Jeśli poszukujesz swojej ścieżki zawodowej w medycynie, dobrze trafiłeś. W tym artykule opowiem Ci o różnych możliwościach, które na Ciebie czekają. Ile zarabiają chirurdzy oraz czym się zajmują. Odkryj czym możesz zajmować się w przyszłości.

Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę np. “chirurg kielce”, Google odda Ci około 5 960 000 wyników. Przyznasz, że to zatrważająca ilość? To oczywiście nie oznacza, że znajdziesz prawie 6 milionów chirurgów w Kielcach. W całej Polsce jest niemal 9 tysięcy lekarzy chirurgów, zaś w trakcie specjalizacji jest około tysiąc rezydentów. Inne dane pokazują niecałe 5 tysięcy chirurgów łącznie. Jesteś w ogonie Europy w tym zakresie.

Ile zarabiają kieleccy chirurdzy? Dane mówią, że od 7,4 tysiąca złotych do 15,5 tysiąca złotych. Ważne jest także to, że średnia wieku chirurga w Polsce to około 55 lat. Wszystkie te czynniki pozwalają stwierdzić, że kariera w chirurgii może być dobrym pomysłem. Zajmijmy się przykładowymi specjalizacjami.

Chirurg naczyniowy

Lekarz tej specjalizacji zajmuje się udrażnianiem chorych naczyń. Usuwa zmiany, a w niektórych przypadkach wstawia sztuczne naczynia. Chirurgia ta jest związana z funkcjonowaniem naczyń krwionośnych i limfatycznych. Zajmując się tą gałęzią medycyny będziesz leczył miażdżycę, zespół stopy cukrzycowej, zatory, tętniaki, choroby żył, a nawet nowotwory układu naczyniowego.

Chirurg dziecięcy

Specjalista od chirurgii dziecięcej zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem operacyjnym dzieci. Specjalizacja ta obejmuje choroby takie jak: wrodzona niedrożność przełyku, wrodzona niedrożność odbytnicy, niedrożność dróg żółciowych, rozszczep wargi i podniebienia, zrośnięcie palców, dodatkowe palce, wodogłowie, etc.

Chirurg stomatolog

Lekarz tej specjalizacji łączy w sobie wiedzę z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej, chirurgii plastycznej, ortodoncji, protetyki, neurochirurgii i wielu innych. Chirurg taki musi posiadać bardzo obszerną wiedzę. Wykonuje on zabiegi stomatologiczne (jak np. chirurgiczne usuwanie zębów, wstawianie implantów zębów), ale także leczenie złamania szczęki, rekonstrukcja tkanek miękkich jamy ustnej, zabiegi rekonstrukcji czaszki, a nawet trepanacja czaszki.

Kariera w chirurgii

Chirurg szczękowy

Chirurg szczękowy, czy też szczękowo-twarzowy łączy w sobie cechy chirurga plastycznego, stomatologicznego, onkologicznego a także ogólnego. Nie należy go mylić z chirurgiem stomatologiem. Najczęściej spotykamy się z nim np. podczas usuwania zębów, zwłaszcza ósemek. Zajmuje się także leczeniem uszkodzeń twarzy na skutek wypadków, co stawia go blisko z chirurgiem plastycznym. Spotkamy się z nim po złamaniu kości twarzy.

Chirurg onkolog

Lekarz tej specjalizacji zajmuje się kwalifikowaniem i wykonywaniem zabiegów chirurgicznych schorzeń nowotworowych. Lista chorób jest bardzo długa: nowotwory jądra, prostaty, mózgu, wątroby, jelita grubego, skóry i tak dalej. Chirurg ten współpracuje między innymi z psychoonkologiem i onkologiem.

Jaką specjalizację wybrać?

Jest to bardzo trudne pytanie, na pewno można spróbować zorientować się jakich specjalistów brakuje, choćby szukając kieleckich chirurgów na znanych portalach zrzeszających specjalistów. To da nam pogląd na temat braków na naszym lokalnym rynku. Nie da nam to jednak pewności, że gdy ukończymy specjalizację sytuacja na rynku nie ulegnie zmianie. Najlepszą metodą wydaje się oszacowanie w czym czujemy się komfortowo. Być może nie będziemy w stanie rozmawiać z rodziną chorego, który nie ma szans na wyleczenie, wówczas prawdopodobnie możemy sobie odpuścić np. onkologię. Wszak najlepsi lekarze to ci z powołania, nie z pragmatycznej kalkulacji i rachunku zysków i strat.

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.