Pracownik administracyjny – czym się zajmuje i ile zarabia?

Praca biurowa kojarzona jest ze spokojnym i pewnym miejscem pracy. Regulowany czas pracy, jasne obowiązki i brak stresu – jest wiele zalet jakie daje praca administracja Kraków oferuje też wiele możliwości zatrudnienia w charakterze pracownika biurowego, co sprawia, że łatwo jest znaleźć pracę w tym obszarze. Jednak, czy praca w administracji to same zalety? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat pracy biurowej.

Czym się zajmuje pracownik administracyjny?

Pracownik administracyjny, nazywany często biurowym to stanowisko pracy, które istnieje praktycznie w każdej firmie. Praca administracyjna polega na zarządzaniu pracą biura, a więc często jest do:

  • opieka nad obiegiem dokumentów w firmie;
  • prowadzenie korespondencji;
  • sporządzanie notatek ze spotkań służbowych;
  • opracowywanie sprawozdań;
  • przygotowywanie raportów;
  • segregacja i prawidłowa archiwizacja dokumentów;
  • organizowanie konferencji, spotkań, wyjazdów służbowych.

Zakres obowiązków może się bardzo różnić i w dużej mierze zależy od specyfiki danego przedsiębiorstwa. Wiadomo jednak, że zakres obowiązków jest duży i mogą w niego wchodzić różnorodne zadania, które wpływają na prawidłową pracę biura, a często i całej firmy.

Pracownik biurowy – kwalifikacje

Wymagania wobec pracownika zależą od wielkości i charakteru firmy. Zazwyczaj niezbędne są studia wyższe z kierunków takich jak: administracja, ekonomia, czy zarządzanie. Jednak często pracodawcom wystarcza studium policealne, szkolenia lub kursy w zakresie administracji. Na pewno pracownik administracyjny musi wykazywać się dobrą organizacją i doskonałą znajomością urządzeń biurowych. Zazwyczaj niezbędna jest również dobra znajomość języka angielskiego.

Zarobki pracownika biurowego

Zarobki pracownika biurowego mogą być bardzo zróżnicowane, w zależności od tego, gdzie się znajdzie pracę i jaki dokładnie będzie zakres obowiązków. Przeciętnie pracownik administracyjny miesięcznie zarobi od 3200 do 4200 złotych brutto. Po odliczeniu podatków i obowiązkowych składek, wynagrodzenie może nie robi zbyt wielkiego wrażenia, ale trzeba pamiętać, że tyle zarobi pracownik biurowy bez dodatkowych kwalifikacji. Wyższe wykształcenie, czy znajomość kilku języków obcych mogą znacznie podnieść tę kwotę. Jest to więc idealna praca na rozpoczęcie kariery oraz wtedy, gdy inne atuty (wygodne godziny pracy, przyjazna firma) przeważają.