Chrzanów. Nie tylko życie szkoły
Aleksandra Kumala i Anna Bogusz z II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Chrzanowie nie płyną z prądem. Kilka miesięcy temu, za namową swojej polonistki , Iwony Ochodek-Szpak, postanowiły wydawać gazetę. Tradycyjną, papierową. Na początku redagowałam internetową wersję naszej szkolnej gazetki mówi Ola Kumala. Ta inicjatywa umarła jednak śmiercią naturalną i pani profesor namówiła mnie na redagowanie gazetki w wersji papierowej dodaje dziewczyna. Ola do współpracy zaprosiła Anię Bogusz. Okazało się, że dziewczyny szybko odnalazły wspólny język i tak powstały Arytmie”.
Arytmie” nie jest typową gazetką szkolną. Na próżno szukać tu planu lekcji, czy rubryki z cyklu z życia naszej szkoły”. Chciałyśmy czegoś innego. Wszystkie informacje na temat szkoły można znaleźć na stronie internetowej. Nie ma sensu tego powielać kwituje Ola. Liczyłyśmy na ożywienie kulturalne, chciałyśmy, by wokół naszej gazetki gromadzili się ludzie, którzy chcą pisać, którzy mają pasje. Nie do końca to się sprawdziło przyznaje Ania. Dziewczęta jednak nie poddawały się i dzielnie zapełniały stronice wywiadami, recenzjami i felietonami. Literatura miała być tylko z najwyższej półki, muzyka i filmy bliżej awangardy niż mainstreamu. Jak wyszło?
- Było ciężko przyznają dziewczęta. Składałyśmy gazetę nocami, właściwie tylko we dwie. Miałyśmy wsparcie i pomoc pani profesor, ale były takie momenty, że zastanawiałyśmy się, czy nie odpuścić mówi Ola. Wtedy przyszła odpowiedź z Warszawy, że Arytmie” zajęły IV miejsce w
Ogólnopolskim Konkursie MAM Forum Pismaków
, do którego zgłosiłyśmy naszą gazetkę. Dzięki temu sukcesowi uwierzyłyśmy, że to, co robimy ma sens , że profesjonaliści nas docenili dodaje.
Teraz dziewczyny przygotowują się do kolejnego startu w ogólnopolskim konkursie, którego tematem przewodnim jest miasto. - Będzie już łatwiej. Mamy plan i jakieś doświadczenie. Pomaga nam też brat Ani, Kamil Bogusz, który jest absolwentem naszego liceum, poza tym jest historykiem i pracuje w chrzanowskim muzeum. Redaguje rubrykę historyczną - tłumaczy Aleksandra. Dziewczynom życzymy powodzenia i tym razem, zajęcia miejsca na podium.
Od lewej: Anna Bogusz, Aleksandra Kumala, Iwona Ochodek-Szpak Fot. Archiwum A. Kumali
Autor: Strona główna