GreenPlon - innowacyjny środek od Wodociągów Chrzanowskich poprawiający jakość gleby
GreenPlon to nowoczesny środek poprawiający właściwości gleby, który może znacząco wpłynąć na jakość upraw. Wodociągi Chrzanowskie opracowały ten innowacyjny produkt, aby sprostać rosnącym wymaganiom ekologicznym i ekonomicznym w rolnictwie.
  1. GreenPlon wzbogaca glebę w fosfor, azot, wapń i próchnicę.
  2. Środek poprawia retencję wody w glebie.
  3. Produkt posiada certyfikat Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  4. Testy wykazały znaczącą różnicę w jakości gleby.

GreenPlon to organiczno-mineralny środek, który powstaje z osadów ściekowych w oczyszczalni ścieków Wodociągów Chrzanowskich. Dzięki niemu gleba zostaje wzbogacona o fosfor, azot, wapń oraz próchnicę, co prowadzi do poprawy jej właściwości. Produkt ten jest szczególnie polecany do stosowania na glebach zakwaszonych oraz w uprawach polowych roślin rolniczych i ozdobnych, a także w rekultywacji gruntów zdegradowanych.

Dyrektor ds. technicznych Wodociągów Chrzanowskich, Szymon Wyrwik, wyjaśnia: „Osady ściekowe powstają w każdej oczyszczalni ścieków w wyniku procesów technologicznych i większość przedsiębiorstw wodociągowych ma nie lada problem z ich zagospodarowaniem. Ich końcowe zagospodarowanie jest bardzo kosztowne, a zmieniające się w tym obszarze przepisy prawne coraz częściej wymuszają zastosowanie bardziej skutecznych i proekologicznych metod.”

W odpowiedzi na te wyzwania, Wodociągi Chrzanowskie zleciły Głównemu Instytutowi Górnictwa opracowanie kompleksowej koncepcji zagospodarowania odpadów. W wyniku współpracy naukowo-technicznej, latem 2023 roku na terenie oczyszczalni ścieków Libiąż „B” prowadzono testy innowacyjnych urządzeń, które zakończyły się sukcesem.

GreenPlon posiada certyfikat Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co potwierdza jego wysoką jakość i bezpieczeństwo stosowania. Jak zauważa prezes Wodociągów Chrzanowskich Łukasz Brzózka: „W ten sposób oficjalnie rozpoczęliśmy produkcję własnego środka przeznaczonego na rynek rolniczy i mamy nadzieję, że klienci szybko przekonają się o jego wysokiej jakości.”

Testy przeprowadzone na poletkach doświadczalnych wykazały wyraźne różnice w jakości gleby, w której zastosowano GreenPlon, w porównaniu do miejsc, gdzie środek ten nie był używany. GreenPlon nie tylko wzbogaca glebę w niezbędne składniki, ale również poprawia jej retencję wody, co jest kluczowe dla jakości upraw i zmniejszenia kosztów nawożenia.

Jeżeli jesteś zainteresowany wypróbowaniem GreenPlonu, Wodociągi Chrzanowskie zachęcają do kontaktu z Działem Sprzedaży pod numerem telefonu 32 624 13 60 wew. 24, 25 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Źródło: Wodociągi Chrzanowskie