Coraz częściej decydujemy się na pracę za granicami Polski, dzięki czemu możemy liczyć na wyższe dochody. Poza tym powinniśmy pamiętać o tym, że poszerza się oferta pracy, którą możemy podjąć. Bez wątpienia do najpopularniejszych należy opieka nad osobą starszą. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, co należy zrobić, by dobrze przygotować się do wyjazdu i nowych obowiązków.

 

Opieka w Niemczech – gdzie znaleźć ofertę pracy?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że wyjazd za granicę może wiązać się z jakimś niebezpieczeństwem, jeżeli nie będziemy korzystali ze sprawdzonych ofert. Dlatego w tym przypadku tak ważne jest to, by ufać agencją rekrutacyjnym, które pośredniczą w znalezieniu dobrej pracy i nowego podopiecznego. Właśnie z tego powodu warto wejść na stronę medipe.pl.

 

Praca jako opiekunka osób starszych – Niemcy to dobry kierunek?

Właściwie w całej Europie poszukiwani są opiekuni dla seniorów, dlatego swobodnie możemy wybierać państwo, które nam najbardziej odpowiada. W Polsce zazwyczaj decydujemy się na Niemcy, ze względu na bliskość i zbliżoną kulturę. Dzięki temu możemy bardzo szybko przyjechać do kraju, by np. odwiedzić rodzinę lub załatwić jakieś formalności. Pamiętajmy tylko o tym, że ważna jest, chociaż podstawowa znajomość języka obcego. W ten sposób dużo łatwiejsza stanie się praca i opieka. Niemcy pod tym względem mogą być dobrym wyborem, ponieważ większość z nas miała podstawy w szkole.

 

Opieka, Niemcy, praca – jakie dokumenty są niezbędne?

Pamiętajmy też o tym, że wyjazd za granicę do pracy wiąże się z koniecznością sprawdzenia ważności poszczególnych dokumentów. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o aktualny dowód osobisty. Poza tym weźmy ze sobą numer polisy ubezpieczeniowej, prawo jazdy, jeżeli było wymagane, a także wszystkie dokumenty, jakie otrzymaliśmy od firmy rekrutującej. Nie zaszkodzi też, jeżeli wcześniej wyrobimy sobie kartę EKUZ, dzięki której będziemy mogli korzystać z publicznych ośrodków zdrowia na terenie całej Unii Europejskiej.

 

Opiekun osoby starszej – z jakimi obowiązkami musimy się zmierzyć?

W trakcie przygotowań do podjęcia nowej pracy nie możemy ograniczać się tylko do dokumentów. Ważne jest również to, żebyśmy zdawali sobie sprawę z tego, z jakimi obowiązkami będziemy musieli się zmierzyć. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że czeka nas wiele zadań jako opiekunka osób starszych. Niemcy pod tym względem nie są żadnym wyjątkiem. Po prostu musimy pamiętać o tym, że nasi podopieczni wymagają stałej opieki, a często borykają się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Podstawowe obowiązki

  • Dbanie o higienę seniora – chodzi tu nie tylko o pomoc w przebraniu się, ale też umycie podopiecznego;
  • Zadbanie o zdrowie – powinniśmy kontrolować przyjmowanie leków, ewentualnie też pomóc w dotarciu do lekarza;
  • Rozmowa i spędzanie czasu wolnego – pamiętajmy o tym, że duża część seniorów jest bardzo samodzielna, ale też samotna. Dlatego potrzebują kogoś, z kim mogą porozmawiać i częściowo zastąpi im bliską rodzinę.