Ostrzeżenie: Burze z gradem i silnym wiatrem w powiecie chrzanowskim od 21.06.2024 r.
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie wydało ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia. Mieszkańcy powiatu powinni przygotować się na intensywne zjawiska pogodowe, które mogą wystąpić od popołudnia 21 czerwca do rana 22 czerwca.

Prognozy meteorologiczne przewidują burze z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem

Od godziny 16:00 dnia 21 czerwca do godziny 08:00 dnia następnego, mieszkańcy powiatu chrzanowskiego mogą spodziewać się burz. Według prognoz, opady deszczu mogą wynosić od 35 mm do 50 mm. To oznacza, że mogą wystąpić miejscowe podtopienia i utrudnienia w ruchu drogowym.

Porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 120 km/h

Silne porywy wiatru, które mogą osiągnąć prędkość nawet do 120 km/h, to kolejne zagrożenie, na które powinniśmy być przygotowani. Taki wiatr może powodować uszkodzenia budynków, zrywać linie energetyczne oraz przewracać drzewa. Ważne jest, aby zabezpieczyć wszelkie luźne przedmioty na posesjach i unikać przebywania na otwartej przestrzeni podczas burzy.

Możliwość wystąpienia gradu o średnicy do 6 cm

Prognozy przewidują również możliwość wystąpienia gradu, którego średnica lokalnie może osiągnąć nawet 6 cm. Grad o takiej wielkości może powodować poważne uszkodzenia mienia, w tym samochodów i dachów budynków. Zaleca się parkowanie pojazdów w garażach lub miejscach zadaszonych oraz zabezpieczenie okien i innych narażonych na uszkodzenia elementów.

Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk oceniane jest na 80%

Według informacji uzyskanych z IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie, prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk wynosi 80%. To oznacza, że mieszkańcy powinni podjąć wszelkie środki ostrożności i regularnie monitorować sytuację pogodową.

Apel do mieszkańców o zachowanie ostrożności

W związku z nadchodzącymi burzami, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego apeluje do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności. Należy unikać podróżowania podczas burzy, a w razie konieczności zabezpieczyć domy i posesje przed możliwymi skutkami intensywnych opadów i silnego wiatru.

Informacje te przekazujemy, aby pomóc mieszkańcom powiatu chrzanowskiego przygotować się na nadchodzące trudne warunki pogodowe i zminimalizować ryzyko związane z burzami.


Opierając się na: PCZK