Jak wybrać akryl do drewna?

Wybranie odpowiedniej farby do pomalowania elementów drewnianych ma duże znaczenie z punktu widzenia uzyskania oczekiwanych efektów estetycznych, jak też zabezpieczenia drewna.

Należy również brać pod uwagę między innymi:

  • sposób użycia produktu,
  • dokładną analizę wydajności.

Kiedy decydować się na farby akrylowe?

Jednym z rozwiązań przy malowaniu drewna jest akryl do drewna. Taka farba charakteryzuje się tym, że znajduje się w niej spoiwo na bazie żywic poliakrylowych. Cząstki pigmentu znajdujące się w takiej żywicy pełnią role elementów barwiących. Przy wybieraniu akrylowych farb niezbędne jest branie pod uwagę, że wybierać można różne typy takich wyrobów. Po pierwsze można wyróżnić wyroby w postaci emulsyjnych farb. Po drugie występują emalie. Do drewna przeznaczone są wyroby emaliowane.

Rodzaje farb do drewna

Do różnych zastosowań wybierać można odmienne typy farb do drewna. Postawić można między innymi na wyroby transparentne, które jest w stanie podkreślić naturalne walory drewna. Metaliczne farby to wyroby, które mogą być wybierane w formie kryjącej lub satynowej. Charakteryzują się między innymi odmiennymi barwami, jak złota czy miedzi antycznej. Artystyczne wersje farb to wyroby, które są odporne na światło, co pozwala zapewnić brak blaknięcia kolorów nawet po wielu latach. Do mebli ogrodowych, czy innych wyrobów, które posiadają metalowe elementy można stosować akrylowe farby przeznaczone do pokrywania zarówno powierzchni drewnianych jak też metalowych. Farby tego typu dobrze chronią przed wpływem wody czy zmiennymi temperaturami.