Ceny mieszkań w Libiążu: 5 797 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Libiążu wynosi 5 797 zł/m², o 155 zł/m² i 2,7% więcej niż średnia z 2025 r. Typowa cena zakupu to 279 000 zł, a mediana powierzchni wynosi 47 m². Raport pokazuje ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie oczekiwania sprzedających zapisane w ogłoszeniach.
Redakcja chrzanowski24.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Uwaga o danych: najnowszy akt notarialny w rejestrze dla tego miasta pochodzi z 7 stycznia 2026 - starostwo powiatowe nie przekazało do Rejestru Cen Nieruchomości nowszych transakcji, więc poniższe liczby opisują rynek sprzed około 10 miesięcy.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Libiążu: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Libiąż na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Libiążu: najważniejsze liczby
Połowa cen mieściła się w przedziale 5 074-6 202 zł/m². To obok mediany najważniejszy punkt odniesienia przy ocenie konkretnej oferty: pokazuje środkową część rynku, zamiast skupiać uwagę na skrajnych cenach.
- 5 797 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 155 zł/m² i 2,7% - wzrost wobec średniej z 2025 r.
- 279 000 zł - mediana ceny całego mieszkania.
- 47 m² - mediana powierzchni.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
Punktem odniesienia dla kupujących w Libiążu jest rynek wtórny, z medianą 5 797 zł/m². To właśnie mieszkania z tego segmentu tworzą prezentowany obraz cen w mieście.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
Dla mieszkań o powierzchni 35-45 m² mediana wynosi 6 097 zł/m², a w przedziale 45-55 m² jest to 5 649 zł/m². Zależność między powierzchnią a stawką nie jest jednak liniowa: segment 55-70 m² osiąga 6 009 zł/m².
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 6 097 * |
| 45-55 m² (2-pok.) | 5 649 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 6 009 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 4 639 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
Mniejsze mieszkanie może kosztować więcej w przeliczeniu na metr, ponieważ niższy całkowity budżet zakupu poszerza grono potencjalnych nabywców. Sam metraż nie przesądza jednak o cenie lokalu.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
W zestawieniu rejonów wyższą medianę ma rejon Libiąż Mały: 4 388 zł/m². Dla rejonu Skotnica wynosi ona 4 091 zł/m²; różnica sięga 7%.
| Rejon | zł/m² (oba rynki) |
|---|---|
| Libiąż Mały | 4 388 |
| Skotnica | 4 091 |
* Zestawienie rejonów obejmuje okres od 2019 r., inny niż główna mediana miasta. Rejony pochodzą z OpenStreetMap, a ich granice są orientacyjne.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy zakupie za 279 000 zł budżet powinien uwzględniać również rozliczenia podatkowe i formalności. Na rynku wtórnym PCC wynosi 2%, czyli około 5 580 zł; zwolnienie obejmuje osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie.
Maksymalna taksa notarialna to do około 2 320 zł z VAT, przy czym stawki można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.
Codziennie nowe informacje z Chrzanowa publikujemy na chrzanowski24.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na chrzanowski24.pl/wydarzenie.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazuje wzrost z 3 211 zł/m² w 2019 r. do 5 797 zł/m², czyli o 81%, przy średnim rocznym tempie 8,8%. Poniższy wykres pozwala osadzić ostatnią zmianę w dłuższej perspektywie.

