Pierwszy wiosenny spacer z dzieckiem

Pierwsze promienie wiosennego słońca są zapowiedzią dni chętniej spędzanych na zewnątrz. Słońce daje energię do działania i zachęca do spacerów, ale temperatura nie zawsze pozwala na lekki ubiór. Wiosną przydadzą się lżejsze ubrania, takie jak wiosenna czapeczka dziecięca czy praktyczna apaszka. Jak przygotować się do pierwszego wiosennego spaceru z dzieckiem, by cieszyć się słońcem wraz z maluchem, nie narażając go na przegrzanie lub wyziębienie? Poznaj praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci odpowiednio przygotować się do wyjścia z dzieckiem na zewnątrz.

Jakie porady dotyczącego wiosennego spaceru znajdziesz w poniższym artykule?

  • Najlepszy czas na pierwszy spacer z noworodkiem
  • Praktyczne wskazówki, jak ubrać dziecko na spacer
  • Sekrety ubioru na cebulkę, czyli warstwowe ubieranie dziecka

Najlepsza pora na pierwszy wiosenny spacer z noworodkiem

Po urodzeniu dziecka wokół świeżo upieczonych rodziców zawsze znajduje się wielu chętnych, którzy chętnie podzielą się swoimi radami. Jedną z nich jest najlepszy czas, by wybrać się z noworodkiem na pierwszy spacer. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, czy czujesz już gotowość, by ruszyć na spacer z maluszkiem. Niektóre mamy czują się doskonale już kilka dni po porodzie, inne dochodzą do siebie dłużej i potrzebują więcej czasu – to wszystko normalne i warto przede wszystkim zaufać swojej intuicji.

Jeśli czujesz się dobrze, Twoje dziecko urodziło się w terminie, a pogoda dopisuje, to pierwszy spacer z noworodkiem możesz odbyć już nawet tydzień po porodzie. Premierowa przechadzka nie powinna być zbyt długa – wystarczy 15 minut. Każdy kolejny spacer może już potrwać nieco dłużej.

Jak ubrać maluszka na pierwszy wiosenny spacer?

Dziecko na spacerze powinno czuć się komfortowo, a równocześnie istotne jest bezpieczeństwo i zdrowie malucha. Dlatego ubierając dziecko na spacer, pamiętaj o tym, by:

  • nie przegrzewać dziecka – wiele świeżo upieczonych mam woli ubrać dziecko za ciepło niż założyć za mało warstw. Przegrzewanie może być niekorzystne dla zdrowia dziecka – negatywnie wpływa na jego odporność,
  • sprawdzać temperaturę na karku – wiele osób odruchowo chwyta rączki dziecka, by zbadać temperaturę, ale lepszym miernikiem jest okolica karku, która pozwoli prawidłowo ocenić, czy dziecko czuje się komfortowo,
  • ubrać dziecko warstwowo – ubieranie na cebulkę to świetny sposób na to, by w razie potrzeby pozbyć się niepotrzebnej warstwy lub szybko ją założyć.

Dziecko ubrane „na cebulkę” – co to oznacza?

Warstwowe ubieranie dziecka jest znane od pokoleń i sprawdza się do dziś. Jako pierwsza warstwa odpowiednia okaże się odzież uszyta z naturalnego i miękkiego materiału, który bezpośrednio przylega do skóry maluszka taka jak body lub pajacyk. Zwróć uwagę, by ubranie nie miało drapiących szwów po wewnętrznej stronie.

Drugą warstwę powinny stanowić spodenki, sweter lub bluza oraz buciki. Te elementy garderoby nie mogą być ani za luźne, ani za ciasne. Sweter lub bluza powinny być rozpinane, co umożliwi szybkie ściągnięcie. Buciki to z kolei dodatkowa ochrona przed chłodem dla wrażliwych stópek.

Ostatnia trzecia warstwa to odzież wierzchnia, czyli lekka wiosenna kurtka lub kombinezon oraz wiosenna czapeczka dziecięca. Nakrycie głowy to ochrona przed wiatrem oraz utratą ciepła. Sięgaj po czapeczki wykonane z miękkiego materiału, np. z bawełny, kaszmiru lub wełny merino. Do tego dobierz wiosenny szalik lub apaszkę – Twój maluszek jest gotów na pierwsze obserwacje otaczającego go świata na zewnątrz!