Jak stworzyć ogród w stylu śródziemnomorskim?

Ogród to dla wielu przede wszystkim miejsce spotkań z przyjaciółmi. Jednak warto również pamiętać o tym, by była to przestrzeń estetyczna, która zachwyca zarówno gości, jak i domowników. W tym celu należy dokładnie zastanowić się nad stylem, który będzie przeważał w estetyce naszego ogrodu. Poniżej dowiesz się, jak zaprojektować ogród w ponadczasowym stylu śródziemnomorskim.

Charakterystyka stylu

Styl śródziemnomorski to przede wszystkim estetyka charakterystyczna dla ogrodów Grecji, Hiszpanii czy Włoch. Ze względu na ciepły klimat przeważa w niej wielość kolorów oraz zastosowanie przede wszystkim naturalnych materiałów. Tym samym otrzymujemy przestrzeń, która idealnie nadaje się do popołudniowego relaksu i nie wymaga od właściciela zbyt dużej precyzji podczas doboru roślin.

Kolorowe kwiaty

Jedną z głównych dominant stylistycznych ogrodów śródziemnomorskich są przede wszystkim kolorowe kwiaty. Rośliny, które nadadzą naszej przestrzeni odpowiedni wygląd, paradoksalnie świetnie sprawdzą się w polskiej strefie klimatycznej. Wysokie temperatury i dotkliwa susza znacznie ograniczają możliwości Włoskich czy Hiszpańskich ogrodów, natomiast Polska strefa klimatyczna może okazać się wyjątkowo korzystna dla tego typu roślin. Aby osiągnąć zamierzony efekt, zdecyduj się przede wszystkim na liczne pnącza, krzewy i wyższe trawy. Świetnie sprawdzi się lawenda, jałowce czy bukszpany. Poza tym inwestuj w kwiaty w pastelowych odcieniach żółtego, pomarańczowego czy błękitnego. Natomiast jeśli chodzi o rabaty, w przypadku ogrodów śródziemnomorskich możemy zdecydować się na bardziej nonszalanckie kompozycje.

Meble

W przypadku mebli możemy zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań. Świetnym wyborem okazują się ekskluzywne meble ogrodowe technorattan, które idealnie wpasują się w otoczenie kolorowych roślin. Poza ogromną wytrzymałością tego typu wyposażenie charakteryzuje się zastosowaniem naturalnych materiałów, co w przypadku ogrodu śródziemnomorskiego okazuje się niemal kluczowe. Natomiast jeśli preferujesz wykończenie o nieco lżejszej konstrukcji, wówczas warto zdecydować się na meble Nardi, które odznaczają się pięknymi, jasnymi kolorami, które z łatwością dopasujesz do estetyki swojego ogrodu.

Dodatki

Jak już wspomnieliśmy, ogrody śródziemnomorskie to przestrzenie, w których dominują głównie naturalne surowce. Z tego względu zamiast betonowych czy brukowych ścieżek, lepiej zdecydować się na naturalne kamienie, kolorowe, artystyczne mozaiki czy eleganckie terakoty. Natomiast w przypadku dodatkowych konstrukcji warto zainwestować przede wszystkim w solidne stoły do ogrodu, które możemy podzielić ze względu na zastosowanie. W towarzystwie jasnych, ażurowych mebli świetnie sprawdzi się stół aluminiowy, a w części jadalnej drewniana bądź technorattanowa ława. Świetnym sposobem na dopełnienie przestrzeni będą również wszelkiego rodzaju altanki czy huśtawki, które będą składać się na część rekreacyjną.