Wiele osób coraz chętniej decyduje się na takie udogodnienie jakim jest klimatyzator. Latem skutecznie obniża on temperaturę w pomieszczenie, dzięki czemu możemy czuć się komfortowo i wygodnie nawet w najbardziej upalne dni. Odpowiednie urządzenie jest również w stanie nawet dogrzewać nasze pomieszczenie w mroźne, zimowe wieczory. Jest to również świetne rozwiązanie do skutecznego oczyszczania powietrza w naszym domu poprzez cyrkulację powietrza z systemem wentylacyjnym. Montaż klimatyzacji domowej jak najbardziej jest możliwy do wykonania samodzielnie, jednak ze względu na odpowiednie przepisy prawne warto zlecić to odpowiednim fachowcom. Pamiętajmy, że napełnienie klimatyzatora czynnikiem i wykonanie próby szczelność jest możliwe do wykonania tylko przez osoby z ważnym Świadectwem Kwalifikacji w tym właśnie zakresie. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak skutecznie zamontować klimatyzator w swoim domu - ten artykuł jest jak najbardziej właśnie dla Ciebie!
Montaż jednostki wewnętrznej
Budowę klimatyzatora domowego dzielimy na dwa podstawowe urządzenia - jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Obydwa urządzenia łączymy ze sobą za pomocą odpowiednich przewodów freonowych wypełnionych czynnikiem chłodniczym.
Montaż urządzenia wewnętrznego, czyli parownika, powinien przebiegać wedle zaleconych standardów w instrukcji. Samo miejsce montażu zależy od rodzaju klimatyzatora jaki kupiliśmy, jednak przeważnie są to okolice pod sufitem. Wówczas zwróćmy uwagę na odległość jednostki od sufitu i podłogi oraz od przeszkód po obu jego bokach. Zanim przejdziemy do montażu, najpierw należy wykonać w ścianie zewnętrznej otwór o średnicy 5-6 cm, przez który przeprowadzimy wszystkie przewody do jednostki zewnętrznej. Posłuży nam do tego wiertarka i otwornica. Następnie mocujemy wspornik poziomo do konstrukcji nośnej ściany za pomocą wkrętów. Można tutaj użyć wkrętów szybkiego montażu. teraz podłączamy ze sobą przewodu freonowe i kabel elektryczny do jednostki wewnętrznej. Od poprawnego montażu tych kabli w głównej mierze zależy bezpieczeństwo i wydajność naszego urządzenia. Teraz łączymy ze sobą przewody i rurkę do spalin i wszystko owijamy taśmą izolacyjną. Możemy przełożyć już przewody na zewnątrz i przystąpić do montażu jednostki zewnętrznej. Sprawdź też tych specjalistów od klimatyzacji domowych w Poznaniu: https://klima-poznan.pl/
Montaż jednostki zewnętrznej
Jednostka zewnętrza możliwa jest do zamontowania w kilku miejscach. Może być to elewacja, dach lub nawet balkon w przypadku mieszkań. Wybierając odpowiednie miejsce miej na uwadze to, aby odnieść się do zaleceń producenta, jak i miej na uwadze hałas generowany przez takie miejsce. Unikaj położenia blisko okien sąsiadów. Wybierz również miejsce najlepiej zacienione o solidnej podstawie. Zazwyczaj mamy tutaj do dyspozycji stelaż, który posłuży nam do solidnego zamontowania jednostki zewnętrznej. Bardzo ważnym jest odpowiednie połączenie odpływu skroplin. Dzięki niej możliwe będzie odprowadzania wody na zewnątrz urządzenia. Następnie przyłącz przewód freonowy - dostosuj długość poprzez doginanie i skręcanie, dzięki czemu możliwe będzie swobodne podłączenia obu urządzeń.