Urząd Miasta ostrzega: Uważnie wybieraj wykonawców programu „Czyste Powietrze”
Program „Czyste Powietrze” – kluczowe informacje dla mieszkańców planujących modernizację domu.
  1. Zawsze wybieraj rzetelnych wykonawców i dostawców.
  2. Upewnij się, że Twój dom jest odpowiednio ocieplony przed instalacją nowego systemu grzewczego.
  3. Pamiętaj, że najwyższe dofinansowanie wymaga kompleksowej termomodernizacji.
  4. Konsultuj się z lokalnym punktem informacyjnym, aby dopasować ofertę do swoich potrzeb.

Program rządowy „Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie na termomodernizację oraz wymianę systemów grzewczych, ale zanim zdecydujesz się na skorzystanie z tej pomocy, ważne jest, by dokładnie przeanalizować oferty i warunki współpracy z wykonawcami. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dotacja jest przyznawana bezpośrednio beneficjentowi, a nie firmie instalującej nowe urządzenia. Oznacza to, że każda decyzja o wyborze sprzętu i wykonawcy powinna być dobrze przemyślana.

Osoby, które planują jedynie wymianę starego systemu grzewczego na nowy, na przykład pompę ciepła, powinny również pamiętać o odpowiednim ociepleniu budynku. Jest to kluczowe dla efektywności energetycznej i ekonomicznej nowej instalacji. W przeciwnym razie, nawet najnowocześniejsze urządzenie nie zapewni oczekiwanych oszczędności, a koszty ogrzewania mogą się zwiększyć.

Warto również zwrócić uwagę na to, że najwyższe poziomy dofinansowania są możliwe tylko przy realizacji kompleksowych projektów termomodernizacyjnych. Dlatego przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, warto skonsultować się z doradcą w lokalnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym programu „Czyste Powietrze”. Doradca pomoże ocenić, czy planowane działania są adekwatne do stanu technicznego budynku i zaproponuje najbardziej efektywne rozwiązania.

Podsumowując, pamiętaj, że decyzja o wyborze odpowiedniego systemu grzewczego i wykonawcy powinna być dobrze przemyślana. Zawsze sprawdzaj oferty, konsultuj się z ekspertami i nie daj się zwieść pozornie korzystnym, ale niekompletnym rozwiązaniom. Pamiętaj, że finalnie to Ty, jako beneficjent, jesteś odpowiedzialny za prawidłowe wykorzystanie przyznanych środków.


Według informacji z: Urząd Miasta w Trzebini