Fotografie i dokumenty odkrywają rafinerię w Trzebini

2 min czytania
Fotografie i dokumenty odkrywają rafinerię w Trzebini

Manufaktura w Trzebini przez kilka tygodni stanie się galerią pamięci przemysłowej — to tu historie kolejek, instalacji i codziennych obowiązków pracowników mieszają się z archiwalnymi dokumentami. Ekspozycja zorganizowana przez ORLEN Południe pozwala prześledzić drogę zakładu od początków do współczesnej biorafinerii.

  • W Manufakturze pokazano wystawę o rafinerii w Trzebini i codzienność pracowników
  • Przejrzeć dokumenty od założeń z 1895 roku po współczesne świadectwa przemian
  • Obejrzeć jubileuszowe nawiązania i mural przy ul. Rafineryjnej

W Manufakturze pokazano wystawę o rafinerii w Trzebini i codzienność pracowników

W przestrzeni wystawowej Manufaktury pojawiło się ponad sto fotografii oraz oryginalne dokumenty, które składają się na opowieść o rafinerii i społeczności wokół niej. Na zdjęciach uchwycono okres od lata 90. XIX wieku przez międzywojnie aż po kadry z lat 60., 70. i 80., a także współczesne fotografie. W zbiorach nie brakuje pocztówek, planów i raportów z początków funkcjonowania zakładu oraz materiałów ilustrujących życie pracowników — fotografie pokazują pracę na instalacjach, czyny społeczne i zakładowe święta.

Przejrzeć dokumenty od założeń z 1895 roku po współczesne świadectwa przemian

Historia rafinerii sięga inicjatywy hrabiego Andrzeja Potockiego, który zapoczątkował budowę w 1895 roku; organizatorzy na wystawie udostępnili oryginalne plany i raporty z tamtego okresu. Ekspozycja pokazuje przemiany technologiczne i gospodarcze, jakie przeszła placówka, oraz jej ewolucję w kierunku nowoczesnej biorafinerii. Dla miłośników historii to okazja, by zobaczyć rzadkie materiały, a dla młodszych odwiedzających — by zrozumieć, jak przemysł kształtował lokalną społeczność. 🙂

Obejrzeć jubileuszowe nawiązania i mural przy ul. Rafineryjnej

Wystawa powstała przy okazji podwójnej rocznicy — 130-lecia rafinerii i 10-lecia powstania spółki ORLEN Południe — dlatego w przestrzeni miejskiej pojawiły się też akcenty pamięci. Przy ul. Rafineryjnej odsłonięto okolicznościowy mural, w którego prace byli zaangażowani pracownicy ORLEN Południe, tworząc wizualny most między przeszłością a teraźniejszością.

Wystawę można oglądać w dniach 17 października do 6 listopada w przestrzeni wystawowej Manufaktury przy ul. Ochronkowej. Organizatorem ekspozycji jest ORLEN Południe.

na podstawie: MBP Trzebinia.

Autor: krystian