Kredyt hipoteczny to w wielu przypadkach jedna z najważniejszych inwestycji w życiu rodziny. W końcu dom to zakup, którego nie robi się co roku. Co więcej, zakup domu czasem jest doskonałą decyzją z prostego powodu - to jedyny tak duży składnik majątku, jaki posiadamy.

Jednak zakup domu to nie tylko radość związana z uzyskaniem niezależności. To również duża odpowiedzialność finansowa. Bardzo mała część nas ma możliwość zakupienia nieruchomości za gotówkę. W celu sfinalizowania tak dużej transakcji niezbędne będzie wnioskowanie o kredyt hipoteczny. Na co jednak zwrócić uwagę, by kredyt hipoteczny był możliwie jak najmniejszym ciężarem w naszym miesięcznym budżecie?

Całkowity koszt kredytu hipotecznego

To, co jest pewne to fakt, że kredyt hipoteczny należy do grona najtańszych kredytów na rynku. Z czego to wynika? Jest to zasługa niskiego oprocentowania i relatywnie małej marży banku. Jednak to nie wszystkie koszty, o jakich musimy wiedzieć przy okazji korzystania z produktu, jakim jest kredyt hipoteczny. Warto, byśmy wspomnieli też o prowizji za udzielenie kredytu hipotecznego. Jest to opłata, którą klient jest zobowiązany opłacić w zamian za możliwość otrzymania środków z banku. Często banki manewrują kwotami prowizji i marży, decydując się na zaproponowanie promocyjnej oferty, zgodnie z którą jeden z tych dwóch składników zostaje zmniejszony. To jednak nie wszystko. Integralną częścią każdego kredytu hipotecznego jest ubezpieczenia. Chroni nas ono przed utratą pracy, inwalidztwem i śmiercią. W przypadku wystąpienia dowolnego z tych zjawisk, ubezpieczyciel pomaga w spłacie kredytu hipotecznego.

Dodatkowe informacje: Informacje dodatkowe sprawdzisz na stronie OptymalnyKredyt.pl - sprawdź ofertę doradców kredytowych.

Wkład własny

Wkład własny to integralna część każdego kredytu hipotecznego. Czym dokładnie jest wkład własny? To środki pieniężne, jakie kredytobiorca musi samodzielnie wnieść na poczet zakupu nieruchomości. Bank, decydując się na udzielenie kredytu, nigdy nie finansuje całkowitego zakupu mieszkania lub domu. W zależności od konkretnej oferty, banki stosują różne poziomy wkładu własnego. Obecnie jest to najczęściej 20%. Na przestrzeni lat wartość wkładu własnego zmieniała się. W przeszłości było to 5%, później 10% i 15%. Jak więc widać, tendencja jest rosnąca i nic nie wskazuje na to, by 20% było ostateczną wartością wkładu własnego. Decydując się na konkretną ofertę kredytu hipotecznego, musimy zawsze zwrócić uwagę na to, jaki wkład własny wymagany jest w przypadku tej konkretnej propozycji.

Okres kredytowania

Okres kredytowania to czas, w jaki kredytobiorca spłaci całość zobowiązania hipotecznego. W przypadku tak dużej inwestycji, jak kredyt hipoteczny, okres kredytowania waha się między 5, a nawet 35 lat. Na jaki okres kredytowania powinniśmy się zdecydować? Z jednej strony im krócej będziemy spłacać ten kredyt, tym koszty kredytu będą mniejsze, jednak sama rata kredytowa będzie wysoka. Z drugiej jednak strony, długi okres nie będzie nadszarpywał naszego miesięcznego budżetu, jednak ogólne koszty kredytu będą znacznie wyższe. Ostateczna decyzja należy do nas, jednak warto skontaktować się z doradcą kredytowym, by ustalić, jaka propozycja będzie dla nas najlepsza pod względem finansowym.

Na co zwrócić uwagę by wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?