brukarstwo zachodniopomorskie

Kostka brukowa jest w tej chwili zdecydowanie najpopularniejszym materiałem nawierzchniowym. Jej powodzenie wynika z ogromnej trwałości, zróżnicowanej oferty wzorów i kolorów a także ze względów estetycznych. O czym koniecznie należy pamiętać planując ułożenie kostki brukowej na swojej posesji?

Zalety kostki brukowej

W kostkę brukową najlepiej zainwestować na terenach, na których ziemia jest połączona z gliną. W sytuacji, gdy pada deszcz, taki teren niezwykle szybko zamienia się w tzw. bagno. Wyjazd samochodem z takiej posesji jest zadaniem wręcz karkołomnym, nie wspominając już o przejściu pieszo bez pobrudzenia sobie butów. W takich przypadkach kostka brukowa www.dom-pl.com/kostka-brukowa-zachodniopomorskie sprawdzi się wręcz doskonale. Jej ogromnym atutem jest fakt, iż nie przepuszcza ona tak bardzo wody, przez co spływa ona w inne miejsca. Bez problemu można poruszać się po tak skonstruowanej nawierzchni oraz wyjechać samochodem.

Kostka brukowa jest także doskonałym rozwiązaniem dla tych osób, dla których istotne jest zachowanie czystości na podwórzu. Gdy profesjonalnej nawierzchni nie ma, na podwórku królują różnego rodzaju chwasty oraz wyschnięta trawa. Jeśli ktoś ceni sobie walory estetyczne, z całą pewnością powinien jak najszybciej podjąć decyzję o zainwestowaniu w kostkę brukową. W dzisiejszych czasach znalezienie firmy oferującej kostkę brukową w atrakcyjnej cenie nie jest trudne. Mnóstwo jest atrakcyjnych okazji, dzięki którym sfinansowanie takiej inwestycji nie kosztuje zbyt dużo.

Jak dobrać najlepszy wzór kostki brukowej?

Sporo osób zastanawia się nad tym, gdzie można znaleźć najlepsze wzory kostki brukowej. Jeśli komuś zależy na szerokim, zróżnicowanym asortymencie, powinien w pierwszej kolejności sprawdzić, co oferują profesjonalne punkty sprzedaży - składy budowlane, dystrybutorzy materiałów nawierzchniowych a także wszelkie inne miejsca, w których można zaopatrzyć się w kostkę brukową. Ważne jest, aby dany sprzedawca posiadał niezbędne doświadczenie na rynku oraz cieszył się wśród klientów nienaganną opinią. Producenci kostki brukowej prowadzą także swoje strony internetowe, na których prezentują aktualne katalogi wraz z kompletną ofertą produktową. Lektura takiego katalogu pozwala na znalezienie takiej kostki brukowej, która w pełni będzie odpowiadała potrzebom i oczekiwaniom konkretnego inwestora.

Z kolei, gdy ktoś nie posiada żadnego pomysłu na zaaranżowanie nawierzchni na swojej posesji i nie wie, jaka kostka brukowa byłaby dla niego najlepsza, może skorzystać z pomocy wykwalifikowanego eksperta, który wymyśli jakieś ciekawe rozwiązania dla danej nawierzchni lub stworzy cały projekt dla nowej nawierzchni w posesji wokół domu. Taki ekspert podpowie nam, który rodzaj kostki brukowej najlepiej będzie komponował się z całą przestrzenią: stylem budynku bądź aranżacją ogrodu. Warto korzystać z pomocy ekspertów, aby mieć pewność, że zrealizowana inwestycja będzie cieszyła nasze oko przez długie lata.

Kamienna kostka brukowa czy betonowa?

Ze względu na materiał wykonania eksperci wyróżniają dwa podstawowe rodzaje kostki brukowej: kamienną oraz betonową www.dom-pl.com/kostka-brukowa. Ten pierwszy typ kostki wyróżnia niezwykle duża wytrzymałość oraz odporność na niskie temperatury. Najczęściej kostka kamienna jest produkowana z granitu lub bazaltu, znacznie rzadziej ze zbitego wapienia lub twardych piaskowców. Wadą kamiennej kostki brukowej jest fakt, iż koszt jej montażu jest stosunkowo duży. Niektórzy podejmują również decyzję o zakupie kostki z kamienia polnego, która swoim wyglądem przypomina nieco staroświecki bruk.

Kostka betonowa posiada z kolei kilka istotnych zalet: jest odporna na wodę, uszkodzenia mechaniczne oraz działanie niektórych szkodliwych warunków atmosferycznych. Ponadto, jest także bardzo wytrzymała. W celu zwiększenia atrakcyjności wizualnej kostki betonowej dodaje się do niej kruszywo bądź barwiący pigment mineralny. Kostki betonowe są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, rozmiarowych oraz cenowych.

Jak dopasować kostkę brukową?

Inwestycja związana z ułożeniem kostki brukowej zawsze powinna być dopasowana do otoczenia oraz potrzeb danego inwestora. Osobiste upodobania warto również dostosować do aktualnie panujących trendów. Podczas wybierania najlepszej kostki brukowej warto także wziąć pod uwagę stopień jej wytrzymałości. Zupełnie inny rodzaj kostki będzie potrzebny przy budowaniu chodnika, a jeszcze inny na podjeździe dla samochodów.

Każdorazowo przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie wyboru konkretnego rodzaju kostki opłaca się przyjrzeć całej posesji oraz jej otoczeniu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na styl nieruchomości oraz materiałach, które zastosowano na elewacji. Jeśli dom ma charakter dworkowy, wówczas zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie sięgnięcie po kostkę postarzaną, która rewelacyjnie podkreśla klasyczne walory nieruchomości.

Istotną kwestią jest też kolor kostki brukowej. W sprzedaży można znaleźć nawierzchnie w różnorodnej kolorystyce - od bieli, przez brąz aż po kolory ciepłe. Specjaliści podkreślają, że na kostce brukowej powinno się zastosować maksymalnie trzy kolory w celu uniknięcia wrażenia chaosu.