Akumulatorowe narzędzia, które przydadzą się w ogrodzie

Choć kosiarka czy podkaszarka spalinowa cieszą się dużą popularnością, coraz chętniej sięgamy po urządzenia zasilane akumulatorem. Są one przede wszystkim ciche. Nie emitują też szkodliwych spalin do środowiska. Jakie narzędzia ogrodowe warto posiadać w swoim ogrodzie?

Narzędzia ogrodowe – dlaczego warto je zakupić?

Narzędzia ogrodowe z akumulatorem to świetna alternatywa dla urządzeń elektrycznych z przewodem. Obecność baterii zwiększa bowiem ich mobilność i możliwości. Za wyborem urządzeń akumulatorowych przemawia też ekologia. W przeciwieństwie do narzędzi spalinowych, nie emitują one szkodliwych spalin do środowiska. Odznaczają się też cichą pracą.

Dla wielu osób znaczenie ma również waga, która wpływa w znacznym stopniu na wygodę obsługi. Narzędzia akumulatorowe nie posiadają zbiornika na paliwo oraz ciężkiego silnika, dlatego ich waga jest znacznie niższa niż w przypadku urządzeń spalinowych. Możemy więc swobodnie przemieszczać się z nimi po całym ogrodzie.

Ostatnia kwestia to także koszty eksploatacji. Prąd jest stosunkowo tańszy niż benzyna i olej. Ponadto, gdy zabraknie nam prądu, możemy podpiąć akumulator do ładowania albo po prostu wymienić go na inny. Gdy zabraknie benzyny, często wymagana jest wizyta na stacji.

Jakie narzędzia warto mieć w swoim ogrodzie?

Są narzędzia, które są niezbędne niemal w każdym domu z podwórkiem. Z pewnością zaliczyć tu można kosiarkę. Aby utrzymać trawnik w dobrym stanie, trzeba go regularnie kosić. Wybierając to narzędzie warto zwrócić uwagę na baterię o odpowiedniej pojemności, szerokość roboczą czy regulację wysokości koszenia. To właśnie od tych parametrów będzie zależeć wydajność koszenia oraz wysokość trawy.

O ile koszenie trawnika nie sprawia problemu, w wielu przypadkach mamy do czynienia z miejscami trudno dostępnymi dla kosiarki – np. wokół rabatek, przy skalniakach czy pod płotem. Wówczas najlepszym rozwiązaniem okazuje się być podkaszarka akumulatorowa. Dzięki niej możemy skosić tam, gdzie nie wjedzie kosiarka. Jej zaletą jest ponadto fakt, że jest dużo lżejsza niż wersja spalinowa, więc mniej się męczymy przy podkaszaniu.

Jeśli nasza działka ogrodzona jest żywopłotem, niezbędne będą też nożyce akumulatorowe. Dzięki zasilaniu na baterie, prace pójdą znacznie szybciej, a my będziemy mogli nadać krzaczkom odpowiedni kształt.

Choć grabienie liści nie jest trudnym do wykonania zadaniem, to przy dużym podwórku może zająć sporo czasu. Dlatego warto zainwestować również w dmuchawę do liści, która pomoże nam uprzątnąć podwórko. Przyda się także przy sprzątaniu trawy czy gałązek po podcinaniu żywopłotu.

Wybór odpowiedniego akumulatora

Bezprzewodowe narzędzie mają wiele zalet. Abyśmy jednak mogli z nich długo korzystać, musimy wybrać odpowiedni akumulator. Znaczenie będzie miała zarówno moc akumulatora, jak i jego pojemność. Standardowo baterie mają ok. 1,5 – 2 Ah, jednak znajdziemy i takie o pojemności 5 Ah. Najlepszym wyborem będą baterie jonowo-litowe.

Kupując bezprzewodowe narzędzia ogrodowe, warto wybierać modele jednego producenta. Wówczas możemy korzystać z tych samych akumulatorów do różnych urządzeń i nie musimy kupować baterii każdorazowo, gdy zakupimy kosiarkę czy dmuchawę.