Kolej na 2012: Stacja Dulowa
Czy budynek dworcowy na stacji PKP w Dulowej doczeka się remontu?
Dziki zachód , pobojowisko” tak określany jest budynek mieszczący dawną poczekalnię i kasę na stacji kolejowej w Dulowej, a także jego otoczenie. To miejsce swoje lata świetności ma daleko za sobą twierdzi Pan Marcin który jest kierownikiem pociągu, i dodaje - często można usłyszeć od pasażerów że strach tutaj wysiadać w nocy. Nie można też pozostawić pojazdu przy budynku stacji z uwagi na częste kradzieże dodają przysłuchujący się rozmowie pasażerowie. Pani Halina Feliksik mówi wprost: to obraz nędzy i rozpaczy, była kasa i informacja a także poczekalnia oraz toalety, dziś nic już z tego nie zostało, no może zaniedbany odrapany budynek z niebezpiecznym dojściem na peron.
Trudno się z powyższymi głosami nie zgodzić. Dojście na perony prowadzi nierzadko przez błoto tuż z boku budynku dworca, dalej przez tory bocznicy kolejowej które nierzadko zastawione są przez wagony towarowe. Wówczas pasażerom pozostaje przeciskanie się między wagonami lub obejście ich naokoło, dodatkowo przechodzi się przez torowisko szlakowe” na którym pędzą podciągi. Nie ma sygnalizacji świetlnej, na kładkę nad torowiskiem nie ma co liczyć.
Czy w kontekście niedalekiego w czasie remontu torowiska i infrastruktury na odcinku Trzebinia Kraków można liczyć na zmianę tej fatalnej sytuacji? PKP dumnie głoszą hasło związane z niedalekim mundialem w naszym kraju Kolej na 2012”.
Ze stacji kolejowej w Dulowej objętej krakowskim biletem aglomeracyjnym III strefy chętnie korzystają mieszkańcy Dulowej, Karniowic i Psar. Najczęściej jeżdżą do Krakowa, Katowic oraz Chrzanowa. Większość pasażerów jeżdżących ze wspomnianego dworca pokonuje kilka kilometrów pieszo, część dojeżdża: autobusem komunikacji miejskiej, lokalnymi busami i samochodami. Problem w tym że biletu autobusowego na dojazd do stacji nie ma możliwości łączenia z biletem kolejowym. Powinno się także pomyśleć o większym parkingu na pojazdy (wzorem dworca w Trzebini), a także zwiększenia liczby efektywnych latarni gdyż te obecne nie spełniają swojej roli stąd po zmroku na dworcu robi się ciemno.
Na wspomnianą stację w niedługim czasie zamierzam wrócić, aby zobaczyć co się zmieniło. Mam nadzieję że będzie lepiej.
![]()
Ostatnie Artykuły

Przechylony komin przy szkole w Myślachowicach. Ruszyła pilna naprawa

Szkoły po wakacyjnych remontach. Libiąż wydał setki tysięcy

Burze, ulewy i wiatr do 110 km/h. Ostrzeżenie dla powiatu chrzanowskiego

Konsultacja online z lekarzem – jak się przygotować i czego można się spodziewać?

Rada Miasta Trzebini zajmie się budżetem i sporem o ścieżkę w Psarach

Jak spać pod kołdrą obciążeniową? Praktyczne wskazówki dla lepszego komfortu snu

Sto dzików mniej w Powiecie chrzanowskim. Jest wykonawca działań

Sztywny Pal Azji wraca do Chrzanowa - 40 lat rockowej historii na żywo

Kwiaty, haft i pół wieku pasji - Maria Rojkowska w Galerii Na Styku.

Sierpniowe „Z serca Trzebini” pokazuje gminę od nowej strony

Dziki coraz bliżej domów i szkół. Samorząd podjął decyzję - będzie redukcja populacji

Rebelhorn Vandal – czym te jeansy wyróżniają się na tle klasyki i czy sprawdzą się w mieście?

Drugie życie przedmiotów. Libiąż tworzy mapę lokalnych fachowców

Libiąż żegna wakacje pianą i kolorami na basenie
Przydatne dane teleadresowe
- Apteki Libiąż, powiat chrzanowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie - kontakt, godziny, sprawy administracyjne
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Chrzanowie - kontakt, godziny, świadczenia i pomoc prawna
- Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Płazie - informator dla mieszkańców i opiekunów
- Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie - kontakt, godziny przyjęć, właściwość
- Biuro Powiatowe ARiMR w Chrzanowie - kontakt, infolinia, programy dla rolników
