Burze z gradem i silnym wiatrem na terenie powiatu chrzanowskiego
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie wydało ostrzeżenie dotyczące nadchodzących burz. Prognozy wskazują na intensywne opady deszczu, silny wiatr oraz możliwość wystąpienia gradu. Mieszkańcy powiatu powinni zachować szczególną ostrożność.

Prognozowane warunki meteorologiczne na 8 lipca 2024 roku

W dniu 8 lipca 2024 roku, w godzinach od 12:00 do 21:00, na obszarze powiatu chrzanowskiego można spodziewać się burz. Zjawiskom tym będą towarzyszyć intensywne opady deszczu, które mogą wynosić od 20 mm do 40 mm, a lokalnie nawet do 55 mm. W związku z tym zaleca się mieszkańcom zabezpieczenie swoich mienia przed zalaniem.

Silne porywy wiatru i możliwość gradu

Oprócz intensywnych opadów deszczu, prognozowane są także silne porywy wiatru, które mogą osiągać prędkość do 80 km/h. Należy również liczyć się z możliwością wystąpienia gradu. W takich warunkach szczególnie ważne jest, aby unikać przebywania na otwartej przestrzeni oraz zabezpieczyć przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr.

Informacje z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie

Ostrzeżenie meteorologiczne zostało wydane na podstawie danych uzyskanych z IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. Szacowane prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk to 80%, co oznacza wysoką pewność przewidywań. Mieszkańcy powiatu powinni więc przygotować się na trudne warunki pogodowe i śledzić bieżące komunikaty.

Porady dla mieszkańców na czas burzy

W przypadku burzy należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim, warto unikać przebywania na zewnątrz oraz schronić się w budynku. Należy także unikać korzystania z urządzeń elektrycznych i telefonów komórkowych w trakcie burzy. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność na drogach, zwłaszcza podczas intensywnych opadów deszczu, które mogą znacząco pogorszyć widoczność i przyczepność nawierzchni.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich jest najważniejsze. Zachowajmy spokój i stosujmy się do zaleceń służb ratunkowych.


Wg inf z: Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego