W dniu 7 września 2014 roku Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze”, na terenie Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie organizuje cykliczną imprezę plenerową.

To wydarzenie kulturalne, które stało się nieodłączną częścią Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” oraz powiatu chrzanowskiego, skupiające sympatyków i turystów odwiedzających ten region Małopolski.

Tegorocznym motywem przewodnim przedsięwzięcia będzie przekazywanie, utrwalanie, ponadczasowych tradycji kulturowych, popularyzowanie zwyczajów i obrzędów oraz upowszechnianie tradycji rękodzieła ludowego nie tylko z regionu powiatu chrzanowskiego. W ramach odbywającego się wydarzenia uczestnicy, będą mieli okazję poznać tajniki dawnych rzemiosł i zawodów m.in.: garncarstwa, rzeźbiarstwa, wikliniarstwa. Dla uczestników imprezy przygotowane zostaną warsztaty rękodzielnicze, gdzie własnoręcznie będą mogli wykonać produkty rzemieślnicze i poznać arkana danego zawodu. Ponadto odbędzie się kiermasz promujący lokalnych twórców ludowych i lokalne wyroby, w tym: hafciarskie, koronkarskie, rzeźbiarskie, bibułkarskie, pszczelarskie, ceramiczne czy kowalskie. W jednym miejscu zostanie zebrany imponujący potencjał odzwierciedlający bogactwo i zasobność Małopolski.

W trakcie wydarzenia gospodynie wiejskie serwować będą „Ziemniaki po cabańsku” oraz inne potrawy regionalne oczekujące na wpisanie na listę produktów tradycyjnych, a także wypieki jako regionalne atrakcje, zadawalające największych smakoszy.

Natomiast na scenie amfiteatru pojawią się lokalni artyści: Teatr Ludowy „Tradycja”, Zespół Pieśni i Tańca „Małopolanie”, Zespół Folklorystyczny przy Kole Gospodyń Wiejskich Bolęcin pielęgnujący dziedzictwo kulturowe oraz „Kabaret Młodych Panów” i Trubadurzy .

Podczas imprezy prowadzona będzie kampania Województwa Małopolskiego „Zasmakuj w Małopolsce” prezentująca wszystkim odwiedzającym małopolskie produkty regionalne, które uczestnicy będą mogli skosztować. Atrakcją na stoisku kampanii będzie pokaz kulinarny w wykonaniu Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Żarek. Panie poczęstują gości potrawami z wykorzystaniem małopolskich produktów regionalnych oraz domowymi ciastami.

Na dzieci czeka Bajkowa Kraina z ręcznie wykonanymi dekoracjami. Moc konkursów, zabaw, warsztatów i gier sprawnościowych związanych z bajkowymi postaciami, prowadzone będą przez najlepszych animatorów.

Celem organizowanego wydarzenia jest promocja działań i terenu LGD, dziedzictwa kulturowego, potencjału turystycznego, aktywizacja różnych podmiotów z lokalnego środowiska, rzemieślników, artystów oraz Kół Gospodyń Wiejskich.

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Marek Sowa oraz Starosta Chrzanowski Pan Adam Potocki.

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.