Ceny mieszkań w Chrzanowie: 6 804 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Barometr cen, listopad 2026. 6 804 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań w Chrzanowie z ostatnich 12 miesięcy. To o 552 zł/m², czyli 8,8%, więcej wobec poziomu odniesienia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują kwoty zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Dla kupującego istotne są jednak także metraż, lokalizacja oraz całkowity budżet zakupu.
Redakcja chrzanowski24.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Uwaga o danych: najnowszy akt notarialny w rejestrze dla tego miasta pochodzi z 15 stycznia 2026 - starostwo powiatowe nie przekazało do Rejestru Cen Nieruchomości nowszych transakcji, więc poniższe liczby opisują rynek sprzed około 10 miesięcy.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Chrzanowie: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Chrzanów na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Chrzanowie: najważniejsze liczby
- 6 804 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 552 zł/m² i 8,8% - wzrost wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
- 5 068-7 723 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
- 313 500 zł - mediana ceny całego mieszkania.
- 47 m² - mediana powierzchni kupowanych lokali.
Rozpiętość cen pokazuje, dlaczego budżetu nie warto opierać wyłącznie na miejskiej medianie. Cena metra pomaga porównywać lokale, natomiast o dostępności zakupu przesądza łączna kwota wraz z opłatami.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
6 804 zł/m² to mediana rynku wtórnego, który stanowi podstawę obrazu cen w tym zestawieniu. Przy porównywaniu lokalu używanego z ofertą deweloperską znaczenie mają także wydatki na remont lub wykończenie, termin przekazania i sposób opodatkowania zakupu. Sama cena metra nie opisuje całego kosztu dojścia do zamieszkania.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
Najwyższa stawka w podziale według powierzchni przypada na mieszkania o metrażu 45-55 m². Segment 55-70 m² ma niższą cenę jednostkową. Większy lokal może więc kosztować mniej za metr, choć wymagać większego budżetu całkowitego.
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 6 582 * |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 6 815 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 7 656 * |
| 55-70 m² (3-pok.) | 5 694 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
7 052 zł/m² na osiedlu Borowiec to najwyższa wartość w tabeli. Na osiedlu Śródmieście mediana wynosi 6 804 zł/m², a na osiedlu Stara Huta 3 367 zł/m². Lokalizacja różnicuje zatem poziom cen, ale przy wyborze mieszkania równie istotne pozostają cechy budynku i samego lokalu.
| Osiedle | zł/m² (oba rynki) |
|---|---|
| Borowiec | 7 052 * |
| Śródmieście | 6 804 |
| Niepodległości | 6 769 * |
| Północ-Tysiąclecie | 6 283 * |
| Kościelec | 5 852 |
| Stara Huta | 3 367 |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna


Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy zakupie mieszkania za 313 500 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi 6 270 zł. Zwolnienie obejmuje osoby spełniające warunki zakupu pierwszego mieszkania. Do budżetu dochodzą maksymalna taksa notarialna do około 2 490 zł z VAT oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej. Wynagrodzenie notariusza można negocjować.
Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje, gdy sprzedaż jest objęta VAT zawartym w cenie.
Więcej lokalnych informacji z Chrzanowa jest na chrzanowski24.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na chrzanowski24.pl/wydarzenie.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen zaczyna się od 3 488 zł/m² w 2019 r., a obecna mediana wynosi 6 804 zł/m². Łączny wzrost to 95%, przy średnim tempie 10,0% rocznie. Wykres pozwala zestawić ostatnią zmianę z dłuższym kierunkiem rynku, zamiast oceniać ją w oderwaniu od wcześniejszych lat.

