Kazimierz Boroń, Stanisław Gągolski oraz Kazimierz Andrzej Noworyta odebrali we wtorek tytuł „Zasłużony dla Powiatu Chrzanowskiego”, nadawany przez Radę Powiatu Chrzanowskiego. Dwaj z nich to mieszkańcy gminy Trzebinia.

 

burmistrz Gratuluje1

Burmistrz Jarosław Okoczuk gratuluje Stanisławowi Gągolskiemu i Kazimierzowi Andrzejowi Noworycie

Mowa o Stanisławie Gągolskim, wieloletnim prezesie trzebińskiego Koła Pszczelarzy oraz Kazimierzu Andrzeju Noworycie, miłośnikowi tenisa stołowego, który zasłynął jako trener zawodników Parafialnego Klubu Sportowego Opoka Trzebinia. Nadanego tytułu, jako jeden z pierwszych, gratulował im burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk, który nie ukrywał, że jest bardzo dumny z dokonań wyróżnionych mieszkańców gminy.

Stanisław Gągolski

Urodził się 84 lata temu w malowniczych Psarach w gminie Trzebinia. Przez 34 lata pracował w KWK Siersza. W historii zakładu zapisał się jako autor 4 patentów innowacyjnych wdrożonych w kopalni. Był inicjatorem powstania OSP w Psarach, którą powołano w 1959 roku. Dokładał wielu starań, by jednostka otrzymała właściwe wyposażenie. W 1964 roku powołano go na naczelnika rejonowego gminy i – jak sam wspomina – obdarowano rowerem do celów służbowych.

Stanął na czele społecznego komitetu budowy gazociągu w rodzinnych Psarach Swoim doświadczeniem dzielił się później z mieszkańcami okolicznych miejscowości, za co otrzymał m.in. Tytuł Zasłużonego dla Miasta i Gminy Wolbrom. Wiele mu zawdzięcza również Chrzanów, gdy w 1997 roku doszło tam do rozszczelnienia gazociągu, doprowadził do wymiany starego na nowoczesny i zapobiegł niebezpieczeństwu wybuchu.

W środowisku powiatu chrzanowskiego znany jest przede wszystkim, jako wielki miłośnik i propagator pszczelarstwa. Pszczoły to jego największa życiowa pasja. Swoją przygodę z pszczelarstwem zapoczątkował w latach 60. w Powiatowym Kole Pszczelarskim w Chrzanowie. W roku 1982 zainicjował utworzenie samodzielnego Koła Pszczelarskiego w Trzebini. Działał też aktywnie w Powiatowej Radzie Bartniczej utworzonej w roku 1999 w Chrzanowie. Z jego inicjatywy w roku 2016 wybudowano pierwsze w powiecie chrzanowskim, zaś drugie w Małopolsce „Mini Trutowisko" w Psarach. Za zasługi na rzecz pszczelarstwa został odznaczony najpierw srebrnym (w 1998 r.), a następnie złotym medalem (w 2001 r.) przez Śląski Związek Pszczelarzy.

W 2015 roku otrzymał Nagrodę Starosty Chrzanowskiego „Bonum facere". Ponadto w 2017 roku uhonorował go Śląski Związek Pszczelarzy szczególnym krajowym wyróżnieniem - popiersiem księdza doktora Jana Dzierżonia - za wybitny wkład w rozwój i popularyzację pszczelarstwa.

Kazimierz Andrzej Noworyta

To człowiek niezwykle skromny, pracowity, życzliwy. Od dzieciństwa parał się sportem. Uwielbiał lekkoatletykę, piłkę nożną, tenis stołowy oraz wszelkiego rodzaju dyscypliny, w których była rywalizacja. Do dziś wspomina, ze jako młody chłopak ciągle był w biegu.

Zawodowo związał się z KWK Siersza. Nigdy jednak nie zapomniał o sporcie. Grał m.in. z Górniku Siersza. Jednak jego największą pasją był tenis stołowy. Grał w Klubie LZS Luszowice i LZS Płaza. Potem utworzył sekcję tenisa stołowego przy Górniku Siersza.

W 2000 roku z jego inicjatywy powstał Parafialny Klub Sportowy Opoka Trzebinia, którego od początku był trenerem i kierownikiem drożyny, a później prezesem. To za jego kadencji klub odnosił największe sukcesy. Po awansie do ekstraklasy, w 2007 roku, Opoka Trzebinia zdobyła brązowy medal drużynowych mistrzostw Polski seniorów. Zawodnicy zdobyli również mistrzostwo Polski w grze deblowej, wicemistrzostwo Polski oraz czterokrotnie brązowe medale w grze indywidualnej. Drużyna trzykrotnie zajmowała trzecie miejsce w Pucharze Polski.

Jest wielkim popularyzatorem tenisa stołowego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, wychował kilka pokoleń zawodników. Prowadził zajęcia w klubie i domach kultury. Wraz z Chrzanowską Izbą Gospodarczą organizował cykliczne turnieje przedsiębiorców w tenisie stołowym.

Całokształt jego działalności bardzo dobrze oddają liczne wyróżnienia, laury sportu, nagrody i dyplomy otrzymane Ministra Sportu i Turystyki, Prezydenta RP i Marszałka Województwa Małopolskiego.

Jak czytamy w uzasadnieniu, dzięki Kazimierzowi Andrzejowi Noworycie, dla wielu tenis stołowy był nie tylko dyscypliną sportową, ale lekcją wychowania.

burmistrz Okoczuk Burmistrz przemawia J. Szcz  niak Potocki a.
wyr znienie dla Noworyty wyr  nienie dla G golskiego wyr  nienie dla G golskiego1 wyr  nienie dla G golskiego2
zas u eni zas u eni1 Burmistrz gratuluje