Badanie wzroku jest jedną z ważnych procedur medycznych zarówno u najmłodszych, jak również u osób dorosłych. Badania te można podzielić na dwa główne rodzaje – okulistyczne oraz optometryczne. Czym dokładnie różnią się one pomiędzy sobą?

Dzięki badaniom wzroku można sprawdzić nie tylko ostrość widzenia, ale również w porę można wykryć wiele schorzeń narządu wzroku. W związku z tym z badań tego rodzaju powinny korzystać zarówno osoby z wadami wzroku i chorobami oczu, jak również te, które nie mają takich problemów.

Gabinet czy klinika okulistyczna często mogą zaoferować wówczas dwa rodzaje badań, a mianowicie badania okulistyczne oraz optometryczne. Co warto wiedzieć na ich temat?

 

Badania okulistyczne – co to jest?

Pod pojęciem badania okulistycznego znajduje się kompleksowe badanie diagnostyczne służące do oceny działania układu wzrokowego. Badanie okulistyczne najczęściej prowadzone jest przez lekarza okulistę.

W ramach badania okulistycznego nie tylko można określić wadę wzroku, ale również prowadzi się szereg innych procedur, na przykład:

  • pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego oka – tonometria

  • badanie dna oka

  • badanie pola widzenia – perymetria

  • badania urazów i infekcji oka

 

Badania optometryczne – co to jest?

Z kolei badania optometryczne skupiają się głównie na ostrości wzroku, czyli ich celem jest dobranie odpowiednich okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych oraz innych akcesoriów dla pacjenta.

Wobec tego optometrysta, czyli specjalista wykonujący badania optometryczne, ma węższy zakres specjalizacji niż okulista.

 

Gdzie wykonać badania okulistyczne i optometryczne?

Miejscami, w których można wykonać badania okulistyczne oraz optometryczne są między innymi: klinika okulistyczna, gabinet lekarza okulisty, sklepy oferujące badania oraz sprzedające okulary i soczewki.

Badania okulistyczne lub optometryczne, w zależności od wskazań, powinny być prowadzone co najmniej raz na 2 lata. W przypadku niektórych schorzeń narządu wzroku konieczne jest częstsze odwiedzanie specjalisty w celu kontroli.

Komentarze   
-1 #1 Monia 2018-10-06 18:04
Oba są różnie ważne, chodzę na te i te do Pszczyny do okulisty, który nazywa się Rozmus. oczy są na prawdę ważne, trzeba o nie dbać, jak o nic innego. Nawet nie wiemy kiedy nasza wada się pogłębi z 0.25 na 3. Nie ma co lekceważyć.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.