dozW dniu 31 sierpnia 2014 r. w sołectwie Żarki odbyły się dożynki gminne. Tradycyjna forma obchodów święta plonów w Gminie Libiąż zgromadziła wielu mieszkańców.

Uroczystości rozpoczął tradycyjny wymarsz korowodu dożynkowego z Domu Kultury w Żarkach do Kościoła pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. W uroczystościach kościelnych wierni poświęcili tegoroczne plony oraz dożynkowe wieńce. Ksiądz Proboszcz w swoim kazaniu nawiązał do tradycji wytwarzania chleba i jego roli w przeszłości, jak i w czasach dzisiejszych. Po zakończonej Mszy Świętej uroczystości przeniosły się na plac przy Domu Kultury w Żarkach, gdzie przedstawiciele libiąskiego samorządu otwarli odremontowany dom kultury. Mieszkańcy Żarek oraz goście z dumą podziwiali efekt wakacyjnych prac remontowych.
Druga część dożynek przebiegała pod dyktando Koła Gospodyń Wiejskich „Macierzanki”, które przygotowało część obrzędową dożynek witając zebranych śpiewem i muzyką. Panie tym samym zaprosiły na scenę gospodarza gminy Burmistrza Jacka Latko przekazując na jego ręce tradycyjny polski chleb, życząc wszelakiej pomyślności dla mieszkańców całej Gminy Libiąż. „To dzisiejsze spotkanie tutaj jest potwierdzeniem, że tradycja może trwać, że obyczaj dzielenia się polskim chlebem jest ważnym elementem naszej lokalnej i polskiej tożsamości” – zakończył swoje wystąpienie Burmistrz Libiąża. Następnie burmistrz biorąc wspólnie z sołtysami w ręce koszyczki z chlebem częstował zebranych, przekazując im najlepsze życzenia. Głos zabrał także Poseł na Sejm RP Tadeusz Arkit, który dziękując za zaproszenie podkreślił walory kultury ludowej i obyczajów związanych ze świętem plonów. Sołtys Bogusław Gucik skierował do mieszkańców Żarek prośbę o zachowanie tradycji i troskę o wspólne dobro.
Na żareckiej scenie wystąpiły zespoły śpiewacze. Swoje wokale prezentowały panie z KGW „Macierzanki”, KGW „Libiążanki” oraz członkowie zespołów śpiewaczych „Zorza” i „Wrzos”. Gościnnie w Żarkach wystąpił również Zespół Pieśni i Tańca „Małopolanie” z Babic. W przerwie między występami jury złożone z pań: Elżbiety Arkit, Anety Latko i Izabeli Łabęckiej wyłoniło zwycięzców w konkursie plonów: I miejsce – Eleonora Habczyk, II miejsce – Janina Grabowska oraz w konkursie kwiatów: I miejsce – Maria Zębala, II miejsce – Helena Marchewka. Wśród szeregu atrakcji towarzyszących dożynkom dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko ceramiczne dla dzieci, gdzie najmłodsi mogli poznać sztukę wyrobu naczyń z gliny. Pomimo kapryśnej aury publiczność poderwał do tańca zespół DeJavu, który do późnych godzin bawił zebranych.

01

02

03

04

05

06

Libiąskie Centrum Kultury, http://www.lck.libiaz.pl/, http://www.lck.libiaz.pl/?p=6994