Numer 997 będzie nadal działał, ale po jego wybraniu obywatel połączy się nie z dyżurnym policji, a z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie, obsługującym obecnie numer alarmowy 112.

 

Numer alarmowy 997 przechodzi do operatora numeru 112

W listopadzie 2017 roku przeprowadzono pilotaż przełączenia numeru alarmowego 997 do CPR w województwie śląskim - jego dobre wyniki sprawiły że na ten rok zaplanowano przejęcie przez CPR obsługi numeru alarmowego 997 w całej Polsce. Warto zaznaczyć, że województwo śląskie nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ to właśnie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach odbiera w skali roku najwięcej zgłoszeń (w 2017 r. było to 2,2 mln zgłoszeń).

 

Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. To udogodnienie ma przede wszystkim usprawnić jak najszybsze uzyskanie pomocy przez zgłaszającego, a także posłużyć odciążeniu dyspozytorów służb ratowniczych, którzy będą mogli skupić się wyłącznie na rozdysponowaniu sił i środków.

 

Skróceniu ulega również czas oczekiwania na odebranie połączeń. Średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR wynosi około 10 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 997 do CPR, czas oczekiwania na połączenie będzie podobny. Kolejnym efektem przełączenia numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.

 

W powiecie chrzanowskim przejmowanie numeru 997 planowane jest na 11 października 2018 r.

 

Informacja przekazana przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.