Badanie wzroku jest jedną z ważnych procedur medycznych zarówno u najmłodszych, jak również u osób dorosłych. Badania te można podzielić na dwa główne rodzaje – okulistyczne oraz optometryczne. Czym dokładnie różnią się one pomiędzy sobą?
Dzięki badaniom wzroku można sprawdzić nie tylko ostrość widzenia, ale również w porę można wykryć wiele schorzeń narządu wzroku. W związku z tym z badań tego rodzaju powinny korzystać zarówno osoby z wadami wzroku i chorobami oczu, jak również te, które nie mają takich problemów.
Gabinet czy klinika okulistyczna często mogą zaoferować wówczas dwa rodzaje badań, a mianowicie badania okulistyczne oraz optometryczne. Co warto wiedzieć na ich temat?
Badania okulistyczne – co to jest?
Pod pojęciem badania okulistycznego znajduje się kompleksowe badanie diagnostyczne służące do oceny działania układu wzrokowego. Badanie okulistyczne najczęściej prowadzone jest przez lekarza okulistę.
W ramach badania okulistycznego nie tylko można określić wadę wzroku, ale również prowadzi się szereg innych procedur, na przykład:
-
pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego oka – tonometria
-
badanie dna oka
-
badanie pola widzenia – perymetria
-
badania urazów i infekcji oka
Badania optometryczne – co to jest?
Z kolei badania optometryczne skupiają się głównie na ostrości wzroku, czyli ich celem jest dobranie odpowiednich okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych oraz innych akcesoriów dla pacjenta.
Wobec tego optometrysta, czyli specjalista wykonujący badania optometryczne, ma węższy zakres specjalizacji niż okulista.
Gdzie wykonać badania okulistyczne i optometryczne?
Miejscami, w których można wykonać badania okulistyczne oraz optometryczne są między innymi: klinika okulistyczna, gabinet lekarza okulisty, sklepy oferujące badania oraz sprzedające okulary i soczewki.
Badania okulistyczne lub optometryczne, w zależności od wskazań, powinny być prowadzone co najmniej raz na 2 lata. W przypadku niektórych schorzeń narządu wzroku konieczne jest częstsze odwiedzanie specjalisty w celu kontroli.