Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że w najbliższych dniach kierowcy powinni uważać na mgły. Na terenie powiatu może wystąpić aż drugi stopień występowania zjawiska. Oznacza to, że występowanie danego zjawiska, w tym wypadku mgły jest tak niebezpieczne, że może powodować duże straty materialne i zagrożenie życia. PCZK zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Silna mgła może występować na ternie powiatu dziś i jutro. Szczególną ostrożność należy zachować we wczesnych godzinach porannych i późnych popołudniowych. Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych Oddział w Krakowie informuje, że na znacznym obszarze przewiduje się wystąpienie mgły, lokalnie marznącej, ograniczającej widzialność poniżej 200 metrów. Warto więc nie nadużywać dziś pedału gazu. Zwłaszcza po zmroku.

Dla miłośników fotografii i lokalnych patriotów, którzy chcą z pasją promować swoją małą ojczyznę starostwo powiatowe ma propozycję. Jest to konkurs "Panorama Ziemi Chrzanowskiej", edycja jesienno-zimowa. Chodzi o to, by połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli zachęcić mieszkańców do promocji chrzanowskiego pejzażu.

Zgłoszenia można wysyłać od 19 listopada do 28 lutego na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pocztą do siedziby starostwa przy ulicy Partyzantów 2, z dopiskiem fotokonkurs "Panorama Ziemi Chrzanowskiej". O szczegółach (regulamin i formularz zgłoszeniowy) można dowiedzieć się także ze strony starostwa na facebooku.

Warto wziąć udział w konkursie, gdyż nagrodą jest aparat fotograficzny o wartości blisko 3 tysięcy złotych, a także wiele nagród rzeczowych z dziedziny fotografii.

 

Wczoraj mieszkańcy Chrzanowa znów odczuli mocne wstrząsy. Ziemia zadrżała kilkakrotnie. - Pierwsze zgłoszenie otrzymaliśmy o godzinie 22.56 - informuje Marcin Bolek z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie. O niepokojącym zjawisku informowali jeszcze dwukrotnie. Jak informuje PCZK, zjawisko najbardziej odczuwalne było w okolicy Starej Huty, Kadłubka, osiedla Południe, a nawet Balina.

Główny Instytut Górniczy Poinformował, że wstrząs wystąpił w związku z eksploatacją w kopalni ZG "Sobieski" w Jaworznie. Jego energia nie była zbyt duża, gdyż wynosiła 2,6 stopnia w skali Richtera. Dla mieszkańców Chrzanowa i okolic takie poruszenie było jednak na tyle odczuwalne i niepokojące, że zaalarmowali PCZK.

Skwer przy ulicy 1 Maja w Libiążu to przedsięwzięcie, jakie gmina zrealizowała z funduszy unijnych. Nowe oblicze serca miasta zostało docenione przez Polską Agencję Prasową i wytypowane do wzięcia udziału w konkursie "Samorządowe Notowania Europejskie", który wyłoni miejsce najciekawiej zagospodarowane ze środków unijnych.

Libiąż znalazł się wśród 10 innych przedsięwzięć, wybranych przez PAP. Wśród nich są m.in. renowacja synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej, Festiwal Polish Guitar Academy w Jarocinie, czy trasy rowerowe "Kaszubska Marszruta" w powiecie chojnickim. By pomóc wygrać reprezentantowi powiatu chrzanowskiego należy zagłosować na niego na stronie serwisu samorządowego PAP.

Warto przypomnieć, że o rewitalizacji rynku pisaliśmy m.in. tutaj.

Już jutro od godziny 6. rano na terenie powiatu chrzanowskiego rozpocznie się policyjna akcja "Znicz 2012". potrwa do niedzieli do północy. Jak co roku kierowcy powinni być przygotowani na zmianę organizacji ruchu w pobliżu cmentarzy. Przez cały czas trwania akcji na drogach zaobserwować można będzie wielu policjantów, także tych nieumundurowanych.

Podczas trwania akcji policja zwracać będzie szczególną uwagę na prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, ich trzeźwość oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa i sposób przewożenia dzieci. - W czasie działań po drogach powiatu chrzanowskiego poruszał się będzie nieoznakowany radiowóz z wideo-rejestratorem - mówi asp. szt. Robert Matyasik, rzecznik prasowy KPP w Chrzanowie.

Zmiany w organizacji ruchu drogowego dotyczyć będą głównie okolic nekropolii powiatowych. Dodatkowe znaki zakazu zatrzymywania się, pojawią się: w Chrzanowie na ulicy Balińskiej, w Balinie na ulicy Chrzanowskiej, w Płazie na ulicy Sobieskiego, oraz w Babicach przy ulicy Krakowskiej. - Pamiętajmy, że oprócz znaków pionowych kierowcy powinni zwrócić uwagę na znaki poziome. W szczególności na linię podwójną ciągłą, oraz linię krawędziową, które zgodnie z przepisami wprowadzają zakaz zatrzymywania się na poboczu - mówi Matyasik.

Co radzi policja:


• W miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej.

• Nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe.

• Pamiętaj - polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.

• Parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.

• Osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.

• Nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.

Wczoraj w domu przy ulicy Głównej w Chrzanowie wybuchł pożar. Dyżurny straży pożarnej przyjął zgłoszenie o godzinie 21.11. Na miejsce zdarzenia wysłano cztery zastępy strażaków z PSP w Chrzanowie. Okazało się, że płomienie objęły pomieszczenia mieszkalne oraz nieużytkowany strych. Z budynku ewakuowano dwie osoby. Udzielono im pomocy medycznej oraz przekazano pogotowiu ratowniczemu.

- Ratownicy podali dwa prądy wody w natarciu. Jeden do wewnątrz, drugi z zewnątrz - mówi st. kpt. Wojciech Rapka, rzecznik prasowy PSP w Chrzanowie. Gdy zlokalizowano pożar przystąpiono do przelewania i usuwania nadpalonych elementów wyposażenia budynku. Wszystkie działania trwały dwie godziny. Policja ustala, co mogło być przyczyną pożaru.