Przedszkole to instytucja, która zapewnia nie tylko opiekę i wychowanie maluchom, podczas gdy ich rodzice są w pracy, ale również przekazuje maluchom podstawową wiedzę.

Kogo obejmuje wychowanie przedszkolne?

Do przedszkola mogą uczęszczać dzieci, które w danym roku szkolnym ukończyły trzeci rok życia. W szczególnych wypadkach możliwe jest przyjęcie dwu i pół latków. Nie jest to jednak obowiązkowe. Do przedszkola trzeba zapisać swoje dziecko rok przed rozpoczęciem nauki w szkole. Aby odbyło ono roczne przygotowanie do edukacji. Warto także podkreślić, że maluch może być objęty wychowaniem przedszkolnym, aż do osiągnięcie siódmego roku życia.

Jeżeli natomiast posiada ona orzeczenie lub opinie o jakiejś niepełnosprawności, albo zostało u niego stwierdzone, że nie jest gotowe do podjęcia obowiązku szkolnego, mogą uczęszczać do placówki przedszkolnej maksymalnie dwa lata dłużej - do dziewiątego roku życia. Dzieci uczęszczające do przedszkola są podzielone na oddziały wiekowe:

  • maluszki,
  • średniaki,
  • starszaki,
  • zerówkowicze.

Jakie są cele wychowania przedszkolnego?

Zgodnie z Podstawą Programową i innymi wskazaniami ukierunkowanymi prawem wychowanie przedszkolne ma przede wszystkim na celu nauczenie dzieci podstawowych umiejętności i przekazania wiedzy, która będzie im potrzebna do kontynuowania edukacji na szczeblu szkolnym. Ponadto w przedszkolu powinno się wspierać zdolności maluchów, ich zainteresowania i kształtować ważne czynności intelektualne. Ważne jest także ukazanie najważniejszych, życiowych wartości.

Dzieci mają niepowtarzalne warunki do wspólnej zabawy, dzięki czemu już od najmłodszych lat uczą się współdziałania, dzielenia, współpracy i podejmowania wspólnie decyzji. Wychowanie przedszkolne pozwala także na rozwinięcie postaw patriotycznych, umiłowanie ojczyzny i kształtowanie przynależności społecznej.

Można powiedzieć, że w każdym momencie spędzonym w przedszkolu, dzieci nabywają nowych umiejętności i uczą się czegoś nowego. W toalecie i przy stole podczas posiłków, kształtują zdolności samoobsługowe, ćwiczą samodzielność, wiedzą jak się ubrać i umyć. Na zajęciach dowiadują się nowych wiadomości na różne tematy. Wspólnie z panią omawiają poszczególne kwestie, oglądają ilustracje, mapy, uczą się literek i cyferek. Przy stolikach przeliczają materiał konkretny, dzięki czemu stopniowo opanowują dodawanie i odejmowanie. Ponadto praktycznie zawsze podczas zajęć edukacyjnych używa się podręczników i zeszytów ćwiczeń, które znacznie pomagają w atrakcyjnym przekazaniu materiału.

Z kolei podczas zabaw dobrowolnych na dywanie i w kącikach zainteresowań, przedszkolaki kształtują umiejętności społeczne, szlifują kontakty z innymi dziećmi oraz z panią wychowawczynią, wiedzą, że należy się dzielić z innymi oraz sprzątać po sobie. Podczas spacerów maluchy obserwują ruch uliczny, dowiadują się jak bezpiecznie chodzić po mieście i przechodzić przez ulicę, oraz dostrzegają zasady, które obowiązują na drogach. Więcej informacji:

Na stronie http://npjs.warszawa.pl/ dostępna jest oferta przedszkola w Warszawie - sprawdź!

 Wychowanie przedszkolne - cele i najważniejsze informacje

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.