Libiąż na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
Mediana dla monitorowanych miast województwa małopolskiego wynosi 11 492 zł/m². W Libiążu metr kosztuje o 5 695 zł mniej.
Powiat chrzanowski wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 5 652 zł/m²; rok wcześniej było to 5 700 zł/m² (-0,8%). W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 5 060 zł/m², czyli o 592 zł mniej niż mediana powiatu. GUS liczy cały powiat - razem z gminami wiejskimi - z tego samego rejestru cen, kwartalnie i z dużym opóźnieniem (najnowszy dostępny kwartał to IV kw. 2024), dlatego te liczby są tłem dla naszych z ostatnich 12 miesięcy, a nie ich świeższą wersją.
Wśród pobliskich miast niższą medianę ma Chełmek. Chrzanów, Oświęcim i Jaworzno znajdują się powyżej poziomu Libiąża.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Libiąż | - | 5 797 | - |
| Chrzanów | 5 km | 6 804 | +17,4% |
| Chełmek | 5 km | 4 803 | -17,1% |
| Oświęcim | 8 km | 6 521 | +12,5% |
| Jaworzno | 11 km | 6 818 | +17,6% |
W Chrzanowie różnica wynosi 1 007 zł/m², czyli 17,4%.
Komentarz analityczny
Wzrost o 155 zł/m² i 2,7% wobec średniej z 2025 r. oznacza tempo niższe od długookresowego 8,8% rocznie. Lokalny rynek pozostaje więc powyżej wcześniejszego poziomu cen, ale ostatnie porównanie nie wskazuje na utrzymanie historycznej dynamiki.
W Polsce ceny mieszkań w II kwartale 2026 r. wzrosły o 6,3% rok do roku, w tym na rynku wtórnym o 6,1% (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). To krajowe tło, nie miara tempa zmian w Libiążu.
Kanałem łączącym oba rynki jest finansowanie. We wrześniu 2026 r. średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło 5,98% (źródło: NBP, dane za wrzesień 2026 r., opublikowane 30 października 2026 r.). Koszt kredytu wpływa na dostępny budżet, a przez niego na wybór powierzchni i lokalizacji.
Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania się poprawi, może wesprzeć popyt również w Libiążu. Jeżeli natomiast budżety kupujących pozostaną ograniczone, większe znaczenie może mieć negocjowanie ceny i wybór mniejszego lokalu. Twardych prognoz nie stawiamy.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Libiążu?
Mediana wynosi 5 797 zł/m². Połowa cen mieści się między 5 074 a 6 202 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Libiążu rosną, czy spadają?
W prezentowanym porównaniu wzrosły o 155 zł/m² i 2,7% wobec średniej z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
W zestawieniu rejonów wyższą medianę ma rejon Libiąż Mały: 4 388 zł/m². Niższą ma rejon Skotnica: 4 091 zł/m².
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Libiążu?
Dla małych mieszkań o powierzchni 35-45 m² mediana wynosi 6 097 zł/m².*
* w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 48 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 24 miesięcy - akty notarialne z datami od 3 stycznia 2025 do 7 stycznia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (0 transakcji) i wtórny (48); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-01-07; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Z Chrzanowa na kolejowe szlaki Europy. Konduktor Przemek pokaże, dokąd jechać

„Anielskie kolędowanie” wraca do Chrzanowa z chórami i opowieścią o drodze do domu

Mahjong przy bibliotecznym stole - logiczna gra i spotkanie w dobrym towarzystwie

Gęsta mgła obejmie powiat chrzanowski. Widzialność może spaść poniżej 200 metrów

W Trzebini młodzi recytatorzy stanęli do walki o Pierścień Świętej Kingi

Poranny autobus linii 15 ruszy wcześniej z Młoszowej. Zmiana obejmie część trasy

Jazzowe Zaduszki w Trzebini połączą głosy i instrumenty w Manufakturze

W Trzebini powstaje klub haftu. Pierwsze krzyżyki już 9 listopada

Dwie przyczepy warte 190 tys. zł zabezpieczone. Podejrzenie dotyczy numerów VIN

Ceny mieszkań: Chrzanów, Libiąż, Trzebinia i Alwernia - barometr cen transakcyjnych

W Babicach rozdano 122 kompostowniki. Dokupiono kolejne 34

Ponad 2,8 km tras rowerowych w Żarkach i Chrzanowie. Inwestycja za 2,18 mln zł

Ulica Nadwiślańska w Gromcu po przebudowie. Inwestycja kosztowała 6 mln zł

„Recepta na szczęście 2” wraca z nowymi kłopotami i muzyką na żywo
Przydatne dane teleadresowe
- Zalew Chechło w Trzebini - plaża, kąpielisko i dojazd
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Chrzanowie - kontakt, godziny, zadania i dofinansowania
- Urząd Statystyczny w Krakowie Oddział w Chrzanowie - kontakt, godziny, REGON
- Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Płazie - informator dla mieszkańców i opiekunów
- Starostwo Powiatowe w Chrzanowie - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
- Urząd Stanu Cywilnego Alwernia - kontakt, godziny, sprawy i wyprawka dla noworodka
