Zlot młodzieży ziemi chrzanowskiej odbędzie się 7 października. Uczestnicy zlotu będą mieli do wyboru jedną z czterech tras. Trasy prowadzą głównie szklakami, z których każdy ma inny stopień trudności i punktowania. Młodzież będzie otrzymywać też punkty za wykonywanie zadań konkursowych.

- Przygotowaliśmy konkurs wiedzy o powiecie chrzanowskim oraz udzielania pierwszej pomocy – mówi Agnieszka Niemiec-Kłaput z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini.

Meta zlotu będzie na terenie Środowiskowej Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej Fundacji Viribus Unitis w Babicach. Start zlokalizowany będzie zależenie od wybranej trasy w Chrzanowie, Alwerni, Zagórzy lub Trzebini.

- Celem zlotu jest wpajanie zasad ochrony środowiska, poznawanie regionu, popularyzacja turystyki i promocja powiatu – wymienia Agnieszka Niemiec-Kłaput. W zlocie weźmie udział około 100 osób podzielonych na 10-15 osobowe drużyny – dodaje.

Szkoły gimnazjalne, ponadgimnazjalne oraz ośrodki kultury do 29 września mogą jeszcze zgłaszać swoje drużyny.

Regulamin zlotu.

Organizatorem zlotu jest Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Trzebini, współorganizatorem jest Środowiskowa Świetlica Profilaktyczno-Wychowawczej Fundacji Viribus Unitis w Babicach.


Zwycięscy ubiegłorocznej edycji.
fot. PMDK w Trzebini

- W góry idzie się tylko raz, a potem tylko się do nich wraca – takie motto towarzyszy Barbarze Alexandrze Lichtblau-Zakrzańskiej, która gościła 18 lipca br. w Libiąskim Centrum Kultury, gdzie opowiedziała o swoich pasjach związanych z górskimi wędrówkami we włoskie Dolomity.

Pani Barbara to podróżnik i fotograf, która pasją górskich wędrówek zaraziła się w dzieciństwie. – Wychowałam się w Bielsku-Białej i zawsze chciałem chodzić po górach, niestety tej pasji nie podzielali moi bracia, a na samotne wyprawy nie miałam przywolenia – komentuje.

Czas na realizację marzeń z dzieciństwa przyszedł po odchowaniu córek. Barbara Alexandra Lichtblau-Zakrzańska zakochała się we włoskich Dolomitach, dokąd ma stosunkowo niedaleko z Wiednia, gdzie mieszka i pracuje. A że bardzo chciała uwiecznić urzekające ją widoki, to zafascynowała się również fotografią. Gdy tylko ma czas wolny od pracy udaję się w swoje ukochane góry. Często śpi w plenerze tylko po to, by nad ranem uchwycić na zdjęciach niezwykłe, jak sama podkreśla, wschody słońca.

Efektem jej wędrówek są znakomite fotografie, które można podziwiać pod internetowym adresem http://raynette.galeria.interia.pl/. Uczestnicy spotkania w Libiążu, zorganizowanego przez LCK i Grupę Fotograficzną „Focus”, zachwycili się nie tylko kapitalnymi zdjęciami, ale również fascynującymi wspomnieniami z górskich wędrówek.

- Fantastyczny pokaz pięknych fotografii i opowieści – trafnie podsumował fascynujące spotkanie w LCK Krzysztof Cichocki z LGF Focus.fot. Piotr Siuda

Już po raz kolejny odbędzie się marsz po flagę. To inicjatywa Parafialnego Uczniowskiego Klubu Sportowego "Młoszowa" mająca na celu uczczenie święta flagi. Uczestnicy biorą udział w marszu nordic walking przez tereny Puszczy Dulowskiej. Spacer zaplanowano na 2 maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

- „Marsz po flagę" to aktywna forma uczczenia Święta Flagi, w trakcie której będziemy popularyzować pozytywne zachowania mieszkańców polegające na eksponowaniu naszej flagi narodowej na budynkach mieszkalnych w trakcie obchodów świąt narodowych i podczas innych ważnych wydarzeń. Do udziału w marszu zapraszamy zarówno miłośników nordic walking, czyli chodzenia z kijami jak i te osoby, które nie posiadają tego rodzaju sprzętu, a Święto Flagi chciałyby uczcić zwykłym marszem - mówi Andrzej Pypno, prezes klubu.

Imprezę honorowym patronatem objął burmistrz Trzebini, Stanisław Szczurek. Po zakończeniu marszu nastąpi losowanie flag państwowych, organizatorzy zapewniają także drobny poczęstunek.

Zbiórka uczestników marszu została zaplanowana w godzinach 15:45 - 16:00 na parkingu przy Zespole Pałacowo-Parkowym w Młoszowej. W planie do pokonania dystans około 8 kilometrów.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to oficjalne święto państwowe obchodzone od 2004 roku. Tego dnia organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne w całej Polsce. Pomimo że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem państwowym, 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Uczestnicy marszu z roku ubiegłego. Fot. Wuefiak.

 

16 kwietnia, w sobotę odbył się I Rajd Rowerowy w ramach akcji II Świąteczne Zamieszanie w Wygiełzowie.

Uczestnicy podczas postoju nieopodal Zamku Lipowiec.

Świąteczne Zamieszanie to impreza dwudniowa organizowana przed świętami przez firmę Bio Ogrody z Wygiełzowa. W jej trakcie poza rajdem w siedzibie firmy odbywały się prelekcje z tematyki związanej z prowadzeniem ogrodu wygłaszane przez właścicieli lokalnych firm. Dodatkowymi atrakcjami były pokazy florystyczne, degustacja świątecznych przysmaków oraz warsztaty ozdób wielkanocnych.  Przygotowano mnóstwo atrakcji dla dzieci i młodzieży, wśród nich ogromną popularnością cieszyły się zabawy takie jak bieg z jajem czy łapanie jaj.

