Dobra kawa ziarnista, czyli jaka?

W naszym kraju nie brakuje smakoszów kawy, którzy uwielbiają smak i aromat tego napoju. Są wśród nich również osoby początkujące, które nie mają wielkie wiedzy na temat „małej czarnej” i chciałyby poszerzyć ją, by zyskać możliwość kupowania najlepszych produktów. Dla takich właśnie osób przeznaczony jest ten artykuł – dzięki niemu dowiesz się czym jest dobra kawa ziarnista, jakie powinna posiadać cechy i dlaczego warto postawić właśnie na nią. Zapraszamy!

Dobra kawa ziarnista – lepsza niż mielona?

Na wstępie jednak odpowiedzmy sobie na pytanie, które zadaje większość osób – czy dobra kawa ziarnista będzie lepsza niż ta mielona? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, jednak przy założeniu, że cenisz sobie możliwość wydobywania z kawy tego, co najlepsze, tak – będzie lepsza. Wynika to przede wszystkim z faktu, że możesz samodzielnie mielić świeżo palone ziarna, mając przy tym pewność, że są one dobrej jakości. Co więcej – posiadając odpowiedni ekspres z młynkiem, możesz zmielić ziarna równomiernie i w taki sposób, w jaki najbardziej lubisz – dzięki temu uzyskasz oczekiwany smak oraz aromat.

Jaka dobra kawa ziarnista?

Najlepsza kawa ziarnista to przede wszystkim taka, którą zaoferuje Ci specjalistyczna palarnia kawy, zwracająca uwagę na odpowiednią selekcję swoich produktów. Mamy w tym wypadku do czynienia z kilkoma bardzo istotnymi aspektami, które należy wziąć pod uwagę, aby wybrać właściwie. Mowa tutaj przede wszystkim o 3 rzeczach.

  • Kraj pochodzenia

Ma bardzo duży wpływ na to, jak smakować będą zakupione kawy ziarniste i czy ich jakość będzie wystarczająco wysoka. Do najpopularniejszych krajów, z których sprowadzane są najlepsze kawy, należą Brazylia, Etiopia, Honduras, Kolumbia, Kenia, Meksyk czy Gwatemala, a w zależności od kraju/kontynentu, kawa będzie miała nieco inny smak. Ta z Afryki będzie miała w sobie nutkę owoców, ta z Ameryki Południowej smakować będzie orzechami i czekoladą, a ta z Ameryki Środkowej może odpowiadać miłośnikom karmelu lub lekko korzennej nuty. Wybór jest więc istotny w kontekście Twojego gustu – nie zapomnij o tym!

  • Data wypalania

Dobra kawa ziarnista to przede wszystkim kawa świeża, która była wypalana niedawno. I tylko profesjonalny sklep z kawą będzie w stanie zapewnić Ci taki produkt. W supermarkecie istnieje ryzyko tego, że kawa była długo magazynowana i w związku z tym nie tylko nie posiada już pełni swojego smaku czy aromatu, ale dodatkowo jest po prostu zepsuta i niezdatna do użytku, pomimo szczelnego zamknięcia. Warto więc zwrócić na to uwagę i nie kupować kaw wypalanych więcej niż 2-3 miesiące wcześniej.

  • Gatunek

Rodzaje kawy są różne, jednak jak pokazuje ranking popularności, najpopularniejsze są dwie – Arabica i Robusta. O tym, która będzie lepsza dla Ciebie, musisz zdecydować samodzielnie. Arabica to przede wszystkim delikatny smak i mniej kofeiny. Robusta jest o wiele bardziej intensywna i posiada o połowę więcej kofeiny. Co wybierzesz?

UWAGA! Najlepsza kawa ziarnista to taka, która posiada odpowiedni kolor. A przynajmniej możesz poznać dzięki niemu, że jest ona świeża i pozwoli Ci cieszyć się pełnią smaku oraz aromatu. Zwróć więc uwagę, czy ziarna kawy są brązowe – im bardziej zbliżają się barwą do czerni, tym może oznaczać, że kawa jest niskiej jakości albo była nieodpowiednio palona. I z takiej też kawy najlepiej jest zrezygnować.

Gdzie kupić dobrą kawę ziarnistą?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, najlepszym miejscem do zakupu takiej kawy, będzie bez wątpienia palarnia kawy, w której zachowywane są najwyższe standardy związane z selekcją, przechowywaniem i dostarczaniem produktów. Zyskasz również bardzo duży wybór, dzięki któremu będziesz mieć możliwość wyboru odpowiedniej kawy, która zadowoli Cię pod względem smaku i aromatu. Znajdź więc odpowiedni sklep z kawą i odkryj jej wyjątkowość, jakiej jeszcze nie zaznałeś!