Ogromna większość działalności gospodarczych funkcjonujących na polskim rynku posiada choć jedno bankowe zobowiązanie kredytowe. Najczęściej używanymi przez firmy produktami bankowymi są limity, kredyty obrotowe stanowiące bezpieczną poduszkę finansować w razie gorszej sytuacji. Przejściowe problemy wtedy nie pogorszą znacznie sytuacji firmy. Dodatkowo firmy korzystają z kredytów inwestycyjnych skierowanych na zakup maszyn, tworzenie stanowisk pracy. Również w rejonie Chrzanowa firmy posiadają stosunkowo wysoki poziom zakredytowania. Co zrobić aby przejściowe problemy nie zablokowały drogi do rozwoju firmy? Zapraszamy do lektury.

Z jakimi problemami, stojącymi na przeszkodzie w uzyskaniu kredytu bankowego najczęściej spotykają się polskie firmy? O krótkie przedstawienie głównych trudności poprosiliśmy pracowników firmy pośrednictwa kredytowego dFinance.pl. Wg nich najczęściej spotykanymi problemami są:

 

Zaległości w ZUS, US, podpisane systemy ratalne w obu instytucjach

Obowiązkiem firmy są płatności podatków. Kwoty należne dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędu Skarbowego schodzą jednak na drugi plan, kiedy trzeba wypłacić pracowników, zapłacić za towar. W każdej działalności właściciel znajdujący się w dołku finansowym musi wyznaczyć priorytety spłaty. Niestety dosyć często płatności podatków odwlekane są w nieskończoność. Do pewnego momentu zaległość w jednej z dwóch instytucji nie stanowi problemu w pozyskaniu kredytowania. Kiedy jednak zaległości piętrzą się jest coraz gorzej uzyskać pomoc bankową. Skrajną sytuacją są blokady kont firmowych nakładane np. przez Urzędy Skarbowe. Wtedy banki nie będą w stanie już pomóc firmie w pozyskaniu kredytu. Warto pamiętać o takich ramach czasowych dotyczących nieterminowego regulowania podatków w Chrzanowie.

 

Znaczne rozbieżności dochodowe

W jednym miesiącu strata, w kolejnym wykazanie dochodu i tak przez cały rok. Brak stabilizacji w wykazywaniu dochodu przez firmę niejednokrotnie skutkuje odmową w udzieleniu kredytu przez bank. Zrozumiałe są działalności podlegające sezonowości jak pensjonaty czy wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Banki wyciągają średnią dochodu takich firm, określając zdolność kredytową. Profesjonalny doradca dedykowany dla firm z pewnością pomoże nam uzasadnić przed bankiem wahania dochodu.

 

Strata w PIT

Dosyć często spotykaną rzeczą jest odnotowanie straty za poprzedni rok rozliczeniowy. Strata wykazana na PIT w większości banków bywa powodem odmowy. W swojej polityce kredytowe większość banków po prostu nie udziela takim firmom kredytów. Dla każdej osoby prowadzącej działalność zrozumiałym jest unikanie płatności podatków, minimalizowanie ich. Banki jednak posiadają zupełnie różny sposób patrzenia. Jeśli klienci są w takiej sytuacji zdecydowanie lepiej jest, kiedy zwrócą się po profesjonalną pomoc w kredycie. Dobry doradca czy pośrednik w kredytach firmowych z pewnością poradzi sobie z takim problemem.

 

Zaleganie z płatnościami u kontrahentów

Niezapłacone faktury lubią mieć swoje konsekwencje w najmniej oczekiwanych momentach. Taką chwilą jest wnioskowanie o kredyt, kiedy właściciel firmy dowiaduje się, że z powodu niezapłaconej faktury znalazł się w BIG czy KRD. To niestety będzie stanowić powód odmowy przyznania kredytu. W takich sytuacjach zaleca się próbę podjęcia mediacji z kontrahentem lub spłatę go z pożyczki poza bankowej. W przypadku pojawienia się takiej sytuacji w firmach prowadzących swoje działalności w Chrzanowie czy gdziekolwiek w Polsce zalecane jest jak najszybsze podjęcie działania.

Gorsze momenty w historii spłaty

Jak w większości firm, u naszych klientów częstą sytuacją jest pewien gorszy okres w historii firmy. Miesiąc dwa, trzy przestoju w działaniu przedsiębiorstwa powodują piętrzenie się problemów. Niezapłacone faktury, podatki aż w końcu zaleganie z płaceniem rat bankowych. Kiedy w historii spłaty zaległości na ratach przekroczą okres dłuższy niż 30 dni w przyszłości może być ciężko o kredytowanie. Chwilowe problemy ciągną się przez kolejne lata za człowiekiem.

 

Brak zdolności kredytowej

W najkrótszym ujęciu brak zdolności kredytowej uniemożliwia kredytowanie. W głębszym ujęciu zależy w jaki bank oblicza zdolność. Czy wlicza amortyzację, czy traktuje klienta przez pryzmat dochodu/ przychodu. Od polityki banku zależy czy klient będzie legitymował się zdolnością kredytową. W przypadku takiego problemu również zalecamy kontakt ze specjalistą w zakresie kredytów firmowych. Warty w podobnej sytuacji rozważyć również kredyty konsolidacyjne z dobraniem gotówki, dzięki czemu obejdziemy problem braku zdolności kredytowej.

 

Słabszy BIK prywatny lub firmowy

Kredyty dla firm są o tyle skomplikowane, że banki zaczytują sobie historię kredytową osoby fizycznej jak i firmy. Jeśli w historii spłat pojawią się znaczne zaległości, niezależnie w którym z BIK-ów bank może odmówić przyznania kredytu. Warto o tym pamiętać przystępując do kredytu. Zdecydowanie polecanym zabiegiem jest rozmowa z doradcą, który pomoże poradzić sobie z zaakceptowaniem przez banki gorszej historii kredytowej. Warto mądrze działać mając do czynienia z trudnymi kredytami w Chrzanowie