Drukarki laserowe i urządzenia wielofunkcyjne używanie są dziś praktycznie w każdej firmie. Na ich zakup decyduje się też wielu prywatnych użytkowników. Tonery drukarek laserowych wystarczają na znacznie więcej stron dobrej jakości wydruków i właśnie z powodu wydajności urządzenia laserowe cieszą się tak dużą popularnością.

Czym właściwie jest toner do drukarki laserowej?

Używane w drukarkach laserowych tonery, to naładowany elektrycznie proszek zamknięty w specjalnej kasetce (kartridż), który w czasie drukowania zamieniany jest na grafikę i tekst.

Jak to działa?

Istotnym elementem drukarki laserowej, jest bęben światłoczuły. W procesie powstawania wydruku, zostaje on naładowany elektrostatycznie, dzięki czemu przyciąga cząsteczki tonera. Następnie światło lasera oświetla bęben w odpowiednich punktach, gdzie toner przestaje być przyciągany i w rezultacie na bębnie powstaje utworzony z tonera obraz, który jest następnie przenoszony na papier i utrwalany za pomocą wysokiej temperatury w tak zwanym fuserze.

Rodzaje dostępnych tonerów

Popularność drukarek laserowych jest duża i wciąż rośnie. Dlatego też na rynku obecne są oryginalne, fabrycznie napełniane tonerem kartridże do drukarek, jak też pojemniki regenerowane. Regeneracja polega na napełnieniu tonerem zużytego kartridża tak, by ponownie mógł być używany w drukarce. Dzięki coraz doskonalszym technikom napełniania i coraz wyższej jakości tonerów zamiennych, kartridże regenerowane dają możliwość zaoszczędzenia na eksploatacji drukarki laserowej. Nadal jednak za bezpieczniejsze uważa się używanie tonerów oryginalnych, co do których ma się pewność, że są odpowiednie do konkretnego modelu drukarki - więcej w artykule www.bkpraxis.com.pl.

Kolory i wytrzymałość wydruków laserowych

W biurach i firmach handlowych najczęściej stosowane są drukarki używające wyłącznie czarnego tuszu. Czarno-białe wydruki dla celów firmowych są zupełnie wystarczające, natomiast eksploatacja takiej drukarki jest po prostu tańsza. Nie mówiąc już o tym, że cena urządzenia również jest bardziej przystępna.

W przypadku drukarki kolorowej, mamy do czynienia z czterema bębnami, na które przenoszony jest toner czarny, żółty, czerwony i niebieski. Podobnie jak w przypadku drukarek innego typu, po nałożeniu podstawowych barw powstaje cała paleta.

Wydruki z urządzeń laserowych cechuje wysoka trwałość. Nie rozmywają się, jak to ma miejsce w przypadku wydruków powstających w drukarce laserowej. To ich największa zaleta obok wydajności, która pozwala na uzyskanie wielu stron wydruku z jednego tonera.