Prasa termotransferowa jest spotykana w zakładach poligraficznych, ale również szwalniach, czyli miejscach związanych z ozdabianiem tkanin. Przy wykorzystaniu tej techniki produkuje się materiały reklamowe dla firm zajmujące się ich sprzedażą (na przykład koszulki czy kubki z logotypem firm). Do czego jeszcze służą prasy termotransferowe? Jaką mają przewagę nad innymi technikami druku na tkaninach?

Czym jest technika termotransferu?

Prasy termotransferowe służą do ozdabiania tkanin, zarówno odzieży, jak i dekoracyjnych tekstyliów. Przy użyciu tych maszyn można drukować na rozmaitych przedmiotach, takich jak na przykład kubki do sublimacji. Prasy mają przede wszystkim znaczenie przemysłowe. Technika termotransferu polega na tym, że w pierwszej kolejności na wybrane medium (papier sublimacyjny lub folię termotransferową) nanosi się odwrócony nadruk. Wykorzystuje się do tego celu urządzenia poligraficzne, takie jak drukarka sublimacyjna. Następnie za pomocą prasy termotransferowej przenosi się nadruk na tkaninę. Proces ten odbywa się w warunkach wysokiej temperatury i nacisku, który spaja nadruk z materiałem i pozwala dobrze utrwalić tusz sublimacyjny. Szeroki wybór pras termotransferowych można znaleźć na stronie https://www.supportart.pl/.

Przewaga termotransferu nad innymi technikami w druku na tkaninach

Termotransfer ma tę przewagę nad sitodrukiem, że:

  • nie wymaga przygotowania sit, w tym ich naświetlania, płukania oraz stosowania chemii – ogranicza czas i zakres pracy niezbędnych do wykonania nadruku na tkaninie;
  • daje większą swobodę w wyborze koloru – w przypadku sitodruku każdy kolor użyty na wzorze stanowi osobną matrycę, którą trzeba oddzielnie, każdorazowo przygotować; dotyczy to również tego, że każdy kolor nakłada się osobno; w przypadku termotransferu liczba kolorów jest bardziej dowolna – użytkownik ma do dyspozycji tyle kolorów, ile drukarka jest w stanie wygenerować; efektem tej dowolności jest znaczne obniżenie kosztów jednego projektu, przez co zmniejsza się również nakład pracy potrzebny do realizacji projektu; tym samym można realizować mniejsze nakłady, które przy okazji kosztują mniej niż w przypadku klasycznego sitodruku;
  • większe skomplikowanie wzorów – technika termotransferu sprawia, że nadruki mogą być bardziej skomplikowane – w porównaniu do druku typu flex; poza tym flex ma zalety takie jak większa wytrzymałość podczas prania oraz wyraźne wypukłe wzory, które wycina się na folii do ploterów (przy użyciu urządzeń takich jak plotery tnąco-rysujące); użytkownik ma pełną dowolność wzoru, nie musi ograniczać się do kształtów wektorowych – w przypadku termotransferu obraz może być skomplikowany (kształt nie musi być jednolity, może być dowolny).

Podsumowując, zaletą termotrasferu jest możliwość wyprodukowania dużego nakładu w stosunkowo krótkim czasie. Koszt realizacji tego przedsięwzięcia jest względnie nieduży, co przemawia za wyborem tej techniki wykonania nadruku.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.