Zadbaj o wygląd swojego domu – malowanie i mycie dachów

Dach to wizytówka każdego obiektu, przede wszystkim zaś element konstrukcyjny, który ma znaczenie dla trwałości budynku, poprawności działania poszczególnych instalacji, a także komfortu korzystania ze wszystkich przestrzeni wewnętrznych. Dlaczego warto regularnie wykonywać mycie dachów? Jak zadbać o poszycie dachowe?

Mycie dachów – nie tylko zabieg pielęgnacyjny

Okresowe mycie dachów to konieczność, zarówno w przypadku obiektów mieszkalnych, jak i firmowych. Z jednej strony jest to zabieg pielęgnacyjny, który ma na celu usunięcie nagromadzonych zanieczyszczeń i przywrócenie estetycznego wyglądu dachu, z drugiej zaś wiąże się z dodatkowym zabezpieczeniem przed działaniem czynników zewnętrznych.

Czyszczenie dachów – najczęstsze zabrudzenia poszycia dachowego

Poszycie dachowe jest nieustannie narażone na działanie czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych. Codziennie pojawiają się na nim zanieczyszczenia. To nie tylko powierzchowne, niezauważalne z daleka zabrudzenia.

Na dachu mogą się pojawiać plamy z soków drzew owocowych. Do tego zbiera się tu woda, a wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi mchów, grzybów, porostów i pleśni. Stąd zaś o krok do powstania ognisk korozji – niezwykle szkodliwej dla dachu. Prawidłowo przeprowadzone czyszczenie dachów daje szansę na usunięcie nawet trudnych zabrudzeń.

Mycie dachu – ochrona przed uszkodzeniem dachówek

Regularne mycie dachu pozwala uchronić go przed uszkodzeniami wszelkiego rodzaju, a tym samym przed kosztowną i czasochłonną wymianą całego poszycia dachowego. Zalegająca wilgoć, coraz większe połacie zajęte korozją, rozprzestrzeniające się mchy czy porosty powodują stopniowe uszkodzenie dachówek. W porę dostrzeżony problem oznacza, że poszczególne dachówki uda się naprawić.

Gdy jednak przez dłuższy czas dach nie będzie oczyszczany, uszkodzenia przerodzą się w trwałe zniszczenia, co doprowadzi do konieczności wymiany całego dachu. Jest to niezwykle kosztowne i czasochłonne.

Mycie dachów – dlaczego warto powierzyć to zadanie profesjonalistom?

Mycie dachów najlepiej powierzyć fachowcom. Potrzeba bowiem wiedzy, doświadczenia, odpowiednich środków czyszczących i urządzeń, aby uporać się z rozmaitymi rodzajami zabrudzeń. Ponadto w grę wchodzi praca na wysokości, czyli umiejętne poruszanie się po dachu, a także nierzadko wymagane uprawnienia do wykonania takich zadań.

Samodzielne mycie dachówki teoretycznie jest możliwe, ale zwykle oznacza konieczność poświęcenia większej ilości czasu niż korzystając z usług firmy. Poza tym niewłaściwie dobrane środki czyszczące czy sprzęty do mycia dachu wpływają na zwiększone ryzyko uszkodzenia dachówek.

Mycie dachówki – równie ważna estetyka

Dokładnie oczyszczony dach to także gwarancja przywrócenia jego estetyki. Mycie dachówki pozwala na nowo dostrzec piękny kolor i kształt dachówek, a to przecież wizytówka każdego obiektu, zarówno mieszkalnego, jak i firmowego.

Sprawdź artykuł Malowanie dachu Łódź – sposób na przywrócenie dachówkom jakości, i przekonaj się, jakie zalety niesie profesjonalne czyszczenie dachówek.