Rolety wewnętrzne

Odpowiednio dobrana dekoracja okienna pozwala na podkreślenie stylistyki wnętrza. W celu ozdobienia okna, coraz więcej osób decyduje się na zakup rolet. Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu. Jakie zatem wybrać, by idealnie dopasować je do wnętrza, w którym będą się znajdowały, a także do swoich potrzeb?

Klasyczne rolety – kiedy warto je wybrać?

Cały czas niesłabnącą popularnością cieszą się rolety klasyczne. Wykonywane z tkaniny nieprzeźroczystej oraz nawijane w całości na drążek. Jest to rozwiązanie uniwersalne, gdyż dzięki mnogości kolorów oraz rodzajów tkanin, z jakich są produkowane, można je dopasować praktycznie do każdego pomieszczenia. Pełną gamę kolorystyczną możesz sprawdzić na stronie wiodącego producenta rolet firmy Karnix: https://www.karnix.pl/rolety-marki-karnix-galeria-produktow.html. Jednak czasami od rolety okiennej oczekuje się czegoś więcej, wówczas warto zdecydować się na jeden z niżej opisanych rodzajów rolet.

Rolety rzymskie – elegancja w każdym calu

Jednym z ciekawszych rozwiązań, które podkreśli dekoracyjny charakter aranżacji okiennej są rolety rzymskie. Oprócz tego pozwalają one również na dobre zaciemnienie pomieszczenia przy pełnym zaciągnięciu. Ich sekret tkwi w sposobie zaciągania właśnie. Nie są one nawijane na drążek, a podciągane do góry. To powoduje, że materiał układa się w efektowne fałdy, które przypominają drapowane zasłon. Tego rodzaju rolety mają dwa mechanizmy – sznurkowy lub koralikowy. Więcej na ich temat przeczytasz na stronie producenta rolet rzymskich: https://www.karnix.pl/rolety-rzymskie.html.

plisy okienne

Rolety dzień noc – idealne do nowoczesnych aranżacji

Kolejną interesującą propozycją są rolety dzień noc, które składają się z umieszczonych naprzemiennie przeźroczystych i nieprzeźroczystych pasów materiału. Przy odpowiedniej manipulacji mechanizmem rolety, można całkowicie lub częściowo osłonić okno. Tym samym lepiej regulować to, ile światła słonecznego wpada do pomieszczenia. Rolety te dostępne są w wersji klasycznej z poziomymi pasami. Ciekawą odmianą są modele, w których pasy mają kształt fal. Dostępne są one w kilku wersjach, w tym wykonane z tkaniny zaciemniającej.

Rolety plisowane okienne – do okien uchylnych i dachowych

Jeżeli mieszkasz na poddaszu, czy też w domu masz okna uchylne, z pewnością wiesz, jak trudno jest do nich dobrać odpowiednie rolety. Tutaj z pomocą mogą przyjść rolety plisowane. Mocowane są one w specjalnych prowadnicach, które przytrzymują tkaninę przy skrzydle okiennym. Rolety tego typu ma formę harmonijki, dzięki czemu można ją zaciągać zarówno od góry, jak i od dołu. To pozwala na umieszczenie jej w dowolnej pozycji na oknie. Możesz nią zasłonić całą szybę, ale także np. dolną połowę czy sam środek.

Rolety wewnętrzne wykonywane są z różnych rodzajów tkanin. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest materiał zaciemniający typu blackout, który pozwala na bardzo dobre zaciemnienie wnętrza. Z kolei do mniejszych i ciemnych pomieszczeń, warto wybrać rolety z tkaniny perłowej, która delikatnie odbija i rozprasza światło. Inną propozycją są rolety wykonane z tkaniny metalizowanej, która umożliwia większą ochronę wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem.