Nie ważne czy to Polska czy Stany Zjednoczone, Warszawa czy Biała Podlaska klimatyzacja staje się podstawowym wyposażeniem wszystkich budynków. Okazuje się, że wybór odpowiedniej nie jest taką prostą sprawą. Trzeba bowiem zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników, które mogą wpływać na jej prawidłowe funkcjonowanie w określonych warunkach.

Aktualnie w każdym mieście – W Warszawie, Łodzi, Krakowie czy Białej Podlaskiej klimatyzacja http://energaja.pl/oferta/klimatyzacja.html oferowana jest przez wiele firm. Chcąc dobrać właściwą, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim istotna będzie powierzchnia pomieszczenia, w której znajdzie się klimatyzacja, liczba oraz kierunek drzwi i okien, ekspozycja na światło, generacja ciepła przez wszelkie urządzenia elektrotechniczne oraz liczba osób przebywających wewnątrz. Konieczna może okazać się rada i opinia specjalisty w branży klimatyzacyjnej. Dodatkowo należy pamiętać, że klimatyzator powinien być zamontowany w profesjonalny sposób

Jak działa klimatyzacja?

Głównym zadaniem klimatyzatora jest przygotowywanie osobom obecnym w pomieszczeniu, odpowiedniej temperatury oraz klimatu. Z reguły jest to po prostu obniżenie temperatury powietrza, w stosunku do panującej na zewnątrz, która jest zdecydowanie wyższa. Klimatyzator ma wbudowany wewnątrz dodatkowy wentylator, który schłodzone wcześniej powietrze powinien sprawnie rozprowadzać po całym pomieszczeniu.

Zalety posiadania klimatyzatora

Dzięki klimatyzacji we wszelkich pomieszczeniach zamkniętych, za pomocą odpowiednich urządzeń udaje się utrzymać odpowiednią dla bezpieczeństwa czystość powietrza, komfortową temperaturę oraz odpowiedni poziom wilgoci. W zależności od tego jaka funkcja zostanie wybrana za pośrednictwem sterownika naszego urządzenia klimatyzacyjnego – powietrze będzie mogło być chłodzone, lub też ogrzewane. Z uwagi na to, że działanie klimatyzacji znacznie wpływa na poprawę mikroklimatu w klimatyzowanych pomieszczeniach, zdecydowanie wpływa to na polepszenie się komfortu pracy oraz warunków dla przechowywanych towarów w tych miejscach. Jeżeli korzystamy z funkcji ogrzewania, czyli systemu pompy ciepła w klimatyzatorze, możemy liczyć na dość sporą oszczędność energii elektrycznej. W takim wypadku zdecydowanie więcej niż połowa przekazywanego ciepła, pobierania jest z otoczenia.

Klimatyzacja jest w stanie uregulować:

  • pole prędkości powietrza
  • czystość powietrza, dzięki jego filtracji
  • względną wilgotność powietrza
  • temperaturę powietrza (zarówno latem, jak i zimą)

Funkcja ogrzewania może być realizowana przez klimatyzator, dzięki wbudowanej pompie ciepła. Specjalny czynnik gromadzi ciepło z otoczenia, a następnie wypełnia nim jednostkę wewnętrzną znajdującą się w ogrzewanym pomieszczeniu. Powietrze ulega ogrzaniu, ponieważ będąc przetłaczane przez wentylatory, czynnik chłodzący przekazuje mu swoje ciepło. Ten proces jest nieustannie powtarzany. Kiedy zadaniem klimatyzatora jest chłodzenie, wszelkie nadmiary ciepła absorbuje krążący w układzie specjalny czynnik chłodzący. Cały proces chłodzenia można zawrzeć w kilku punktach, odpowiadających konkretnym etapom: Najpierw powietrze zasysane jest przez klimatyzator wprost z pomieszczenia, a całe ciepłe powietrze zostaje wtłoczone na zimną chłodnicę. Kolejno dochodzi do osuszania i schładzania powietrza, aby na końcu już zimne powietrze zostało wdmuchane z powrotem do pomieszczenia. Dzięki temu, że cykl ten jest ciągle powtarzany, udaje się utrzymać pożądaną temperaturę.

Klimatyzacja – jak wybrać właściwą?

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.