Raport Burmistrza Trzebini o podjętych działaniach w walce z koronawirusem i aktualnej sytuacji w gminie – 15.05.2020r.

raport 15 maja

Drodzy Mieszkańcy,

Mija kolejny tydzień walki z koronawirusem. Rząd znosi dalsze obostrzenia. Zezwolił już na otwarcie galerii handlowych, hoteli, przedszkoli. Od poniedziałku będziemy się mogli wybrać do fryzjera, salonu kosmetycznego, restauracji. Poluzowane zostają także ograniczenia w uprawianiu sportu czy poruszaniu się osób poniżej 13. roku życia.

Na ulicach, w sklepach widać coraz więcej osób. Po tylu tygodniach zamknięcia w domach, chcemy wreszcie korzystać z życia. Wszyscy jesteśmy coraz bardziej zmęczeni obecną sytuacją i pragniemy powrotu do normalności. Rozumiem to, bo sam tak mam. Ale martwi mnie to, że niektórzy jakby zapomnieli, że zagrożenie nadal jest ogromne. Nie noszą masek ochronnych, a jeśli już to na brodzie, zamiast zasłaniać usta i nos. Nie mają rękawiczek ochronnych. Zapominają o podstawowych zasadach higieny. Narażają tym samym siebie i innych. Tymczasem liczba chorych wciąż rośnie, także w powiecie chrzanowskim. W tym tygodniu zanotowano cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Dlatego bardzo Was proszę: zachowajcie zdrowy rozsądek. Uważajcie na siebie i innych. Tylko tak możemy wygrać.

A teraz kilka informacji o aktualnej sytuacji w związku z pandemią:

• Tylko w tym tygodniu stwierdzono cztery przypadki zakażenia koronawirusem w powiecie chrzanowskim. W sumie odnotowano ich siedem. 

• W powiecie chrzanowskim kwarantanną domową objęto 173 osoby, w tym w gminie Trzebinia – 28 (dane na dzień 15.05.2020r.).

• Liczba zakażonych na świecie przekroczyła 4,4 mln. W Polsce, jak podaje Ministerstwo Zdrowia, odnotowano ponad 17,8 tys. przypadków. Na COVID-11 zmarło blisko 900 osób. Wyzdrowiało blisko 7 tys.

• W piątek uczestniczyłem w telekonferencji z udziałem pozostałych burmistrzów gmin powiatu chrzanowskiego oraz wójta, a także dyrektora chrzanowskiego szpitala. Tematem spotkania był zakup sprzętu, umożliwiającego przeprowadzanie testów na obecność koronawirusa u nas na miejscu, w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie. Temat analizujemy i wkrótce powiadomię Was o rozstrzygnięciu.

• Dobiega końca akcja roznoszenia maseczek ochronnych wielokrotnego użytku. Do tej pory wolontariusze przekazali 23 830 sztuk. Maseczki dostali mieszkańcy wszystkich dziesięciu sołectw oraz większości osiedli (za wyjątkiem osiedla Trzebionka, gdzie maseczki mają być rozdawane w ten weekend oraz osiedla Wodna, gdzie trafią w przyszłym tygodniu). Każda rodzina dostała od nas co najmniej po dwie.

• W poniedziałek otwieramy gminne przedszkola, ale nie wszystkie. Od 18 maja zajęcia dla dzieci wznawia Przedszkole Samorządowe nr 1 w Trzebini, Przedszkole Samorządowe nr 6 na osiedlu Gaj, a także oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej nr 3 na osiedlu Trzebionka. Pozostałe placówki zawieszają działalność. Jeśli kolejni rodzice zechcą posłać dzieci na zajęcia i liczba zainteresowanych wzrośnie, wówczas zostaną otwarte. Zgłoszenia chętnych przyjmowane są na bieżąco.

• Gmina pozyskała blisko 100 tys. zł z Konkursu Grantowego Zdalna Szkoła na zakup laptopów dla uczniów, którzy dotąd nie mieli sprzętu umożliwiającego im naukę online. Komputery trafiły już do szkół. Wkrótce trafią w użyczenie do dzieci i młodzieży uczącej się.

• Na moje polecenie strażacy z OSP Bolęcin nadal dezynfekują drogi w gminie, wzdłuż których ruch pieszych jest największy.

• Przypominam, od poniedziałku rząd znosi kolejne obostrzenia. Otwarte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne, restauracje, kawiarnie i bary, a także pełnowymiarowe boiska dla maksymalnie 22 graczy. Zwiększa się limit osób będących w halach sportowych i w miejscach kultu religijnego. Dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły chodzić po ulicach bez opieki rodzica. To dla nas dobre informacje. Pamiętajcie jednak o zdrowym rozsądku.

Tyle informacji na ten tydzień. Życzę Wam i Waszym bliskim dużo zdrowia i udanego weekendu.

Jarosław Okoczuk, Burmistrz Miasta Trzebini