Budynek Dworca PKP w DulowejCzy budynek dworcowy na stacji PKP w Dulowej doczeka się remontu?

„Dziki zachód , pobojowisko” tak określany jest budynek mieszczący dawną poczekalnię i kasę na stacji kolejowej w Dulowej, a także jego otoczenie. To miejsce swoje lata świetności ma daleko za sobą – twierdzi Pan Marcin który jest kierownikiem pociągu, i dodaje - często można usłyszeć od pasażerów że strach tutaj wysiadać w nocy. Nie można też pozostawić pojazdu przy budynku stacji z uwagi na częste kradzieże – dodają przysłuchujący się rozmowie pasażerowie. Pani Halina Feliksik mówi wprost: to obraz nędzy i rozpaczy, była kasa i informacja a także poczekalnia oraz toalety, dziś nic już z tego nie zostało, no może zaniedbany odrapany budynek z niebezpiecznym dojściem na peron.

Trudno się z powyższymi głosami nie zgodzić. Dojście na perony prowadzi nierzadko przez błoto tuż z boku budynku dworca, dalej przez tory bocznicy kolejowej które nierzadko zastawione są przez wagony towarowe. Wówczas pasażerom pozostaje przeciskanie się między wagonami lub obejście ich naokoło, dodatkowo przechodzi się przez torowisko „szlakowe” na którym pędzą podciągi. Nie ma sygnalizacji świetlnej, na kładkę nad torowiskiem nie ma co liczyć.

Czy w kontekście niedalekiego w czasie remontu torowiska i infrastruktury na odcinku Trzebinia – Kraków można liczyć na zmianę tej fatalnej sytuacji? PKP dumnie głoszą hasło związane z niedalekim mundialem w naszym kraju „Kolej na 2012”.

Ze stacji kolejowej w Dulowej objętej krakowskim biletem aglomeracyjnym III strefy chętnie korzystają mieszkańcy Dulowej, Karniowic i Psar. Najczęściej jeżdżą do Krakowa, Katowic oraz Chrzanowa. Większość pasażerów jeżdżących ze wspomnianego dworca pokonuje kilka kilometrów pieszo, część dojeżdża: autobusem komunikacji miejskiej, lokalnymi busami i samochodami. Problem w tym że biletu autobusowego na dojazd do stacji nie ma możliwości łączenia z biletem kolejowym. Powinno się także pomyśleć o większym parkingu na pojazdy (wzorem dworca w Trzebini), a także zwiększenia liczby efektywnych latarni gdyż te obecne nie spełniają swojej roli stąd po zmroku na dworcu robi się ciemno.

Na wspomnianą stację w niedługim czasie zamierzam wrócić, aby zobaczyć co się zmieniło. Mam nadzieję że będzie lepiej.

Parking oraz dojście do peronów na dworcu kolejowym w Dulowej

Komentarze   
0 #1 tracey 2010-04-21 19:57
najlepszy jest głośnik/megafon na wspomnianej stacji, gdy zapowiadają pociąg nic nie słychać, i bynajmniej nie noszę aparatu słuchowego :P
Cytować
0 #2 tracey 2010-04-22 22:14
a przez megafon na stacji nie słychać zapowiedzi pociągu:sad:
Cytować
0 #3 tracey 2010-04-22 22:21
a po za tym że z głośnika nic nie słychać to jeszcze nie ma się gdzie schować przed deszczem
auta nie ma gdzie postawić i mało tego okradają samochody z paliwa i wszystkiego co się da ukraść
Cytować
0 #4 Katarzyna 2010-04-27 00:27
Jestem mieszkanką Dulowej.

1. Raduję się kiedy wspomina się na forum publicznym o mojej małej ojczyźnie. PrzeMiło, że ktoś piszę o mojej stacyjce. Oczywiście nie demonizowałabym tak na temat jej wyglądu – nie jest źle. W nocy się nie boję bo i czego? Wilka złego?!;-)

2. NOWOŚĆ !Muszę jednak zaktualizować. Ponieważ obecnie w mojej krainie, odbywa się remont Budynku PeKaPe. Prosiłabym więc o aktualizacje. Przyuważyłam to 23.04.2010 w godzinach ciemnych.

3. Chciałam jeszcze zwrócić uwagę na inną kwestie. Mianowicie ktoś ukradł literkę L z tablicy obwieszczającej dumnie miejscowość DULOWA. Tym sposobem mamy DU_OWA. Szczególnie jest to widoczne dla podróżnych zmierzających do grodu Kraka. Nie ładnie!
Jeżeli nikt z tym nic nie zrobi to ja sama wytnę i przykleję. Hej!

4. Co jak co się nie dziwię tym włóczykijom chcących właśnie stąd zacząć swoją podróż ku dzikim wężom.
Cytować
-1 #5 Annihilator 2010-04-27 02:20
Matko z córką, ale te obiektywy w komórkach mają dystorsje... budynki i lampy pofalowane. :-)
Cytować
0 #6 ADAMUS 2010-04-27 14:05
od autora:
oczywiście jak zaznaczyłem na koniec tekstu wspomnianą stację (i nie tylko ją) będę "monitował"
Pozdrawiam, dziękuję za komentarze ;-)
Cytować
0 #7 paweł ... 2012-03-29 23:33
ja tam mieszkam i jest fajnie;-)
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.