Włosy mieszane –  jak pielęgnować problematyczny typ włosów?

Pielęgnacja włosów wymaga dostosowania do wielu czynników – typu włosów, grubości, skrętu loków, porowatości, objętości, podatności na stylizacje, a także uwzględniania szkodliwych czynników zewnętrznych i tych występujących po zabiegach fryzjerskich.  Co robić, gdy wiecznie musimy wzmagać się z niesfornymi kosmykami lub złą kondycją włosów?

Co robić, gdy włosy nie chcą współpracować?

Pierwszym krokiem do ujarzmienia niesfornych kosmyków i poprawy kondycji włosów jest zadbanie o odpowiednią dietę. Poprawę kondycji włosów można rozpocząć od wewnątrz. Suplementacja witaminy A, E oraz biotyny wpływa na produkcję silnych i zdrowych cebulek włosów, a przy tym ograniczają nadmierne wypadanie. Drugim etapem w utrzymaniu pięknych włosów to  rozpoznanie typu włosów i dostosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji i stylizacji. Dobór kosmetyków powinien opierać się na analizie składu i doboru odpowiednich substancji aktywnych. Trzeci krok to rezygnacja z uciążliwych nawyków, które pogarszają stan włosów.

Włosy mieszane – czyli jak dbać o włosy równocześnie suche i tłuste?

Jednym z najbardziej problematycznych typów włosów są włosy mieszane. Połączenie włosów suchych i tłustych stawiają niemałe wyzwanie przed doborem odpowiedniego szamponu, odżywki czy maski. To, co charakterystyczne dla posiadaczek włosów mieszanych to zniszczona struktura włosa, rozdwajające się końcówki oraz nadmiar sebum u ich nasady. W drogeriach często spotkać można produkty pielęgnacyjne dedykowane włosom mieszanym. Natomiast chcąc zmaksymalizować efekty zdrowych włosów należy stosować te produkty, które pomogą w konkretnych problemach. W pielęgnacji suchych włosów najbardziej odpowiednie będą łagodne kosmetyki. Dlatego warto wybierać produkty z naturalnym składem, pozbawione drażniących substancji pieniących i silikonów. W czołówce znajdują się ziołowe i roślinne szampony – pokrzywowy, brzozowy oraz rumiankowy. Lekkie i delikatne szampony pomogą oczyścić nasadę włosów z nadmiaru sebum. Z kolei, stosując odżywki posiadaczki mieszanego typu włosów powinny pamiętać, aby aplikować je poniżej nasady włosy – najlepiej od połowy ich długości. Odżywki mają zwykle bogatszą formułę od szamponów, dlatego mogą w większym stopniu obciążać włosy, co wzmacnia efekt tłustych włosów. Panaceum na suche włosy może okazać się zabieg olejowania włosów. Aplikacja naturalnych i bogatych w nawilżające emolienty olejków skutecznie regeneruje i odbudowuje uszkodzoną i matową strukturę włosów. Natomiast, posiadaczki tłustej nasady włosów nie powinny rozprowadzać oleju u nasady, ponieważ może dodatkowo dociążyć to fryzurę. Przydatnym kosmetykiem, który powinien przynieść ratunek mieszanym włosom to suchy szampon. Dzięki niemu w nieinwazyjny sposób można pozbyć się uciążliwego efektu tłustych włosów w sposób bezpieczny dla wysuszonych i zniszczonych włosów.

Jakich nawyków powinno się wystrzegać?

Kolejną radą dla posiadaczek problematycznych typów wody jest spłukiwanie produktów do włosów wyłącznie letnią lub zimną wodą. Gorąca woda pobudza działanie gruczołów łojowych, przez co przyspiesza proces przetłuszczania się włosów oraz negatywnie oddziałuje na suchą strukturę włosa. Podobnie, posiadaczki mieszanych włosów powinny wystrzegać się zbyt zbyt długiego trzymania włosów w ręczniku tuż po kąpieli. Taka metoda również sprzyja lokowaniu się nadmiaru sebum. Najbardziej szkodliwy wpływ na strukturę suchych włosów ma jednak częste korzystanie z suszarki, prostownicy, czy lokówki. Gorące powietrze również pogarsza kondycję włosów. W przypadku, gdy rezygnacja z prostownicy czy lokówki jest niemożliwa warto zdecydować się na produkty ochronne. Termoochronne mgiełki z keratyną zabezpieczą włosy przed wysoką temperaturą.