Chrzanów na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
11 492 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa małopolskiego. W Chrzanowie metr kosztuje o 4 688 zł mniej.
Powiat chrzanowski wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 5 652 zł/m²; rok wcześniej było to 5 700 zł/m², co oznacza spadek o 0,8%. W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 5 925 zł/m², czyli o 273 zł więcej niż mediana powiatu.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Chrzanów | - | 6 804 | - |
| Jaworzno | 8 km | 6 818 | +0,2% |
| Trzebinia | 8 km | 5 286 | -22,3% |
| Chełmek | 8 km | 4 803 | -29,4% |
| Oświęcim | 13 km | 6 521 | -4,2% |
W Jaworznie metr kosztował o 14 zł, czyli 0,2%, więcej. Niższe poziomy cen odnotowano w pozostałych miastach tabeli.
Komentarz analityczny
O ile wzrosły ceny w Chrzanowie? Ostatnia zmiana wynosi 552 zł/m², czyli 8,8%, wobec poziomu odniesienia 6 252 zł/m² z 2025 r. Jest niższa od średniego historycznego tempa 10,0% rocznie. Wzrost trwa więc w ujęciu zastosowanego porównania, ale nie oznacza przyspieszenia względem długookresowej ścieżki.
W Polsce ceny mieszkań wzrosły o 6,3% rok do roku, w tym na rynku wtórnym o 6,1% (GUS, II kwartał 2026 r.). Ogólnopolski kierunek był zatem wzrostowy, podobnie jak w lokalnym zestawieniu.
Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło 5,98% we wrześniu 2026 r., wobec 5,99% w sierpniu (NBP, dane za wrzesień 2026 r., publikacja 30 października). Koszt finansowania wpływa na dostępny budżet: jeśli zdolność kredytowa kupujących wzrośnie, może podtrzymać popyt również na lokalnym rynku.
Co dalej z cenami? Jeśli popyt będzie rósł szybciej niż dostępność mieszkań, presja na wzrost stawek może się utrzymać. Jeśli natomiast przybędzie konkurujących ofert, kupujący mogą zyskać większą przestrzeń do negocjacji. Twarda prognoza nie wynika z samej dotychczasowej dynamiki.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Chrzanowie?
Mediana wynosi 6 804 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 5 068-7 723 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Chrzanowie rosną, czy spadają?
W zestawieniu wzrosły o 552 zł/m², czyli 8,8%, wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Najwyższa wartość w tabeli to 7 052 zł/m² na osiedlu Borowiec, a najniższa 3 367 zł/m² na osiedlu Stara Huta.
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Chrzanowie?
Dla mieszkań o powierzchni 35-45 m² mediana wynosi 6 815 zł/m².
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 34 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 3 listopada 2025 do 15 stycznia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (0 transakcji) i wtórny (34); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Przypisanie adresów do osiedli oparto na urzędowych wykazach ulic jednostek pomocniczych miasta.
Stan danych: 2026-01-15; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Dane dla osiedli Kościelec, Stara Huta i Borowiec obejmują okres od 2019 r., dlatego ranking nie jest porównaniem wyłącznie bieżących cen. Dane GUS dotyczą całego powiatu i innego okresu niż miejskie zestawienie. Lokalne oraz ogólnopolskie dynamiki również mają różne okresy odniesienia. Brak transakcji deweloperskich nie pozwala określić premii rynku pierwotnego. Zestawienie nie wykorzystuje rejonów OSM.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Z Chrzanowa na kolejowe szlaki Europy. Konduktor Przemek pokaże, dokąd jechać

„Anielskie kolędowanie” wraca do Chrzanowa z chórami i opowieścią o drodze do domu

Mahjong przy bibliotecznym stole - logiczna gra i spotkanie w dobrym towarzystwie

Gęsta mgła obejmie powiat chrzanowski. Widzialność może spaść poniżej 200 metrów

W Trzebini młodzi recytatorzy stanęli do walki o Pierścień Świętej Kingi

Poranny autobus linii 15 ruszy wcześniej z Młoszowej. Zmiana obejmie część trasy

Jazzowe Zaduszki w Trzebini połączą głosy i instrumenty w Manufakturze

W Trzebini powstaje klub haftu. Pierwsze krzyżyki już 9 listopada

Dwie przyczepy warte 190 tys. zł zabezpieczone. Podejrzenie dotyczy numerów VIN

Ceny mieszkań: Chrzanów, Libiąż, Trzebinia i Alwernia - barometr cen transakcyjnych

W Babicach rozdano 122 kompostowniki. Dokupiono kolejne 34

Ponad 2,8 km tras rowerowych w Żarkach i Chrzanowie. Inwestycja za 2,18 mln zł

Ulica Nadwiślańska w Gromcu po przebudowie. Inwestycja kosztowała 6 mln zł

„Recepta na szczęście 2” wraca z nowymi kłopotami i muzyką na żywo
Przydatne dane teleadresowe
- Zalew Chechło w Trzebini - plaża, kąpielisko i dojazd
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Chrzanowie - kontakt, godziny, zadania i dofinansowania
- Urząd Statystyczny w Krakowie Oddział w Chrzanowie - kontakt, godziny, REGON
- Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Płazie - informator dla mieszkańców i opiekunów
- Starostwo Powiatowe w Chrzanowie - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
- Urząd Stanu Cywilnego Alwernia - kontakt, godziny, sprawy i wyprawka dla noworodka
