Wstrząsy odnotowane 16 maja – komunikat PCZK
W ostatnich dniach mieszkańcy naszego regionu doświadczyli serii wstrząsów sejsmicznych, które wywołały niepokój wśród lokalnej społeczności. Informacje na ten temat dostarczyło Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie.

  1. Wstrząs o magnitudzie 2,37 w skali Richtera.
  2. Kolejny wstrząs o magnitudzie 2,19.
  3. Trzeci wstrząs o magnitudzie 2,21.

Według danych przekazanych przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, pierwszy wstrząs miał miejsce 15 maja 2024 r. o godzinie 19:55. Jego energia wyniosła 2 x 106J, a magnituda została określona na 2,37 w skali Richtera. Mieszkańcy odczuli go w różnych częściach regionu, co wywołało sporo niepokoju.

Kolejny wstrząs, nieco słabszy, zanotowano tego samego dnia o godzinie 20:31. Tym razem energia wynosiła 9 x 105J, a magnituda 2,19 w skali Richtera. Pomimo niższej energii, również ten wstrząs był odczuwalny przez mieszkańców, zwłaszcza w pobliżu epicentrum.

Następnego dnia, 16 maja 2024 r. o godzinie 05:02, doszło do trzeciego wstrząsu. Energia tego wydarzenia wyniosła 1 x 106J, a magnituda 2,21 w skali Richtera. Ostatni wstrząs z tej serii, choć porównywalny z poprzednimi, wprowadził dodatkową niepewność wśród mieszkańców.

Informacje na temat tych zdarzeń zostały uzyskane z zakładu Geologii i Geofizyki Głównego Instytutu Górniczego w Katowicach. Specjaliści monitorują sytuację i zapewniają, że wstrząsy te, choć odczuwalne, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców.


Wg inf z: PCZK