Trasę rajdu wyznaczył oraz objął honorowym patronatem Bogusław Ostrowski, znany w kolarskim światku uczestnik i zwycięzca licznych maratonów - nie mógł się pojawić na starcie z uwagi na start w maratonie w innej miejscowości. Przekazał jednak na rzecz rajdu statuetki, które zostały rozdane uczestnikom (najmłodszemu i najstarszemu uczestnikowi a także zwycięzcy w konkursie rzutu dętką na odległość).

Na starcie rajdu zjawiło się ponad 30 uczestników. Trasa prowadziła przez tereny przy Skansenie w Wygiełzowie oraz Zamku Lipowiec, następnie szlakiem Greenways do Starego Dworzyska w Kamionce Małej. Tam pieczonymi kiełbaskami i herbatą powitał uczestników Henryk Kędziora, prezes Stowarzyszenia Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały, które opiekuje się tymi terenami rekreacyjnymi. Opowiedział uczestnikom o stowarzyszeniu, które w ubiegłym roku świętowało swoje dziesiąte urodziny oraz historię powstania miejsca do biesiadowania wraz z estradą, na której rok w rok odbywają się lokalne imprezy.

Była to już druga edycja Świątecznego Zamieszania. I edycja miała miejsce w zimie, przed świętami Bożego Narodzenia. Uczestniczyło w niej wtedy ponad 200 osób - informują organizatorzy, Karolina oraz Grzegorz Patla z firmy Bio Ogrody. - Organizujemy imprezę, ponieważ nie ma podobnej propozycji rozrywki na terenie gminy - mówią zgodnie. Chcą też zapewnić atrakcje dzieciom, które jak zauważają, mają mniejsze możliwości korzystania z rozrywek od dzieci mieszkających w mieście. - To zlepek różnych inicjatyw, na które jest społeczne zapotrzebowanie - dodają. Podkreślają, że nie odbyła by się bez pomocy wielu osób angażujących bezpośrednio swój czas. Wymieniają Panią Edytę Mazgaj z firmy Galanteria Kamieniarska oraz członków stowarzyszeń Impuls oraz Rodzina Kolpinga - którym chcieli podziękować.

Świąteczne Zamieszanie patronatem objął wójt Babic, Radosław Warzecha, który również pojawił się w Starym Dworzysku. Rozdał uczestnikom przewodniki po lokalnych szlakach. Potwierdził, że gmina stara się wspierać miejscowe imprezy, by miały charakter ponad lokalny. Zapowiedział, że w tym roku jest kilka nowych imprez organizowanych przy współpracy ze skansenem, jak na przykład święto drewna. Pytany o małą frekwencję wśród mieszkańców gminy mówił: - Ludzie nie do końca wykorzystują możliwości, które są tu na miejscu. Cieszył się jednak, że udział w nich bierze coraz więcej osób z Babic i Alwerni.

Uczestnicy mieli do pokonania strome wzgórze przy Zamku Lipowiec.

Zdecydowana większość uczestników pokonała je pieszo.

Wśród uczestników nie zabrakło również najmłodszych.

W Starym Dworzysku w Kamionce Małej uczestnicy zostali powitani kiełbaskami oraz herbatą przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Kwaczały.

Na miejscu organizowany był także rzut dętką na odległość.

Wójt Babic, Radosław Warzecha rozdał uczestnikom przewodniki po lokalnych szlakach.

Zdjęcie grupowe uczestników i organizatorów na estradzie w Starym Dworzysku.

 

Więcej zdjęć w galerii.

Powiat chrzanowski po raz kolejny zaprezentuje swoją ofertę turystyczną na targach turystycznych. 8-9 kwietnia odbędzie się 21. Krakowski Salon Turystyczny. 

Powiat zaprezentuje się wraz z gminą Trzebinia i Alwernia, pozostałe gminy przekazały swoje materiały promocyjne – gdyż ze względu na oszczędności nie będą uczestniczyć – wyjaśnia Joanna Wątroba, dyrektor wydziału promocji starostwa – w pierwszy dzień odbędzie gościnny występ Męskiej Grupy Śpiewaczej „Bolęcanie”, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Bolęcina przygotują poczęstunek, w drugi dzień zostaną przygotowane ziemniaki po Cabańsku.

Na krakowskim salonie turystycznym swoje oferty zaprezentują również inne powiaty i gminy jak również biura podróży i towarzystwa turystyczne – w sumie ponad 60 wystawców.

Targi odbędą się w krakowskim Bunkrze Sztuki na placu Szczepańskim 3a w godzinach 10:00 – 18:00. Bilet wstępu na dwa dni kosztuje 5zł.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie targów


Podczas targów zaprezentuje się Męska Grupa Śpiewacza „Bolęcanie”
Zdjęcie: MGOKSiR Trzebinia

11 listopada grupa nordic walking Marszem Po Flagę uczciła obchody Dnia Niepodległości. W parokilometrowym marszu w Puszczy Dulowskiej wzięło udział prawie czterdziestu uczestników. Marsz odbył się pod hasłem „Zdrowie to także sprawa narodowa”.

Zwycięzcy marszu: Robert Siwek, Urszula Jakubowska, Andrzej Placek, Adam Soral otrzymali flagi narodowe,  organizatorzy marszu Parafialny Uczniowski Klub Sportowy Młoszowa ufundowali również drobne upominki dla pozostałych uczestników imprezy.

Na zdjęciach uczestnicy Marszu po Flagę z 11 listopada 2010 roku.

 

zdjęcia: Robert Siwek