Koło Gospodyń Wiejskich w Karniowicach zajęło I miejsce w województwie małopolskim w Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Finał planowany jest 19 czerwca w Warszawie. Jego tematem przewodnim będą regionalne zwyczaje oraz obrzędy ślubne i weselne.

KGW KarniowiceKGW z Karniowic

- Nie spodziewałam się, że zdobędziemy pierwsze miejsce w Małopolsce. Wymagania były naprawdę spore – twierdzi Barbara Paszcza, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Karniowicach.

Gospodynie musiały nakręcić krótki film o działalności koła, pokazać nagrody i wyróżnienia zdobyte w ciągu ostatnich paru lat, czy wykazać współpracę ze środowiskiem lokalnym. Teraz przygotowują się do finału w Warszawie.

- Przygotowujemy weselny stół na wzór tych sprzed wielu lat. Będzie pięć potraw do degustacji – zupa, danie mięsne, jarskie, garmażerka i ciasto. Pokażemy też obrzęd tradycyjnych oczepin – mówi Barbara Paszcza. Przyznaje, że miała problem ze znalezieniem panny młodej. Dzięki współpracy z Teresą Majewską, prowadzącą zespół „Krakowiaczek”, udało się znaleźć odpowiednią dziewczynę.

Konkurs o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP jest organizowany przez Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Ma na celu ukazanie wielopłaszczyznowej działalności kół gospodyń wiejskich w obszarach: społecznym, kulturalnym i edukacyjnym, a także prezentację i promocję KGW w zakresie działań prospołecznych, kultywowania, popularyzowania i utrwalania najbardziej wartościowych kulturowych tradycji regionalnych oraz przekazywania zainteresowania twórczością ludową kolejnym pokoleniom.

I miejsce w województwie małopolskim w Konkursie o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP to nie jedyny sukces KGW w Karniowicach. Gospodynie, mimo pandemii, aktywnie uczestniczą w licznych wydarzeniach online. Zajęły m.in. II miejsce w Przeglądzie Zespołów Obrzędowych w Wygiełzowie, II miejsce w Przeglądzie Kapel i Śpiewaków „Krakowski Wianek” czy wyróżnienie na konkursie w Zebrzydowicach.