Wiosenna akcja szczepień lisów w powiecie chrzanowskim przeciwko wściekliźnie
Nadchodzi czas, by chronić naszych mniejszych braci przed groźną wścieklizną. W ostatnim tygodniu kwietnia, mieszkańcy naszej społeczności będą świadkami ważnej inicjatywy mającej na celu zabezpieczenie dzikich mieszkańców naszych lasów i pól. W ramach działań prewencyjnych, przez sześć dni będzie prowadzona akcja szczepień lisów. To nie tylko troska o faunę, ale również o bezpieczeństwo naszych czworonożnych przyjaciół.
  1. W dniach 20-26 kwietnia 2024 r. na terenie naszego powiatu odbędzie się akcja szczepień lisów.
  2. Zaleca się, aby przez dwa tygodnie po rozpoczęciu akcji nie wypuszczać psów i kotów bez nadzoru.
  3. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego wraz z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii koordynują działania.
  4. Zachowanie ostrożności pozwoli uniknąć kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką.

W obliczu nadchodzącej akcji, kluczowym jest, aby mieszkańcy naszej społeczności zrozumieli jej znaczenie. Szczepienie lisów to działanie, które ma na celu nie tylko ochronę tych dzikich zwierząt przed śmiertelną chorobą, ale także zapewnienie bezpieczeństwa naszym zwierzętom domowym oraz ograniczenie ryzyka przeniesienia wścieklizny na ludzi.

W związku z tym, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego apeluje do właścicieli zwierząt, aby w dniach, kiedy szczepionki będą wykładane, nie wypuszczali swoich psów i kotów bez nadzoru. Jest to niezbędne, by zapobiec przypadkowemu spożyciu przynęt ze szczepionką przez zwierzęta domowe, co mogłoby mieć niepożądane skutki.

Wspólne działania i zrozumienie potrzeby przeprowadzenia takiej akcji to krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa zarówno naszym mniejszym braciom w lasach, jak i tym, którzy dzielą z nami domy. Niech ten czas będzie okazją do przypomnienia sobie o odpowiedzialności, jaką ponosimy za wszystkie zwierzęta – te dzikie i te domowe.


Źródło: Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego