Aktualne ceny mieszkań w Trzebini. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Trzebini - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkania w Trzebini z ostatnich 12 miesięcy wynosi 5 274 zł/m². To o 76 zł/m², czyli 1,5% więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Typowa cena zakupu wynosiła 261 000 zł, a mediana powierzchni lokalu to 50 m². Raport pokazuje ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, nie oczekiwania sprzedających widoczne w ogłoszeniach.

Redakcja chrzanowski24.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Trzebini: najważniejsze liczby

  • 5 274 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 76 zł/m², czyli +1,5% - zmiana wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
  • 4 503-6 328 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 261 000 zł - mediana ceny zakupu; 50 m² - mediana powierzchni.
  • +81% - wzrost ceny metra od 2019 r.; +8,8% - średnie roczne tempo wzrostu.

Mediana wyznacza środek uporządkowanego zestawienia cen: poniżej i powyżej niej znajduje się połowa obserwacji. Dla kupującego równie istotny jest przedział cenowy, ponieważ pokazuje, jak bardzo koszt metra różnił się między lokalami.

Infografika: ceny mieszkań w Trzebini
Infografika: ceny mieszkań w Trzebini

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

5 274 zł/m² wynosi mediana dla rynku wtórnego. To właśnie mieszkania z drugiej ręki tworzą obraz lokalnego rynku w tym zestawieniu. Przy wyborze lokalu warto zestawić cenę zakupu z nakładami na remont i kosztami utrzymania: niższa cena metra nie musi oznaczać niższego całkowitego budżetu.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

5 202 zł/m² wynosi mediana w przedziale 35-45 m², a 5 147 zł/m² w przedziale 45-55 m². Dla mieszkań o powierzchni 55-70 m² zestawienie wskazuje 6 207 zł/m².

Nie widać więc prostego schematu, w którym większe mieszkanie zawsze kosztuje mniej za metr. Na wynik segmentu wpływa również to, jakie lokale były sprzedawane: ich lokalizacja, stan budynku i cechy samego mieszkania.

MetrażMediana zł/m²
35-45 m² (małe 2-pok.)5 202 *
45-55 m² (2-pok.)5 147 *
55-70 m² (3-pok.)6 207 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

Ceny wg metrażu - Trzebinia
Ceny wg metrażu - Trzebinia

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

6 037 zł/m² to najwyższa wartość w tabeli, przypisana do rejonu Os. Krakowska. Najniższa, 3 119 zł/m², dotyczy rejonu Trętowiec. Pomiędzy nimi znajdują się m.in. rejon Osiedle Krze z medianą 5 075 zł/m² oraz rejon Gaj z wynikiem 4 436 zł/m².

3 826 zł/m² w rejonie Rybna i 3 817 zł/m² w rejonie Krystynów oznaczają zbliżone poziomy cen. Przestrzenne zróżnicowanie rynku warto rozpatrywać przez dostępność usług, komunikację i charakter zabudowy, a nie wyłącznie nazwę okolicy.

Rejonzł/m²
Os. Krakowska6 037 *
Osiedle Krze5 075 *
Bereska4 759 *
Gaj4 436 *
Rybna3 826
Krystynów3 817
Trętowiec3 119 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

* Dla działek oraz porównania rynku pierwotnego z wtórnym w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna; nie wyznaczamy premii deweloperskiej.

Mapa cen mieszkań - Trzebinia
Mapa cen mieszkań - Trzebinia

Ceny wg części miasta - Trzebinia
Ceny wg części miasta - Trzebinia

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie mieszkania wynoszącej 261 000 zł trzeba uwzględnić także koszty formalne. Na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi około 5 220 zł; zwolnienie obejmuje osoby spełniające warunki zakupu pierwszego mieszkania.

Maksymalna taksa notarialna z VAT to około 2 231 zł, przy czym wynagrodzenie notariusza można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Przy standardowym zakupie od dewelopera cena zawiera VAT, a PCC nie występuje.

Więcej lokalnych informacji z Chrzanowa jest na chrzanowski24.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na chrzanowski24.pl/wydarzenie.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

2 921 zł/m² wynosił poziom cen w 2019 r., wobec obecnych 5 274 zł/m². Historia pokazuje wzrost o 81%, przy średnim rocznym tempie 8,8%. Bieżące porównanie z 2025 r. wskazuje natomiast zmianę o 76 zł/m², czyli 1,5%.

Poniższy wykres pozwala oddzielić długookresowy wzrost od aktualnej dynamiki. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy zatem od przyjętego okresu porównania.

Trend cen - Trzebinia
Trend cen - Trzebinia

Trzebinia na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

11 074 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa małopolskiego. Poziom w Trzebini jest od niej niższy o 5 800 zł/m².

Wszystkie sąsiednie miasta ujęte w tabeli mają wyższe mediany. Najbliżej poziomu Trzebini znajduje się Libiąż, natomiast największą różnicę wykazują Krzeszowice.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Trzebinia-5 274-
Chrzanów8 km6 597+25,1%
Jaworzno10 km6 818+29,3%
Libiąż13 km5 649+7,1%
Krzeszowice14 km9 564+81,3%

1 323 zł/m², czyli 25,1% więcej płacono w Chrzanowie, położonym 8 km od Trzebini. Dla gospodarstw porównujących lokalizacje cena mieszkania jest jednak tylko częścią rachunku, obok kosztów i czasu dojazdu.

Komentarz analityczny

1,5% bieżącego wzrostu to tempo niższe niż 8,8% średnio rocznie w długookresowym zestawieniu. Lokalny rynek pozostaje powyżej poziomu odniesienia z 2025 r., ale obecna zmiana o 76 zł/m² nie wskazuje na powtórzenie wcześniejszej dynamiki.

3,75% wynosiła stopa referencyjna po wrześniowej decyzji RPP, bez zmiany względem poprzedniego poziomu (źródło: NBP, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło 6,07% i było o 0,7 punktu procentowego niższe rok do roku (źródło: AMRON-SARFiN nr 2/2026, czerwiec 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać dostępny budżet nabywców, również na lokalnych rynkach.

13 657 zł/m² wynosiła średnia cena mieszkań wtórnych na największych rynkach, przy wzroście o 0,7% rok do roku (źródło: NBP, II kwartał 2026 r.). To kontekst niewielkiej dynamiki cen, a nie bezpośredni punkt odniesienia dla wartości lokalu w Trzebini: różnią się zarówno rynki, jak i użyte miary.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania poprawi się, a podaż mieszkań nie nadąży za popytem, presja cenowa może wzrosnąć. Jeśli oferta będzie rosła szybciej niż zainteresowanie kupujących, większe znaczenie mogą zyskać negocjacje. Twardej prognozy nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Trzebini?

Mediana wynosi 5 274 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 4 503-6 328 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Trzebini rosną, czy spadają?

W porównaniu z poziomem odniesienia z 2025 r. wzrosły o 76 zł/m², czyli 1,5%.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższa wartość w zestawieniu to 6 037 zł/m² w rejonie Os. Krakowska, najniższa to 3 119 zł/m² w rejonie Trętowiec.*

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Trzebini?

Dla małych mieszkań o powierzchni 35-45 m² mediana wynosi 5 202 zł/m².*

Ile kosztuje działka w Trzebini?

Mediana ceny działek wynosi 132 zł/m².*

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 26 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 10 października 2025 do 3 lutego 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (0 transakcji) i wtórny (26); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-02-03; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji