×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1145

Z Krzysztofem Kasperkiem, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na burmistrza Chrzanowa, rozmawia Mateusz Jarczyk.

Zdecydował się Pan kandydować na burmistrza Chrzanowa. Jak Pan ocenia swoje szanse?

Decyzja o kandydowaniu nie była łatwa, ponieważ głównym zadaniem, z którym będzie musiał się zmierzyć przyszły burmistrz, to trudna sytuacja finansowa naszego miasta. Zdecydowałem się jednak podjąć to wyzwanie, ponieważ czuję silne poparcie środowisk które mnie wspierają, czyli Prawa i Sprawiedliwości, chrzanowskiej Solidarności oraz wielu innych stowarzyszeń i organizacji z którymi współpracuję. Środowiska te udzieliły mi poparcia, i tak samo jak ja dostrzegają potrzebę zmian, których trzeba dokonać w naszym mieście. Co do szans, uważam że Prawo i Sprawiedliwość to jedyna alternatywa dla panującego w Chrzanowie układu Platformy Obywatelskiej. Dlatego głęboko wierzę, iż mieszkańcy gminy Chrzanów, mając dość nieudolnych rządów obecnej władzy, poprą ofertę programową i kandydatów Prawa i Sprawiedliwości.

Jakie posiada Pan doświadczenie samorządowe aby piastować tak ważne stanowisko?

Swoją działalność samorządową rozpocząłem w 1992 r. w Radzie Osiedla Kościelec. W późniejszym okresie dwukrotnie zostałem wybrany przez mieszkańców Chrzanowa do Rady Miejskiej. W Radzie Miasta przewodniczyłem Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz Komisji Praworządności. Obecnie jestem radnym Rady Powiatu w Chrzanowie. Zawodowo także związany jestem z administracją samorządową. Od kilku lat mam zaszczyt blisko współpracować z poseł Beatą Szydło, która swoja karierę rozpoczynała również w samorządzie. Dlatego uważam, że moje doświadczenie i kwalifikacje czynią mnie osobą kompetentną do ubiegania się o stanowisko burmistrza Chrzanowa.

Jakie są główne założenia programowe Pana ugrupowania?

Wiadomo, że sprawą fundamentalną dla mieszkańców, a także dla mnie, są nowe miejsca pracy i to niekoniecznie w supermarketach! Popieram w całej rozciągłości ideę utworzenia na terenie gminy Chrzanów specjalnej strefy ekonomiczno-przemysłowej – w której powstawałyby przedsiębiorstwa dające miejsca pracy, z tym że proponowana lokalizacja może budzić kontrowersje (las między Chrzanowem i Libiążem). W mojej opinii najbardziej oczywistą lokalizacją takiej strefy powinny być tereny przy autostradzie, choćby z powodu lepiej rozwiniętej infrastruktury. Ważnym punktem naszego programu jest także uzdrowienie komunikacji miejskiej, w pierwszej kolejności ponowne uruchomienie linii autobusowej łączącej Chrzanów ze Śląskiem, jadącej przez Osiedle Kąty. Trzeba również skupić się na ożywieniu tej części miasta, w której Platforma wprowadziła strefy płatnego parkowania. Wprowadzenie tej strefy spowodowało, że lokale użytkowe należące do gminy stoją puste, co przynosi dodatkowe straty. Tracą na tym również osoby prywatne. Z mojej wiedzy wynika, że zyski które przynosi strefa są nikłe, więc w miarę możliwości będziemy dążyć do jej likwidacji. Kolejną rzeczą, którą chciałbym wprowadzić od samego początku swojego urzędowania, jest sprzedaż mieszkań komunalnych z wysoką bonifikatą, co było powrotem do idei uwłaszczenia mieszkańców. Bardzo ważnym tematem dla nas jest oświata, dlatego należy jasno powiedzieć, że żadna ze szkół nie zostanie zlikwidowana. Chcemy także zwiększyć ilość miejsc w przedszkolach i żłobku. Ważne dla mnie będzie również urealnienie cen wody, która jest jedną z najdroższych w Polsce. Na pewno przyczynimy się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, m.in. poprzez wprowadzenie większej ilości pieszych patroli policji.

Często spotykanym zarzutem wobec rządzących, jest brak miejsc do spędzania wolnego czasu w naszej gminie. Czy w programie znalazły się również takie założenia.

Oczywiście, mamy takie plany. Szykujemy dwa duże projekty dla osiedli Jordana i Północ, gdzie miałyby się mieścić alejki do jazdy na rolkach, boiska do uprawiania różnych sportów, a także inne atrakcje dla mieszkańców. W naszym programie przewidujemy także zagospodarowanie parku w Kościelcu gdzie, na miejscu pomnika, mogłaby powstać muszla koncertowa, w której odbywały by się różnego rodzaju imprezy kulturalne, tak jak dzieje się to w zespole pałacowo-parkowym w Młoszowej.

Czyli zlikwiduje Pan Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Kościelcu?

Ten pomnik należało rozebrać już dawno, a prochy Żołnierzy Radzieckich przenieść na cmentarz komunalny w Chrzanowie, oczywiście z zachowaniem wszystkich procedur. Moim zdaniem obecny burmistrz świadomie unikał tego tematu uznając go za niewygodny. Będąc radnym kilkakrotnie w tej sprawie interweniowałem niestety bezskutecznie. Dlatego ten postulat znajduje się w naszym programie i na pewno go zrealizujemy. Wracając do programu, za bardzo ważny uważam zrównoważony rozwój wszystkich miejscowości i osiedli wchodzących w skład Gminy Chrzanów, dlatego opowiadam się zdecydowanie za zwiększeniem kompetencji Rad Sołeckich i Osiedlowych. Chciałbym, w porozumieniu z przyszłą Radą Miejską, wprowadzić budżet obywatelski, który pozwoli na zrównoważony rozwój w całej gminie. Chcemy również wprowadzić kartę rodziny, która pozwoli na większą dostępność do miejsc kulturalnych i rekreacyjnych dla całych rodzin oraz przyczyni się do ich integracji.

Wymienił Pan wiele rzeczy które chciałby zmienić po ewentualnej wygranej. Na ile jednak jest to realne, biorąc pod uwagę ciężką sytuację finansową Chrzanowa, o której sam Pan wspomniał na początku wywiadu?

Na pewno nie zwiększymy podatków lokalnych, ani nie podniesiemy czynszów. W przypadku czynszów za lokale użytkowe trzeba nawet wziąć pod uwagę ich obniżenie, aby zmniejszyć ilość pustostanów należących do gminy, co powinno zwiększyć dochody. Znając sytuację finansową nie proponuję wielkich inwestycji, na które w tym momencie gminy nie stać. Bardzo ważna będzie ścisła współpraca z samorządem powiatowym i wojewódzkim. Konieczne inwestycje muszą być finansowane głównie ze środków unijnych, a nie tak, jak w przypadku chrzanowskiego rynku, który był w całości finansowany z kredytu komercyjnego, co spowodowało spiralę zadłużenia Chrzanowa. Bardzo istotne jest również racjonalne i oszczędne wydawanie środków gminy. Z naszych wyliczeń wynika, że założone cele można zrealizować, bez dalszego zadłużania miasta.

Jest jeszcze jedna bardzo istotna sprawa która interesuje wszystkich w Chrzanowie. Mianowicie chodzi o sytuację Fabloku. Czy może on liczyć na jakąś pomoc?

Fablok jest symbolem Chrzanowa. Bardzo przykre jest to, iż znajduję się on w procesie likwidacji. Wielkim błędem rządzącej w Polsce koalicji było to, iż nie udzielono temu przedsiębiorstwu żadnego wsparcia, choćby przez powierzenie różnego rodzaju kontraktów. Rządzący woleli zakupić Pendolino, które nie nadaje się do krajowych realiów, zamiast wspierać rodzime firmy. Wierzę w to, że Fablok się odrodzi, ale bezwzględnie potrzebna jest pomoc Państwa. Gmina może jedynie pomóc we wznowieniu działalności poprzez ulgi w podatkach od nieruchomości i tworzeniu klimatu przyjaznego do zdobycia potencjalnych inwestorów.

Jak w takim razie oceni Pan swoich konkurentów w wyścigu o fotel burmistrza?

Realnie mogę ocenić jedynie rządzących. Ocena nie może być wysoka, ponieważ ta władza odpowiada za ogromne zadłużenie miasta, zamieszanie z ustawą śmieciową oraz komunikacją miejską; jednym z największych w Małopolsce, a nawet całej Polsce stopniu bezrobocia oraz znacznemu zmniejszeniu ilości mieszkańców, ponieważ musieli wyjechać w poszukiwaniu pracy. Przykładów jest wiele, będziemy je przedstawiać, żeby mieszkańcy wiedzieli, że na PO i ich kandydatów nie wolno oddać już głosu. Do startu w wyborach ponownie został przymuszony Ryszard Kosowski, który niedawno nie chciał już być burmistrzem, lecz bojący się utraty stanowisk „chrzanowski układ” przekonał go do ponownego kandydowania. Czas na zmiany! Chciałbym jeszcze przestrzec osoby, które bezkrytycznie podchodzą do kandydatów z list różnego rodzaju komitetów obywatelskich, tzw. bezpartyjnych fachowców. Często pod tymi szyldami kryją się przedstawiciele różnych skompromitowanych ugrupowań, takich jak np. Twój Ruch czy SLD, którzy, po ewentualnym dostaniu się do samorządu, bezkrytycznie popierają PO.

Podsumowując, co będzie jeszcze potrzebne do zwycięstwa i późniejszego skutecznego sprawowania rządów?

Podstawowym instrumentem do realizacji planów jest posiadanie większości w Radzie Miasta. Bez tego sam burmistrz niewiele może. Mam to szczęście, iż Prawo i Sprawiedliwość wystawia w Chrzanowie bardzo kompetentnych kandydatów na radnych, którzy popierają, a także są pomysłodawcami tych założeń. Wiem, że z tymi ludźmi możemy dobrze i skutecznie służyć mieszkańcom. Dlatego, jeśli Państwo uważacie te propozycje za słuszne, proszę o poparcie dla naszych kandydatów w najbliższych wyborach. Czas na zmiany w Chrzanowie!

Krzysztof Kasperek.

Komentarze   
0 #81 Maggi 2014-10-23 11:17
Cytuję Anka P.:
Kandydat na Burmistrz jest. A gdzie można poznać kandydatów na radnych? Oni też są ważni dla miasta. Ważne żeby byli z Prawa i Sprawiedliwości.

Tak, to prawda - funkcjonuje strona www.pischrzanow.hg.pl tam można poznać kandydatów i kandydatki.
Cytować
-2 #82 nazir 2018-10-30 18:47
Chrzanów umiera ,tępy gościu zaczerpnij rady z Jaworzna ,które kwitnie pod rządami PIS czeka nas katastrofa gdyż ci ludzie mają wrodzoną ułomność sprawowania władzy ju-h z wami dolone-pier jełopy
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.