Utylizacja oleju spożywczego to rzecz jasna ta dość trudna sprawa, bo na chwilę obecną urzędy kontrolują lokale gastronomiczne, a konkretniej to, czy utylizują one olej zgodnie z prawem. Kontrolom podlegają także te firmy utylizujące olej spożywczy. Mowa tu o tych specjalnych pojemnikach na zużyty olej i o autach, których używa się do transportu tego oleju. Pojazdy te muszą być zgodnymi z ustawami.

Kontrole w mniejszych miastach

Kontrole dotyczące utylizacji oleju spożywczego w mniejszych miastach są raczej tymi po jakimś donosie lub trafiają się raz na te trzy lub cztery lata. Powodem takiego postępowania jest rzecz jasna to, że dojazd do mniejszego miasta trwa trochę ponad godzinę, czyli w tym samym czasie uda się skontrolowanie dwóch lub trzech restauracji z większego miasta, które znajdują się dość blisko danego urzędu. Z tych konkretnych przyczyn lokale gastronomiczne z większych miast są kontrolowane wyrywkowo i o dowolnych porach, a te z mniejszych raczej tylko okazyjnie. Jednym słowem jeśli ma miejsce donos na restaurację w mniejszym mieście, to w tym samym mieście i dokładnie w tym samym dniu sprawdza się także inne lokale gastronomiczne, bo urzędnicy chcą jak najlepiej wykorzystać ten swój czas w danym mieście. dlatego też większa liczba wyrywkowych kontroli jest opcją oczywistą.

Wylewanie zużytego oleju do toalety

wielu właścicieli lokali gastronomicznych kusi ta opcja najprostsza. Powiązana jest ona z tym wylewaniem zużytego oleju spożywczego do toalety, ale to nie udaje się od tak sobie. Mowa tu dokładnie o tym, że wylewanie oleju spożywczego do toalety to też i brak faktur za utylizację. Dlatego też ludzie dostatecznie sprytni przynajmniej po części inwestują w tę utylizację oleju spożywczego, bo z lokalu ten olej musi być odbierany i muszą być faktury za tego typu usługę. Wtedy raczej nikt nie pomyśli o tym, że co drugi litr wylewa się do toalety, którą po wylaniu takiego oleju wnikliwie się myje. Proceder tego typu ma wysokie szanse powodzenia, bo pozornie wszystko wygląda legalnie i to nawet bardzo legalnie, a ludzi zmusza do tego nieciekawa sytuacja ekonomiczna, czyli chęć zaoszczędzenia na tego typu usługach pewnej sumy pieniędzy w skali roku.

logo-trafin-oil

Inne wzmianki o kontrolach

Pewnym jest to, że urzędnicy kontrolujący utylizację oleju spożywczego zajmują się też i innymi gastronomicznymi sprawami, czyli tego typu kontrole są bardziej rozległymi, a grzywny za innego typu przewinienia mogą być też bardzo wysokimi. Z tych przyczyn właściciele restauracji ze sporych miast raczej nie eksperymentują z tym omijaniem przepisów, a jeśli już jeden z nich raz to zrobił i pozbył się zużytego oleju kuchennego w sposób odmienny i na dokładkę został za to ukarany, to taka osoba jest zapewne na celowniku urzędów. Może się taki ktoś spodziewać częstszych i bardziej wyrywkowych kontroli. Dlatego właśnie działa bardziej ostrożnie i to przynajmniej do momentu, w którym to urzędnicy przestaną się nadmiernie nim interesować, a do tego czasu może minąć wiele miesięcy lub nawet lat.

Utylizacja oleju spożywczego - ustawowe normy