Trwają kontrole autobusów szkolnych. W środę funkcjonariusze Małopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego skontrowali pojazd, dowożący uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Trzebini. Na miejscu obecny był także wojewoda Łukasz Kmita.

Wojewoda Łukasz Kmita

Wojewoda Łukasz Kmita. FOT. MUW w Krakowie

- Robimy wszystko, aby droga do szkoły była bezpieczna. Przeznaczamy znaczne środki na modernizację przejść dla pieszych, dróg lokalnych i budowę chodników, jak również sprawdzamy stan techniczny autobusów, którymi dzieci dojeżdżają do szkoły. Dziękuję Inspektorom ITD za codzienną służbę, która przekłada się na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na naszych drogach. Kierowcy, którzy łamią przepisy i w sposób szczególny narażają na niebezpieczeństwo dzieci, muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami. Dziękuję tym przewoźnikom, którzy sprawę bezpieczeństwa traktują priorytetowo i zachowują standardy – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jak zaznaczają przedstawiciele ITD, kierowcy, którzy nie przestrzegają przepisów, muszą się liczyć z mandatem. Może im także zostać zatrzymany dowód rejestracyjny, grozi im także zakaz jazdy. Funkcjonariusze Małopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego, jak również policji są w tym zakresie szczególnie skrupulatni. Nie ma taryfy ulgowej. To deklaracja, jaką małopolskie służby składają rodzicom.

Wojewoda Kmita w Gaju

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 na osiedlu Gaj. FOT. MUW w Krakowie

- Od początku września realizujemy działania, ukierunkowane na kontrole pojazdów dowożących dzieci do szkół. Od 1 do 27 września tego roku Małopolska Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała 46 autobusów szkolnych, którymi podróżowało łącznie 735 dzieci. Na kierowców dziesięciu z nich nałożono mandaty. W siedmiu przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne. Świadomość kierowców i przewoźników jest bardzo wysoka. Niestety zdarzyły się dwa przypadki niedopuszczenia pojazdu do dalszego ruchu. Najczęstszymi usterkami są dalej wycieki płynów eksploatacyjnych i kwestie związane z ogumieniem, czyli niewłaściwy stan bieżnika. Natomiast, jeśli stwierdzamy jakieś nieprawidłowości, robimy tzw. rekontrole, czyli przyjeżdżamy po kilku dniach i weryfikujemy, czy usterki, które wykryliśmy, zostały usunięte – wyjaśnia małopolski wojewódzki inspektor transportu drogowego Paweł Kucharczyk.

Pojazd, dowożący uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Trzebini, kontrole przeszedł celująco.

- Najważniejszym zadaniem szkoły, a więc też moim, jako dyrektora, jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieci na terenie placówki, jak również w drodze na zajęcia. Współpracujemy ze sprawdzonym przewoźnikiem, który jest punktualny, zna dzieci. Nigdy nie było uwag, czy skarg – podkreśla Agnieszka Rudol, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Trzebini. Z wojewodą miała też okazję porozmawiać na temat funkcjonującego przy szkole miasteczka ruchu drogowego. Łukasz Kmita był pod wrażeniem utrzymania obiektu.

Wojewoda Łukasz Kmita z wizytą w Gaju

Wojewoda Łukasz Kmita wraz z funkcjonariuszami ITD. FOT. MUW w Krakowie

(źródło: www.malopolska.uw.gov.pl)