Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego raportuje wstrząsy z 15 kwietnia 2024 r.
Niedawne wstrząsy w naszym regionie związane są z działalnością lokalnych kopalń. W ciągu ostatnich dni mieszkańcy mogli odczuć niewielkie drgania, co potwierdzają oficjalne dane z zakładu Geologii i Geofizyki Głównego Instytutu Górniczego w Katowicach.
  1. Wstrząs w obszarze kopalni "Janina" w Libiążu, 12.04.2024, 20:30 – energia: 1 x 105J, magnituda: 1,68.
  2. Identyczne parametry zanotowano dzień później, 13.04.2024, 13:10, również w "Janinie".
  3. Większy wstrząs miał miejsce w kopalni "Sobieski" w Jaworznie, 14.04.2024, 02:32 – energia: 1 x 106J, magnituda: 2,21.

Choć wstrząsy te nie były silne, zrozumienie ich przyczyn i skutków jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę, że regularne monitoringi i badania geologiczne pomagają w przewidywaniu i minimalizowaniu ewentualnych zagrożeń związanych z górnictwem w regionie. Dzięki temu mieszkańcy mogą czuć się bardziej bezpiecznie, wiedząc, że odpowiednie służby mają kontrolę nad sytuacją podziemną.

Wstrząsy spowodowane eksploatacją górniczą są zjawiskiem znanym i monitorowanym, jednak każdy przypadek jest analizowany indywidualnie, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom. Zaleca się, aby w przypadku odczucia drgań, mieszkańcy nie wpadali w panikę, ale śledzili komunikaty lokalnych centrów zarządzania kryzysowego oraz stosowali się do ich zaleceń.


Opierając się na: Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego