diagnostyka komputerowa Szczecin

W chwili obecnej produkowane pojazdy są wyposażone w udogodnienia elektroniczne, którymi steruje centralny komputer samochodu. Od jakiegoś czasu panuje nacisk na zastępowanie rozwiązań mechanicznych elektroniką, która co do zasady ma wpływać na znaczne usprawnienie funkcjonalności danego pojazdu. Zastosowanie takiej elektroniki powoduje, że sposób diagnozowania potencjalnych awarii w samochodzie ulega zmianie. Zamiast tradycyjnego śrubokręta i młotka na pierwszy plan wysuwa się w warsztacie samochodowym... diagnostyka komputerowa.

Samochodowa diagnostyka komputerowa - co to takiego?

Pod pojęciem samochodowej diagnostyki komputerowej kryje się szereg czynności mających na celu podłączenie do samochodu specjalnego testera diagnostycznego (tzw. komputera diagnostycznego). Dzięki tej usłudze w krótkim czasie można zweryfikować, jaki jest aktualny stan techniczny pojazdu. Wykrycie potencjalnych usterek oraz ich przyczyn dzięki samochodowej diagnostyce komputerowej www.cemot.pl/stacja-kontroli-pojazdow-szczecin jest znacznie prostsze niż jeszcze 20 lat temu.

Przyczyny awarii mogą zostać zidentyfikowane bez potrzeby rozbierania pojazdu, co w znaczący sposób wpływa na zmniejszenie kosztów naprawy oraz skrócenie czasu realizacji usługi w warsztacie samochodowym. Gdy okaże się, że jeden z podzespołów jest niesprawny lub uległ poważniejszej awarii, czujnik odbiera sygnał oraz natychmiast przekazuje go do komputera samochodowego. Wszystkie informacje są zapisywane w postaci błędów, dlatego specjalista od razu zyskuje szereg informacji na temat wykrytej przez ten innowacyjny system awarii. Dzięki diagnostyce komputerowej funkcjonującej w warsztatach możliwe jest odczytanie kodu, a następnie zweryfikowanie wszelkich nieprawidłowości w funkcjonowaniu danego pojazdu.

Atuty diagnostyki komputerowej

Ogromnym atutem diagnostyki komputerowej jest fakt, iż zyskuje się w ten sposób szybkie zdiagnozowanie stanu technicznego różnych zespołów i układów funkcjonujących w samochodzie. Specjalista nie musi demontować oraz naruszać konstrukcji całego samochodu, ponieważ do przeprowadzenia diagnozy w zupełności wystarczy mu specjalistyczna aparatura techniczno-pomiarowa, czyli diagnostyka komputera. Odpowiednie podłączenie spowoduje, że mechanik automatycznie uzyskuje szereg informacji pozwalających na dokonanie porównanie obecnych parametrów samochodu z tymi, które zostały określone w karcie pojazdu przez producenta.

Komputery diagnostyczne są obecnie wyposażone w intuicyjny interfejs - diagnoza wszystkich systemów zamontowanych w samochodzie jest niezwykle szybka i trafna. Nie ma ryzyka, że któreś z części samochodu zostaną naprawione bezcelowo, ponieważ komputery mylą się znacznie rzadziej niż ludzie. Tego rodzaju usługa powoduje także, że proces naprawy jest mocno skrócony, a jej koszt ulega zmniejszeniu. Mechanik nie musi już dokładnie przeglądać poszczególnych części samochodu, aby zlokalizować usterkę, która się pojawiła. Warto również wiedzieć o tym, że wykorzystanie diagnostyki komputerowej zmniejsza także ryzyko konieczności wymiany podzespołów funkcjonujących w sposób prawidłowy.

Diagnostyka komputerowa samochodu www.cemot.pl/oferta/mechanika-i-diagnostyka jest wskazana nie tylko wtedy, gdy z naszym samochodem dzieje się coś niedobrego. Wszyscy eksperci od motoryzacji podkreślają, że na diagnostykę komputerową samochodu powinno się decydować przede wszystkim wtedy, gdy planujemy zakup samochodu używanego. Przed podpisaniem umowy na zakup używanego pojazdu warto udać się w towarzystwie specjalisty od motoryzacji do warsztatu, aby móc przeprowadzić wnikliwe badanie stanu technicznego samochodu. Wykorzystując diagnostykę komputerową od razu dowiemy się, czy używane auto rzeczywiście jest w tak dobrym stanie, jak podkreślał to sprzedawca. Zdarza się, że handlarze samochodów ukrywają usterki i wady, dlatego diagnostyka komputerowa od razu pokaże nam, co zostało zatajone przez sprzedawcę.

Co można sprawdzić dzięki diagnostyce komputerowej samochodu?

Gdy samochód zostanie podłączony do komputera diagnostycznego, można zweryfikować szereg kwestii, np. sprawdzić kody usterek oraz innych elementów. Mowa tutaj na przykład o systemach bezpieczeństwa takich jak: SRS, ASR, układ paliwowy, sterownik silnika, immobilizer, ABS, ESP, AIRBAG czy ESP. Komputer diagnostyczny umożliwia również skontrolowanie prawidłowości funkcjonowania parametrów samochodu podczas jazdy - silnika, temperatury, czasu wtrysków, wskaźników lub ciśnienia doładowania.

Na rynku są także dostępne urządzenia diagnostyczne, które umożliwiają kontrolowanie systemów klimatyzacji czy automatycznych skrzyń biegów.

Elektronika w samochodach to standard

W tej chwili samochody bez części elektronicznych w zasadzie nie są już produkowane. Samochodów nie skomputeryzowanych jest coraz mniej. Komputerowa diagnostyka to przyszłość motoryzacja. Ma ona zarówno zwolenników jak i przeciwników. Właściciele profesjonalnych warsztatów samochodowych starają się inwestować w tego rodzaju urządzenia, aby spełniać oczekiwania kierowców ceniących sobie nowoczesne i innowacyjne rozwiązania.