Księgowość firmy to skomplikowana sprawa, która każdemu może sprawiać niemałe trudności. Mimo tego na samodzielne zarządzanie finansami przedsiębiorstwa decyduje się coraz więcej osób. Najwygodniejszym sposobem dbania o ten aspekt działalności jest korzystanie z odpowiedniego oprogramowania. Jak pośród wielu produktów dostępnych na rynku wybrać taki, który będzie spełniał nasze oczekiwania?

 

Rozbudowana funkcjonalność

Dobry program księgowy to taki, który pozwala swoim użytkownikom robić to, czego potrzebują. Niezależnie od tego, czy masz zamiar używać aplikacji do wystawiania faktur, czy też do prowadzenia pełnej księgowości  – w obu przypadkach dobrze byłoby mieć dostęp do różnego rodzaju raportów, sprawozdań, historii, prognoz czy plików kontrolnych.

 

Prosty, intuicyjny interfejs

Spora część problemów z samodzielnym prowadzeniem księgowości firmy wynika z nieprzyjaznego interfejsu. W optymalnie zaprojektowanym programie każda możliwość interakcji wynika z funkcji, które odpowiadają potrzebom użytkowników. Jednocześnie całość powinna przyjmować formę, która będzie intuicyjna i łatwa w obsłudze. Żaden przedsiębiorca nie ma przecież czasu, by marnować go na zbędne klikanie i błądzenie po omacku!

 

Wsparcie techniczne i rozwój

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie sytuację, w której użytkownik aplikacji pozostawiony jest sam sobie – bez wsparcia technicznego. Jest to szczególnie istotne w przypadku programów do prowadzenia księgowości, które muszą działać perfekcyjnie. Funkcje, parametry i algorytmy programu powinny zmieniać się wraz z rzeczywistością, a więc na przykład uwzględniać zmiany w prawie podatkowym.

Bezpieczeństwo

Dobra aplikacja do samodzielnej księgowości powinna zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Podstawowym zabezpieczeniem będzie wdrożony certyfikat SSL, który odpowiada za szyfrowanie przesyłanych danych. Nie mniej istotny jest sposób ich gromadzenia. Warto sprawdzić, czy serwery są należycie chronione oraz jak często tworzone są kopie zapasowe.

Dobre oprogramowanie powinno również być stale monitorowane w poszukiwaniu luk i błędów. Implementacja nowych rozwiązań bezpieczeństwa to kolejna sprawa, która powinna sprawić, że aplikacja zaplusuje w naszych oczach.

 

Optymalizacja kosztów

Jednym z powodów decydowania się na korzystanie z programów do rozliczania na własną rękę jest chęć minimalizacji kosztów księgowości. Naturalną koleją rzeczy jest to, że dobre oprogramowanie powinno wiązać się z niższymi wydatkami niż współpraca z biurem księgowym. Dobrym, nowoczesnym rozwiązaniem – przede wszystkim dla startujących firm – jest wybór aplikacji, której użytkowanie wiąże się z niską, cykliczną opłatą w formie abonamentu. Ten model rozliczeń to jednak nie tylko sposób na rozłożenie kosztów w czasie, ale też możliwość korzystania z najnowszej wersji programu bez konieczności jej zakupu.

 

Podsumowanie

Dobre oprogramowanie do prowadzenia samodzielnej księgowości powinno odpowiadać potrzebom współczesnych użytkowników, zapewniać odpowiednią funkcjonalność, aktualizacje oraz bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest także niski koszt wdrożenia i korzystania. Z naszej strony możemy polecić nowoczesny program Taxomatic, który odpowiada na wyzwania współczesnego przedsiębiorcy.