Papier ścierny i krążki ścierne – co wybrać w danych sytuacjach?

Zapewne każdy majsterkowicz doskonale wie, jak bardzo przydatne są narzędzia ścierne. Pomagają podczas usuwania i matowania lakierów i farb, szlifowania oraz polerowania drewna, ale też innych materiałów. Wydaje się, że zna je każdy, natomiast warto wiedzieć o nich nieco więcej. Nie zaszkodzi przecież dowiedzieć się, jaki papier dobrać do metalu, jaki do drewna oraz jak ziarnistość papieru, będzie wpływać na jego wybór.

Jeżeli chodzi o narzędzia ścierne, wyłonić można tak naprawdę kilka typów, które będą różniły się pod pewnymi względami, a przede wszystkim przeznaczeniem. Stąd też, można spotkać różnego rodzaju papiery, ściernice oraz krążki ścierne. Wszystkie znajdują swoje specjalnie zastosowanie oraz przydają się przy innego typu pracach.

Papier ścierny do ręcznego wykorzystania

Zacznijmy od tego, że papier ścierny jest cienkim nośnikiem, na który przykleja się ścierne ziarna. Nośnik to zazwyczaj mocny karton. Często jest to też bawełniana tkania bądź syntetyczne włókna. Ziarna mogą być syntetyczne lub naturalne. Z nośnikiem, są one połączone tzw. lepiszczem z syntetycznych żywic.

Czym charakteryzuje się dobry papier ścierny? Bez względu na to, czy będzie użyty do drewna czy do metalu, jego ziarna muszą być odpowiednio zlepione z podłożem w taki sposób, aby nie odczepiły się w wyniku wysokiej temperatury i sporych obciążeń mechanicznych. Ponadto, ziarno pokrywa specjalna powłoka, która ma zapobiegać przylepianiu pyłu, redukującego zdolność ścierania. Karton, powinien być przede wszystkim odporny na rozrywanie.

Kiedy papier przejawia wysoką wydajność ścierania, nada się do pracy przy dużych obciążeniach. Ciekawym rozwiązaniem jest też papier wodoodporny, który pozwala szlifować na mokro. Na spodzie papieru, powinna znajdować się informacja, na temat ziarnistości (gradacji). Im wyższa jest to liczba, tym ziarno jest drobniejsze. Mając do czynienia z takim papierem, możemy wykonywać bardziej precyzyjne prace.

Papier ścierny przeznaczony do elektronarzędzi

Istnieje wiele możliwości, można zastosować papier ścierny na wiertarkę albo posłużyć się profesjonalnym narzędziem. Wszelkie szlifierki oscylacyjne, zaopatrzone są w stopę, która porusza się do przodu i do tyłu – do niej przyczepia się papier. Najczęściej, stopy te mają na spodzie tkaninę na rzep, zatem papier powinien posiadać welur lub włókninę. Jest on kupowany w prostokątnych arkuszach, w takich samych wymiarach, jakie posiada stopa. Może się zdarzyć, że stopa będzie zaopatrzona w system odsysania pyłu, a wtedy przyda się papier, który posiada odpowiednio rozmieszczone dziury.

Bardzo popularne, o ile nie najpopularniejsze są szlifierki mimośrodowe. Te także są zaopatrzone w specjalną stopę z tkaniny wykonanej z rzepy. Natomiast – jako, że jest ona okrągłego kształtu, wymagany będzie specjalny papier ścierny. Najlepszy będzie zatem krążek ścierny na rzep, z włókniną od spodu. Należy jedynie pamiętać o tym, że musi być on identycznej średnicy, jak średnica samej stopy. Tego typu tarcza na rzep, sprawdzi się tutaj najlepiej. Podobnie jak w przypadku oscylacyjnych szlifierek, kiedy posiadamy system odsysania pyłu, krążki będą musiały być zaopatrzone w specjalne otwory.

Kiedy posiadamy szlifierkę taśmową, wymagane będą profesjonalne taśmy przyjmujące postać obręczy. Są one zakładane na rolki, które znajdują się w szlifierce. Tak samo jak w przypadku pozostałych narzędzi, rozmiar taśm musi być odpowiednio dobrany do rozmiaru szlifierki.