Boxing Day to dzień poświątecznych wyprzedaży, który od lat jest obchodzony w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii. Obecnie coraz częściej duże obniżki cenowe w tym dniu oferują także sklepy w całej Europie oraz Polsce. W wielu krajach Boxing Day wypada 26 grudnia, dzień po pierwszym święcie, jednak u nas jest bardziej kojarzony z poświątecznymi wyprzedażami oferowanymi w galeriach handlowych.

Boxing Day

Coraz więcej Polaków, bo już 88%, korzysta z wyprzedaży i promocji sezonowych. Prawie połowa ankietowanych przez KPMG przyznało, że wstrzymuje się z zakupami, czekając na obniżki i wyprzedaże. 38% badanych zadeklarowało, że z promocyjnych ofert korzysta spontanicznie. Co ciekawe, na zakupy w czasie wyprzedaży bardziej czekają panowie - aż 54% mężczyzn stwierdziło, że wstrzymuje się z kupnem produktu, wiedząc, że będzie obniżka cenowa. Z takich promocji częściej korzystają konsumenci poniżej 35. roku życia.

- Polacy lubią korzystać z promocji i wyprzedaży, często czekają na takie dni jak Boxing Day, żeby kupić sprzęt elektroniczny, odzież czy kosmetyki w obniżonej cenie – mówi przedstawiciel Ferratum Money. – Dodatkowo, aby nie przegapić atrakcyjnej oferty, nasi rodacy przeglądają strony internetowe, a także korzystają z gazetek promocyjnych. Jednocześnie wybierając się na wyprzedaże, konsumenci często działają impulsywnie i kupują więcej, niż zamierzali, a w przypadku braku gotówki na produkt w promocyjnej cenie, decydują się na pożyczkę.

Na czym polega Boxing Day?

W większości krajów Boxing Day jest obchodzony dzień po Bożym Narodzeniu, czyli 26 grudnia, jednak w Polsce został przeniesiony na 27 grudnia. Nazwa tego dnia pochodzi z czasów średniowiecznych, kiedy to zaraz po świętach obdarowywano służbę lub biednych podarkami, jedzeniem i innymi przedmiotami zapakowanymi w pudełka. Dlatego właśnie to święto jest także kojarzone jako dzień „pudełkowania”. Obecnie Boxing Day ma niewiele wspólnego ze swoją tradycją. Dziś jest znany przede wszystkim jako dzień wielkich wyprzedaży i obniżek poświątecznych.

W ramach wyprzedaży Boxing Day kupimy taniej, odzież obuwie, kosmetyki i sprzęt elektroniczny. Średnie obniżki w tym dniu sięgają 50%, jednak duże sieci handlowe idą o krok dalej i oferują ceny z 80-procentowym rabatem. Dodatkowo, aby zachęcić klientów do korzystania z wyprzedaży, sklepy proponują również darmową wysyłkę i zwrot, a także zniżkę na drugi czy kolejny produkt, darmowy transport wraz z wniesieniem towaru do domu itp.

Jakie obniżki znajdziemy na Boxing Day?

Z okazji Boxing Day wyprzedaże i obniżki oferują popularne sieciówki specjalizujące się w ubraniach i modzie. Tam promocja sięga często 50% na określone towary w sklepach stacjonarnych i internetowych. Taniej zatem bez problemu można kupić na przykład płaszcze, kurtki, koszule, sukienki czy buty.

Podczas Boxing Day możemy również skorzystać z zimowych wyprzedaży na sprzęt elektroniczny, AGD i RTV. W cenie o 50% tańszej dostępne będą pralki, lodówki, telewizory, laptopy, aparaty fotograficzny i smartfony. Promocje na swój asortyment zapowiadają największe sieci AGD/RTV i IT.

W ramach promocji Boxing Day taniej kupimy biżuterię, dekoracje domowe, kosmetyki, walizki i torebki. W tym dniu wyprzedaż i obniżki będą proponowały również popularne księgarnie - niektóre książki i płyty kupimy nawet o 80% taniej.

Jak sfinansować wydatki w Boxing Day?

Poświąteczne wyprzedaże to radość kupowania, ale także wydatki. W Boxing Day sklepy zwiększają znacząco swoje obroty, a my wydajemy od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy oczywiście od tego, co kupujemy i gdzie. Nic dziwnego, promocje na wyprzedażach są kuszące. Obniżki cen o 80% sprawiają, że często kupujemy produkty, których nie mieliśmy w planach. Może to być nowy, większy telewizor, smartfon wyposażony w nowoczesne technologie, pralka itp. Skuszeni atrakcyjną ceną chcemy mieć upragniony produkt. Co zrobić jednak, gdy w portfelu brakuje gotówki? W takim przypadku możemy skorzystać z pożyczki.

Jeśli ktoś potrzebuje szybko gotówki i chce uniknąć skomplikowanych formalności przy pożyczaniu pieniędzy, powinien rozważyć skorzystanie z oferty rynku pozabankowego. Coraz częściej firmy pożyczkowe prześcigają się w atrakcyjnych propozycjach. Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem może okazać się na przykład pożyczka na raty. W takiej ofercie często można pożyczyć nawet 10 tys. zł, które powinny wystarczyć na zakup najnowszej generacji telewizora czy innego zaawansowanego technologicznie sprzętu elektronicznego. Przy czym pożyczka na raty ma tę przewagę nad chwilówką, że można spłatę rozłożyć na wiele wygodnych rat i dostosować ich wysokość do własnych możliwości finansowych, wydłużając okres spłaty.

Boxing Day to dzień pełen okazji. Dzięki wielkim wyprzedażom organizowanym przez galerie handlowe, sklepy stacjonarne i internetowe możemy kupić wiele ciekawych rzeczy w mocno obniżonych cenach. Jednak pamiętajmy, aby nawet podczas wyprzedaży, kupować rozsądnie. Nie zapominajmy również o swoich konsumenckich prawach - produkt zakupiony w trakcie Boxing Day można reklamować jak każdy inny towar.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.