Niezwykle pięknym i sugestywnym wierszem Konstantego Indelfonsa Gałczyńskiego „Pieśń o fladze, napisanym w 1944 roku w obozie jenieckim w Altengrabow - przeczytanym przez Antoniego Dobrowolskiego, a także piosenką „Psalm stojących w kolejce", w wykonaniu Dominika Kuśnierczyka, zostali przywitani licznie przybyli do klubu „Stara Kotłownia", aby wspólnie z grupą wokalną „Impresja" piosenką uczcić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem państwowym, ustanowionym przez Sejm w 2004 roku. Obchodzimy je w całym kraju właśnie 2 maja. Flaga jest - obok godła - naszym najwyższym symbolem narodowym. Symbolem wolnego i niepodległego państwa. Reprezentuje imię Polski poza jej granicami. Łączy Polaków w kraju i za granicą. Jest widocznym i wymownym znakiem naszych najcenniejszych wartości.
Biel i czerwień jako barwy narodowe pojawiły się po raz pierwszy 3 maja 1792 roku, podczas uroczystych obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji. Wówczas, wszystkie warszawskie damy ubrały białe suknie, przepasane czerwonymi szarfami.
W pradawnych wierzeniach Słowian biel oznaczała wodę, czystość i cnoty moralne ; czerwień - ogień, odwagę i waleczność. Dlatego te barwy dominowały w kolorystyce słowiańskich strojów, uzbrojenia, dekoracji wnętrz, a nawet grobowców.
1 sierpnia 1919 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o godłach i barwach narodowych. Znajdujemy w niej zapis: „ Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony w podłużnych paskach, równoległych, z których górny - biały, dolny zaś - czerwony".

Wokaliści z Impresji postanowili ten dzień uczcić polskimi piosenkami, napisanymi już po wojnie, w okresie pokoju, rezygnując z pieśni patriotycznych, na korzyść, co prawda na korzyść utworów popowych, ale przepełnionych dużym ładunkiem poetycko-emocjonalnym.

Uczestnicy spotkania mogli więc przypomnieć sobie przepiękne, poetyckie i mądre piosenki Ewy Demarczyk, Edyty Geppert, Anny German, Anny Jantar, Natalii Kukulskiej, Majki Jeżowskiej, Maryli Rodowicz, Michała Bajora, czy Czesława Niemena - w wykonaniu Małgorzaty Piegzik, Julii Łatki, Nikodema Łabuza, Dominika Kuśnierczyka i Pawła Paprockiego. Z niezwykle trudnym, wymagającym repertuarem, artyści z Impresji poradzili sobie bardzo profesjonalnie, otrzymując od widowni zasłużone, rzęsiste brawa. Zapewne jest to zasługa Ireny Paprockiej, która od lat prowadząc grupę, doskonali i szlifuje talenty wokalne swoich podopiecznych.


tekst. A. Dobrowolski,
fot.:M. Jastrzębska














MOKSiR, http://moksir.chrzanow.pl/, http://moksir.chrzanow.pl/index.php?id=1&p=news,4,show,1681