Produkcja płyt CD to usługa, oferowana przez bardzo wiele firm, które chcąc spełniać oczekiwania najbardziej wymagających Klientów, oferują bardzo wiele zróżnicowanych metod i technologii. Do najczęstszych należą tłoczenie płyt CD oraz ich duplikacja – przyjrzyjmy się czym różnią się te metody, jaki jest cennik tego rodzaju usług i które rozwiązanie wybrać. Dzięki temu będziesz w stanie znaleźć sposób produkcji, który będzie dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb!

Produkcja płyt CD, czyli nagrywanie szybko i w dużych ilościach

Produkcja płyt CD, to usługa, która cieszy się dużym zainteresowaniem – twórców, wytwórni, wydawców czy przedsiębiorstw. Polega ona na tworzeniu dużej ilości płyt z określonymi danymi albo z taką samą zawartością co wersja „pierwotna” – takie powielanie pozwoli zaopatrzyć Ci się w wiele egzemplarzy w naprawdę krótkim czasie. Jak już wiesz, istnieją dwie podstawowe metody powielania to tłoczenie płyt CD oraz duplikacja (kopiowanie) – przyjrzyjmy się obu i sprawdźmy, która będzie najlepsze dla Ciebie!

Metoda 1 – tłoczenie płyt CD

W tej metodzie cały proces opiera się na stworzeniu matrycy – oczywiście w oparciu o płytę wzorcową, która ma za zadanie wtłoczenie danych na płyty. Proces ten odbywa się na skalę przemysłową, a więc możliwe jest wykonanie naprawdę bardzo dużego nakładu w stosunkowo krótkim czasie (choć oczywiście dużo dłuższym, niż ma to miejsce w przypadku kopiowania płyt). Cały proces tłoczenia płyt CD składa się z kilku etapów:

  • pierwszym jest stworzenie przezroczystego dysku z danymi, który powstaje przy udziale wtryskarki oraz bardzo dużego ciężaru i temperatury,
  • drugim etapem jest metalizowanie, a więc studzenie płyty i naniesienie na nią cienkiej warstwy aluminium,
  • trzecim, w trakcie którego krążek pokrywa się warstwą ochronną, dzięki czemu jest on bardzo wytrzymały.

Cennik tłoczenia płyt CD jest oczywiście różny i zależny przede wszystkim od wielkości zlecenia – warto zapytać o to firmę jeszcze przed podjęciem decyzji o współpracy z nią.

Metoda 2 – produkcja płyt CD poprze duplikację (kopiowanie)

Kopiowanie to produkcja płyt CD na nieco mniejszą skalę niż tłoczenie i przy wykorzystaniu metody, znanej powszechnie każdemu z nas. Stosuje się do tego celu nagrywarki, a do kopiowania danych wykorzystuje się czyste płyty CD – jest to więc metoda szybsza, ale przy okazji trudno jest tutaj powielić bardzo dużą liczbę płyt. Tłocznia CD poleca kopiowanie przede wszystkim wtedy, gdy zlecającemu zależy na niewielkim nakładzie.

Tłoczenie płyt CD czy ich duplikacja?


Wszystko zależy przede wszystkim od tego, jaki jest Twój cel – produkcja płyt CD za pomocą tłoczenia pozwala zyskać naprawdę bardzo dużą liczbę egzemplarzy, które dodatkowo charakteryzować się będą ponadprzeciętną wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Proces realizacji zlecenia trwać będzie jednak kilka dni, dlatego jeżeli zależy Ci na czasie i niewielkim nakładzie – wybierz kopiowanie. Tutaj jednak nie możesz liczyć na realizację ogromnych zleceń, a do tego otrzymasz płyty, które nie będą tak doskonale odporne na rozmaite uszkodzenia.

Podstawa – profesjonalna tłocznia CD

Oczywiście chcąc zadbać o to, aby produkcja płyt CD przebiegała prawidłowo, niezbędne jest znalezienie odpowiedniej tłoczni, która zajmie się wszystkim w sposób profesjonalny. Taka firma powinna dysponować nowoczesnymi technologiami i dużą liczbą wykwalifikowanych pracowników, którzy będą w stanie zrealizować nawet najbardziej skomplikowane zlecenie. Przed podjęciem decyzji warto więc zapoznać się dokładnie ze stroną internetową i cennikiem, sprawdzić metody, oferowane przez tłocznię, a także zapoznać się z opiniami wcześniejszych klientów danej firmy. Dzięki temu zyskasz pewność, że powierzasz zlecenie w ręce osób, które zadbają o to w sposób w stu procentach profesjonalny.

Produkcja płyt CD – którą metodę wybrać?

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.